Sultansyu’nun son safkan elit tayları satıldı; 2020 yılının geliri 16 milyon
Haber
29 Ekim 2020 - Perşembe 02:11
 
Sultansyu’nun son safkan elit tayları satıldı; 2020 yılının geliri 16 milyon
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Sultansuyu’ndan yetiştirilen taylar satıldı…Safkan elit tayların satışından devletin kasasına 2020 yılında 16 milyon 565 bin TL girdi sağlanmış oldu.
Ekonomi Haberi
Sultansyu’nun son safkan elit tayları satıldı; 2020 yılının geliri 16 milyon

Sultansyu’nun son safkan elit tayları satıldı;

2020 yılının geliri 16 milyon...

TİGEM Genel Müdürlüğü 2020 yılı son elit tay satışı dün İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapıldı.

Sultansuyu Tarım İşletmesi yetiştirmesi elit safkanların camianın beğenisine sunulduğu açık artırmada, 16 baş 2’li erkek elit tayın satışından toplam 5 milyon 765 bin TL gelir elde edildi.

Satışın en yüksek fiyatla alıcı bulan tayı “Özakın’’ Davut Yıldırım tarafından 800 bin TL’ye satın alındı. Özakın’ı sırasıyla 650 bin TL bedel ile ‘’Mostarköprüsü’’ ve 510 bin TL bedel ile ‘’Fezacan’’ isimli safkanlar takip etti.

Müzayede öncesi TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece yaptığı konuşmasında, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarına dayanan TİGEM’in köklü yapısında en önemli faaliyet kollarından birisini safkan Arap atı yetiştiriciliğinin oluşturduğunu vurguladı.

Genel Müdür, düzenli olarak tutulan soy kütükleriyle kayıt altına alınan bu gen kaynaklarının günümüze kadar ıslah edilerek ulaşmasında köprü görevi gören TİGEM’in, Arap atçılığının devamına hizmet eden çok önemli bir kuruluş olma özelliğini sürdürdüğünü ifade etti.

Genel Müdür Işıkgece; yüzyıllardır, gen kaynaklarını koruyup gelecek nesillere güvenle aktararak devam ettirilen safkan Arap atı yetiştiriciliğinin günümüzde olduğu gibi gelecekte de aynı bilinçle sürdürüleceğinin altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

TİGEM Genel Müdürlüğü 2020 yılında gerçekleştirdiği tüm elit tay satışlarından 16 milyon 565 bin TL gelir elde edildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Sultansyu’nun, son, safkan, elit, tayları, satıldı;, 2020, yılının, geliri, 16, milyon, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı