Ayşegül Coşkun ABD VE YUNANİSTAN TÜRKİYE’YE KARŞI KOL KOLA
Yazı Detayı
04 Eylül 2022 - Pazar 19:01
 
ABD VE YUNANİSTAN TÜRKİYE’YE KARŞI KOL KOLA
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

  Değerli okurlar uzun bir zamandır Yunanistan’ın Türkiye aleyhine hem denizde hem havada yapmış olduğu tacizlere, taşkınlıklara ve ihlallere şahit oluyoruz. Gün olmuyor ki Yunanistan’ın sınır ihlali gündeme düşmesin. Şunu hemen belirtelim Türkiye ebetteki bunlara kayıtsız kalmamakla beraber gereken cevabı hem askeri hem siyasi düzeyde vermektedir.
          Aslında bu gerginliğin artmasının arkasında; Yunan başbakanı Miçotakisin yayılmacı ve genişleme heveslisi olması; ABD’nin de bunu kullanıyor olması vardır. Nasıl ki Ukrayna’yı Rusya’nın önüne attılar…  Benzeri Çin ve Tayvan arasında yaşanmakta olup yeni bir dünya düzeni için bölgesel savaşlar hedeflenmektedir.
Ebetteki Yunanistan Türkiye gerginliğini de bu çerçevede ele almak gerekir.
Aslında Yunanistan normal bir devlet değildir. Yunanistan; 1821 de Mora yarımadasında kurulmuş, beş defa savaşmış ve beş savaşın hepsinde de yenilmiş,  ancak güçlü devletlerin yardımı ile topraklarını Türkiye aleyhine genişletmiştir.   
           Bu günde bu ülke ABD’nin vermiş olduğu destekle bir savaş çıkaracak yeni krizlerin peşindedir. Savunma bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın peş peşe uyarıları olmasına rağmen; üç maymunu oynamaya devam ediyorlar.
Yunanistan sınır ihlallerine hız verirken; hamisi ABD’ de Dedeağaç’ta askeri malzeme sevkine devam ediyor, savunma silahlarının yanında taarruz silahları yığınağı yapıyor.
          Kısacası ABD ne kadar gizlese de; bunları;  ‘’Rusya ya karşı NATO’yu korumaya karşı yapıyoruz’’ gibi açıklamalar yapsalar da, belli ki Türkiye ile Yunanistan arasında bir savaş çıkarma niyetleri var.
Yunanistan’ın, özellikle Miçotakisin aklını başına alması lazım.
Yunanistan etrafına bir baksa; ; ABD’nin kendisini kullandığını ve her ülkeyi kendi kaderiyle baş başa bıraktığını anlayacaktır. 
Daha da önemlisi Yunanistan’ın defalarca Türkiye’den yediği dayağı unutmaması lazım

 
Etiketler: ABD, VE, YUNANİSTAN, TÜRKİYE’YE, KARŞI, KOL, KOLA,
Yorumlar
Haber Yazılımı