Malatya’nın Başkanı Gürkan; Muhtarlarımız mahallelerinin en güvenilen insanlarıdır
Haber
19 Ekim 2021 - Salı 20:51
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Muhtarlarımız mahallelerinin en güvenilen insanlarıdır
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Bugün Muhtarların günü…19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlar Günü Buluşması gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Muhtarlarımız mahallelerinin en güvenilen insanlarıdır

Malatya’nın Başkanı Gürkan;

Muhtarlarımız mahallelerinin en güvenilen insanlarıdır

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikâh Sarayında düzenlenen programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MHP MKY Üyesi Eyüp Gönültaş, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları, il ve ilçe muhtar dernekleri, muhtarlar, daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Eren: Muhtarlarımız bulundukları yerde devletin tüm kurumlarını temsil ederler

Büyükşehir Belediyesi Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirilen programda mahalle muhtarları adına konuşma yapan Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren, muhtarlar olarak 7/24 mahalle halkı için görevde olduklarını söyledi. Eren, “1829 yılında kurulan, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden kurumların başında muhtarlık kurumu gelmektedir. 192 yıllık bir kurumun temsilcisi olma şerefini ve bahtiyarlığını yaşayan muhtarlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Muhtarlarımız bulunduğu mahalle ve köylerinde devletimizin tüm kurumlarını temsil eder ve vatandaşlarımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görürler. Muhtarlar seçimle iş başına gelirler ve muhtarlık sevgi ve fedakârlık isteyen bir görevdir. 19 Ekim 2015 yılında resmi gazetede ilan edilerek 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz ” dedi.

Bir 6 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Gürkan: Yatırımlarımızda muhtarlarımızla paydaş olmaktan mutluluk duyuyoruz

19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik ettiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ 1829 yılında muhtarlık müessesesi ihdas edildi. Osmanlı Devleti akabinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinde 1924 yılında muhtarlık kanunuyla önemli bir müessese haline gelmiştir muhtarlık. 1924 yılındaki kanun çok önemli bir kanundur. Mahallenin ihtiyar heyeti ve bu heyetin içerisinde öğretmeni, imamı, ziraatçısıyla birlikte demokrasinin katılım anlayışının en güzel örnekleri sergilendi. 1924 yılında kanunda köy muhtarlarında köyün ortak malları

Bir Eyüp Gönültaş dahil 5 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

ve köyün bütçesi vardır. Köydeki imam, öğretmen ve ihtiyar heyeti azası köyün yönetiminden sorumludur. Bu anlamda muhtarlık çok önemlidir. Günümüzde Sayın Cumhurbaşkanımız 19 Ekim 2015 tarihinde 19 Ekim Gününü bütün muhtarlarımıza hediye etti. Bizler veya milletvekilleri parti amblemi altında seçilirler. Ama muhtarlarımız isimlerine göre seçilir. Muhtarlarımızın oy pusulasında isimleri yazar. Bu önemli bir hadisedir. Bizlere şehr’ül emin diyorlar, mahallelerin şehr’ül emini de muhtarlarımızdır. Mahallenin güvenilen ve inanılan kişisi muhtarlarımızdır. Mahallenin en mahrem konuları muhtarlarımıza gelir. Muhtarlarımız gelen işleri çözer veya cemaat oluşturur, kurum ve kurumlarla istişare ederek problemleri çözer. Bu anlamda muhtarlarımızın hepsini tebrik ediyorum.

Bizler mahallelerimize gittiğimizde muhtarlarımızla hemhal oluyoruz.

Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Muhtarlarımız mahallemizin sorunlarını, problemlerini varsa mahalle içerisindeki uyumsuzlukları bizlere iletiyorlar. Bizlerde buna göre yöntem ve metot belirleyerek mahallelerimize hizmet etmenin gayretini gösteriyoruz. Bizler muhtarlarımızla beraberiz. Muhtarlarımız bizlerin mahallelerdeki paydaşlarımız. Muhtarlarımız belediyeden ayrı unsurlar değil. Muhtarlarımız, devletten de yani valilikten de ayrı unsurlar değiller. Muhtarlarımızın bir yüzü belediyenin personeli bir diğer yüzü devletin memuru. Yani muhtarlarımız seçilmişler belediyemiz personeli durumunda, kamu görevi yürütüyorlar ve kamu kurumuna bağlılar devletin memurları durumunda. Dolayısıyla muhtarlarımızın bu iki özelliği bizleri mahallelerimizde rahatlatıyor. Bizlerde şehrimize hizmet etme noktasında büyükşehir belediyesi ve personelleri olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yaptığımız yatırımlarda muhtarlarımızla paydaş olmaktan mutluluk duyuyorum. Şehrimizde kahramanlık destanları, medeniyet destanları, ilim irfan destanları yazıldı. Bizde muhtarlarımızla birlikte hizmet destanları yazmaya mahkûmuz ve mecburuz. Tarih bize bunu mecbur etmiş. Tarih bize bunu mahkûm etmiş. Onun için mazisine layık istikbale hazırlanan bir Malatya diyoruz. Bütün muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Sahada bizim personellerimizle birlikte gece gündüz yapılan işin daha verimli, daha etkin, daha iktisatlı yapılması için elinden gelen gayreti ve çabayı gösteriyorlar. Muhtarlarımızla birlikte şehrimizi geleceğe daha iyi hazırlamak için çalışıyoruz. Muhtarlarımızın günlerini kutluyorum” şeklinde konuştu.

Baruş: Devlette çalışanların ana gayesi vatandaşa hizmettir

Resim

Muhtarlar Günü buluşmasında her zaman muhtarlarla çalışmaktan mutluluk duyduğunu ve 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutladığını belirten Malatya Valisi Aydın Baruş, “Devlet vatandaşa hizmet için vardır. Devlette çalışanların ana

gayesi ve varlık sebebi vatandaşa hizmettir. Burada devleti ifade ederken sadece merkezi idareyi hükümeti ve hükümetin taşradaki kuruluşlarını kastetmiyorum. Buna belediyelerde, muhtarlıklarda dâhildir. Dolayısıyla kamu adına hareket eden bütün birimler dâhildir. Devletin varlık sebebine yerine getirirken kamu görevlilerinin ve belediye başkanlarının en büyük yardımcısı muhtarlardır. Çünkü muhtarlar sahada devletin, belediyelerin, kamu kurumlarının gören gözü, işiten kulağı ve dokunan elidir. Bizler vatandaşlarımıza hizmet etme gayesiyle görevde bulunma amacımızı yerine getirirken her zaman muhtarlarımıza muhtacız ve onların yardımını talep etmek zorundayız. Çünkü mahallesinde her zaman kapısı açık olan veya vatandaşlarımızın komşuluk münasebetleriyle her gün kendisini görebilme imkânına sahip olabilmesi nedeniyle sorunlarını ve taleplerini ilk elden aktarıldığı yerler muhtarlardır. Bu anlamda muhtarlar bir taraftan devletin en ücra köşedeki eli olurken diğer taraftan da vatandaşlarımızın oylarıyla seçtiği seçilmiş kişiler olmasıyla demokrasimizin temel kurumlarıdır” açıklamalarında bulundu.

Bir 1 kişi ve iç mekan görseli olabilir

Programda Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Aydın Coşkun, Vali Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a çiçek takdim etti.

Muhtarlar Günü Münasebetiyle Muhtar Derneklerini Ağırlayan Başkan Gürkan,

718 MAHALLEMİZİN MUHTARLARIYLA KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Malatya’da faaliyet gösteren Muhtar Dernekleri Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Resim

19 Ekim Muhtarlar gününde gerçekleşen ziyarete, Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren, Kayısı Kent Muhtarlar Dernek Başkanı Alaaddin Aktaş, Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Şahbaz, Battalgazi Muhtarlar Dernek Başkanı Abdulvahap Ortaç, Köy ve Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Ali Seydi Yücekaya, Malatya Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Demirci ve Muhtarlık İşleri Şube Müdürü katıldı.

