Ayşegül Coşkun ABD’nin sözde ermeni soykırımını kabul etmesinin arkasındaki gerçekler
Yazı Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 22:17
 
ABD’nin sözde ermeni soykırımını kabul etmesinin arkasındaki gerçekler
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

ABD başkanı Joe Biden 24 Nisan 1915 olaylarının yıl dönümü ile ilgili yaptığı açıklamada soykırım sözcüğünü kullanmıştır. 1981 yılında aynı sözcüğü kullanan Ronald Reagan’dan 40 yıl sonra soykırım sözcüğünü kullanan ilk ABD başkanı olmuştur. Gerçi ABD kongresinin her iki kanadı da 2019 yılında; 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlayan kararları kabul etmişlerdir. Çeşitli görüşlere göre ABD’nin bu kararında “insan hakları” konusunda verdikleri kabul edilse de bununla uzaktan yakından alakası yoktur.

ABD’nin insan haklarına olan hassasiyeti hiçbir zaman olmadı. Bunun örneklerini Irak’ta Afganistan’da Suriye’de ve daha birçok ülkede yapmış oldukları katliamlarda görüyoruz.  Joe Biden bu sözde soykırımı neden tanıdı? Tabii ki bir değil birçok nedeni -kendilerine göre- vardır. Şimdiye kadar ABD başkanları; Türkiye’yi incitmemek adına; 24 Nisan’da her zaman seçilmiş kelimeler kullanmışlardır. Ancak Biden’in bu şekilde yaklaşımı bazı uzmanlara göre Türkiye’yi gözden çıkardığı şeklinde yorumlanmıştır. 

Ancak; âcizane düşünceme göre; bunların ana gayesi aslında tam da bu değildir. Biden; seçim kampanyası boyunca; Ermeni lobileri ile birlikte hareket etmiş soykırımı tanıyacağını ifade etmiştir. Yani bu bir kampanya sözüdür. İkinci olarak; her ne kadar müttefik olarak görünse bile; ABD ile Türkiye’nin çıkarları Suriye’de çatışmaktadır.  Bu yüzden; sözde Kürt devletinin kurulması için PYD’yi desteklemedir. Hala bugün olmuş tırlar ile silah yardımı yapmaktadır. 

ABD’nin çıkarları; Akdeniz’de ve Karadeniz’de Türkiye’yle çatışmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri‘nin; Yunanistan’ın Dedeağaç bölgesinde üs kurma çalışmaları, askeri hareketliliği devam etmektedir. Bunun nedenini; yeni bir ortak arayışına yorabiliriz. Üçüncü olarak es-400 füzeleri zaten ABD için başlı başına bir pürüz olup, bunu içlerine sindirememektirler. Bir NATO ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle bir koruma sistemi almasına karşı çıkmaktadırlar.  

Sonuç olarak; sözde soykırımı tanımaları; hukuki değil;  siyasi bir karardır. Türkiye’ye yönelik şimdilik herhangi bir yaptırım içermese de iki ülke arasındaki ilişkilerin; gayrı ciddi olması bakımından önemlidir.  ABD başkanları bunun bir bunun bir soykırım olmadığını biliyorlar. Bu işin asıl ve esastan yoksun olduğunu, Türkiye tarihi ve hukuki açıdan ispat etmiştir. Buna rağmen ABD başkanının soykırım olarak ifadesi; her iki ülke ilişkileri yeni bir sürece girmiş, kritik bir eşiği gelmiştir.

 
Etiketler: ABD’nin, sözde, ermeni, soykırımını, kabul, etmesinin, arkasındaki, gerçekler,
Yorumlar
Haber Yazılımı