Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç!un Malatya çıkartması
Haber
09 Haziran 2021 - Çarşamba 21:06
 
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç!un Malatya çıkartması
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’tan Malatya çıkartması bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya geldi.
Gündem Haberi
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç!un Malatya çıkartması

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı;
Mehmet Hadi Tunç!un Malatya çıkartması...

Malatya’ya gelen ve yoğun bir programla günü tamamlayan Bakan Yardımcısı Tunç, açıklamalarda da bulundu.

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ VALİLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ:…:

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya geldi.

Birim Amirleri Toplantısı ve Sektör Toplantısının ardından Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret eden Bakan Yardımcısı Tunç ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Resim

Malatya’da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Mehmet Hadi Tunç, bakanlık olarak öncelikle kayısı olmak üzere Malatya tarımının geliştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’u misafir etmekten onur duyduğunu söyleyen Vali Baruş, ilimiz tarım potansiyeli hakkında Bakan Yardımcısı Tunç’a bilgiler verdi.

Vali Aydın Baruş ile Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç Malatya’nın tarım potansiyeli ve tarım ürünleri üzerinde bir süre sohbet ettiler.

Ziyarette Bakan Yardımcısı Tunç’a Bakanlık Daire Amirleri ve Bakanlık Yetkilileri eşlik etti.

BAKAN YARDIMCISI TUNÇ’TAN BAŞKAN GÜRKAN’A ZİYARET

Resim

GÜRKAN: BAKANLIKTAN BUGÜNE KADAR YAPMIŞ OLDUĞUMUZ TALEPLERİN HEPSİ KARŞILANMIŞTIR

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve beraberindeki heyet Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’un ziyaretine Battalgazi İlçe Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt İlçe Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, İl Müftüsü Veysel Işıldar ile Kurum ve Kuruluş Müdürleri eşlik etti.

MALATAY MEDENİYETLER MERKEZİ BİR ŞEHİRDİR

Resim

Malatya hakkında bilgiler aktaran Başkan Gürkan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Bakan Yardımcımız Malatya’yı yakinen tanımakta. Malatya’ya insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehir diyoruz. Onun için İnsanlık medeniyetinin başladığı yer diye tabir ediyoruz. Çünkü yerleşik hayatın, devlet hayatının, bürokrasi hayatının, muhasebe kayıtlarının tutulduğu ve taş devrinden demir devrine evrimin demirin silah olarak kullanılması Malatya’da zuhur etmiştir. Malatya’yı medeniyetler merkezi ve medeniyetin doğduğu yer olarak ifade ediyoruz. Anadolu’nun kapılarının 1071 yılında Malazgirt Muharebesi ile açıldığı ifade edilmekte. Ancak 650 yıllarında Malatya sancağı Anadolu’yu Anayurt yapmak için fetihlere başlamıştır. Anadolu 1071 yılından 400 yıl önce Malatya Sancağıyla Türkleşme ve İslamlaşma sürecine girmiştir. Bu anlamda Malatya hem İslam Tarihi açısından hem Türk Tarihi açısından hem de İnsanlık tarihi açısından önemli bir merkez. Bu önemli merkezde özellikle büyüklerimizin destanlar yazması, ilim irfan destanları yazan Mevlanaların, Sadrettin Konevilerin, İbn-ül Arabilerin Malatya’daki Şahabiye Kübra medresesinde müderrislik yapmış olmaları Malatya’yı tarihi açıdan daha önemli kılmaktadır. Günümüzde de Malatya hakikaten Türkiye’de Orta Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da ve Doğu Anadolu’da önemli bir şehir. Temizliğiyle, tertibiyle, düzeniyle, hizmetleriyle ve insanların arasındaki barış ve sevgi atmosferinin bütünüyle temayüz etmesi nedeniyle Malatya önemli bir şehirdir. Bu şehirde şehr-ül emin olarak görev yapmak önemlidir. Bunun sorumluluğunda ve idrakindeyiz. Biz de şehrimize hizmet etme noktasında yoğun bir çaba ve gayret içerisindeyiz. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve diğer bakanlıklarımız hakikaten Malatya’ya hizmetler

noktasında ve bizim taleplerimiz noktasında şimdiye kadar yapılan talepleri de hep yerine getirmişlerdir. Malatya’ya su isale hattı ana hat diye tabir ettiğimiz yaklaşık 13,5 km’lik bir güzergâhta yenileme çalışması noktasında bir talepte bulunmuştuk. İnşallah Haziran ayı içerisinde o süreç gerçekleştirilecek. DSİ Genel Müdürümüz bu konuda çok ilgi gösteriyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Diğer taraftan gerek çevre düzenlemeleriyle, parklarla ve fidan üretimiyle ilgili şimdiye kadar yapmış olduğumuz taleplerin hepsi en güzel şekilde yerine getirilmiştir. En önemlisi de Malatya sanayisinin yenilenmesi noktasında Altay Kışlası alanından Milli Savunma Bakanlığından 1.100 dönüm alan alınınca hemen akabinde 1.800 dönümlük mera alanın da bizlere tahsis edilmesi Malatya açısından önemli bir kazanımdır. İnşallah 2 bin 900 dönümlük alan içerisinde Malatya’nın yeni sanayi sitesinin yapılması anlamında yoğun bir temas içerisindeyiz. Sayın Bakanımıza ziyaretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

MALATYA’YA YABANCI BİRİ DEĞİLİM

Resim

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise yaptığı konuşmada, “Ben Malatya’ya yabancı biri değilim. Malatya akrabalarımızın uzun yıllardır gelip yerleştikleri bir şehrimizdir. İlk görev yerim Malatya Tarım İl Müdürlüğünde olmuştur. Sayın Bakanımızın sorumluluk olarak bizlere verdiği görev içerisinde iller ziyaretimizde ilk ziyaretimizi Malatya’ya yaptık. Bu anlamda Malatya’da bakanlığımıza bağlı olan müdürlerimizle birlikte toplantılarımızı yaptık. Malatya’daki sorunları dinledik. Bunlarla alakalı çözüm yollarını arkadaşlarımızla birlikte görüştük. Ticaret Borsasında tarım sektörüyle alakalı temsilcilerle görüşmelerimizi yaptık. Malatya ziyaretimizde inşallah sorunlara çözüm bulmak ve istek taleplerle birlikte çalışmalarımızı verimli hale getirmek için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Misafirperverliğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Gürkan, Bakan Yardımcısı Tunç’a tablo ve kayısı hediye etti.

BAKAN YARDIMCISI TUNÇ MALATYA’DA TARIM VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİNİ İNCELEDİ…:

Vali Aydın Baruş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Özal Mahallesindeki meyve bahçelerinde incelemelerde bulundu.

Vali Aydın Baruş, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve beraberindekiler ilimizde tarımın geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Yeşilyurt İlçesine bağlı Özal Mahallesinde ekonomik açıdan verim alınmayan kayısı bahçelerinin yeni meyve bahçesine dönüştürülmesi projesini incelediler.

Resim

Burada açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit; “Don olayının sık yaşandığı bu nedenle verim alınamayan kayısı bahçelerini, toprak ve iklim koşullarına uygun meyve ağaçları ile değişimini sağlayarak toprağımızın ekonomiye kazandırılmasını hedefliyoruz. Budama parçalarının gübre ile karışımını sağlayarak bahçeleri hem hastalıktan koruyoruz hem de organik gübre olarak meyve ağaçlarının gelişimine katkı sağlıyoruz. Dal parçalama aracını burada kullanarak çiftçilerimize nasıl kullanıldığı konusunda pratik bilgiler sağlıyoruz. Çiftçilerimiz müdürlüğümüze müracaat ettikleri takdirde bu makineyi ücretsiz kullanabilirler” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise konuşmasında; “Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında projenin uygulama alanındayız.

Resim

Bu projenin pek çok avantajı var. Verim kaybına uğrayan bitkilerin parçalanarak verimli hale dönüştürülmesi ve bunların yerine yeni bitkilerin, yeni fidanların dikilmesi; toprakların zenginleştirilmesi, topraklarda organik madde dengesinin oluşturulması; ayrıca ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında bitkisel atıkların yararlı hale getirilmesi. Geri dönüşüm projesi olarak da görebileceğimiz çok boyutlu bir proje.

Başlangıcını Malatya’da verdiğimiz projeyi diğer illerimizde de hayata geçireceğiz. Verimliliği esas alan çok amaçlı bir proje şeklinde geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Vali Aydın Baruş ise yapmış olduğu konuşmada; “Meyve fidanları uygun arazi ve uygun iklime göre ekilmesi gerekiyor ki çiftçilerimiz mağdur olmasınlar. Bu projede bu kapsamda geliştirildi. Bu projede erken dona maruz kalan kayısı ağaçlarının ve ağaç dallarının parçalanarak araziye yararlı gübreye dönüştürülmesi yer alıyor. Kayısıya uygun olmayan arazilere uygun olan meyve çeşitleri belirlenerek buralara Tarım ve Orman Müdürlüğümüz fidan desteği verecek. Şu ana kadar 70 dekar alanı kapsayan müracaat oldu. Projemiz 300 dekar alanı kapsıyor. Dönüşümü sağlayan çiftçilerimize bu destek sağlanacak. Dal parçalama makinemizi de kullanmak isteyen çiftçilerimize il müdürlüğümüz tahsis edecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Bölgeye yakın olan besi çiftliğini de inceleyen heyet, buradan Organize Sanayi Bölgesinde yer alan süt ve süt ürünleri imalatı yapan firmaya ziyarette bulundular. Akabinde Bindal Mahallesine geçilerek burada DAP desteği alan besi çiftliğini ziyaret ettiler.

Resim

DOĞAYA 30.000 ADET KEKLİK SALINDI …

Vali Aydın Baruş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Çörtük Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Tabiat Parkında süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya kınalı keklik salımı gerçekleştirdiler.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç; “Doğal dengeyi muhafaza etmek, doğal çeşitliliği, biyolojik çeşitliliği korumak ve bunun biyolojik mücadelesini yapmak temel amaçlarımızdan biridir.  Bu açıdan keklik, hem insan sağlığı hem bitki sağlığı hem de hayvan sağlığı için son derece önemli bir mücadele aracımızdır. Bu açıdan doğadaki kekliklerin popülasyonunun varlığı hem insan sağlığı açısından kenenin ortadan kaldırılması, sünenin ortadan kaldırılması önemli bir sonuç olarak ortaya çıkacaktır. Bu açıdan Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum” dedi.

Resim

Doğayı çok iyi korumamız lazım. Her fonksiyonu ile birlikte korumak lazım. Ağacıyla, bitkisiyle ve içinde yaşayan canlıları ile korumamız lazım. Bunun içinde bu konuda çok dikkat etmemiz gerek. Vatandaşlarımıza burada ricada bulunmak istiyorum. Doğal hayatla birlikte neşemizi, yaşama sevincimizi hissedebiliyoruz. Sadece beton binaların içerisinde sığınarak kafes gibi yerlerde hayatımızı sürdürerek hayat neşemizi sürekli kılamayız.  Onun için doğaya önem verelim, hayvanları korumaya önem verelim. Bu organizasyonda doğal hayatın önemi hakkında umarım bizlere önemli mesajlar vermiştir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Tarım, ve, Orman, Bakan, Yardımcısı, Mehmet, Hadi, Tunç!un, Malatya, çıkartması,
Yorumlar
Haber Yazılımı