Muhtarlar günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesinde muhtarları ağırlayan Başkan Gürkan’a teşekkür ettiklerini söyleyen Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren, “Başkanımızın bizlere verdiği değer için teşekkür ediyorum. Muhtarlar tabanda belediyemizle iş birliği içerisinde şehrimizi daha güzel yerlere getireceğiz. 19 Ekim Muhtarlar Günü’nden dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum ” açıklamasında bulundu.

Köy ve Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Ali Seydi Yücekaya ise, “2004 yılından itibaren Sayın Başkanımıza destek veren bir derneğiz. Başkanımızın yaptığı hizmetlerde şahsım adına mutlu oluyorum. Başkanımızın yapmış olduğu hizmetler Malatya adına bizleri onurlandırıyor. Başkanımız emekleriyle buralara geldi ve bizlerde muhtar dernekleri ve muhtarlar olarak başkanımıza destek vermeliyiz. Başkanımızın yolu açık olsun başarılar diliyorum” dedi.

Kayısı Kent Muhtarlar Dernek Başkanı Alaaddin Aktaş da Muhtarlar Gününü 2015 yılında ilan eden Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ettiklerini belirterek, muhtarların mahallelerdeki sorunları dile getirmek için seçilmiş kişiler olduğunu ifade etti. Aktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da seçilmiş bir başkan olduğunu ve yaptığı çalışmalardan dolayı şükranlarını sunduklarını söyledi.

Resim

Battalgazi Muhtarlar Dernek Başkanı Abdulvahap Ortaç ise şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkanımızın muhtarlara gösterdiği teveccüh takdire şayandır. Hangi konuda problemimiz olursa ilettiğimiz zaman kısa sürede sorunlarımız çözülüyor. Başkanımızın yönetim sistemini çok takdir ediyoruz. Başkanımızın yönetim sistemi Türkiye’ye rol model olacak bir sistemdir. Büyükşehir bünyesinde kurulan mahalle meclisleri, şehir gönüllüleri meclisi ve kent konseyi buna örnektir. Başkanımız hangi siyasi görüşten olursa olsun Malatya için herkesi bir masa etrafında toplamış durumda. Türkiye’ye rol model olmuş kardeşliğin ve birliğin en temel örneğidir. Bundan dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum. Başkanımız sadece Malatya’ya sosyal, kültürel, alt ve üst yapıyla değil şehrimizin insanlarına ekonomik katkı sunacak yatırımları da yapıyor. Lisanslı depoyla Malatya’da üreticilerimize destek olundu. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanımızı boşuna takdir etmedi. Büyükşehir Belediyeleri içerisinde en fazla asfalt çalışması yapan bir belediyeyiz. Başkanımızın çalışmalarını takdir ediyoruz. ” şeklinde konuştu.

Bir 5 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Şahbaz’da, “Rol model belediyecilik Malatya Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu hizmetlerde özellikle yol çalışmalarında görülüyor. Birçok köy ve mahalle yollarımızın yeni açılan ve var olan yolları asfaltlanarak milletin hizmetine sunuldu. Sayın Başkanımızın tasarruf tedbirleri kapsamında gereksiz araç gereçleri kaldırarak havuz sistemi oluşturmasıyla belediyemize ve şehrimize katılan bir katma değer var. Bu anlamda da başkanımıza şahsım ve muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Muhtarlar Günümüzün de tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Resim

Malatya Muhtarlar Dernek Başkanı Şahin Demirci ise, “19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bizleri ağırlayan başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. 19 Ekim 2015 yılında muhtarlık müessesesini Muhtarlar Günü olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerin sürekli yanında olundu, yol arkadaşı olundu. Bundan dolayı da şahsım ve derneğim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN: MUHTARLARIMIZI ÖNEMSİYORUZ

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Dernek Başkanlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da muhtarların partisi olmadan seçildiğine dikkat çekerek, “Muhtarlarımız demokrasimizin kaynağıdır diyoruz. Demokrasi bir nehirse onu besleyen çaylar ve

nehirler aynı zamanda muhtarlarımızdır. Kendi isimleriyle seçilen ve mahallelerinde güven abidesi olan muhtarlarımızdır. Muhtarlarımız geçmişte yeni çeri ocağının kaldırılması ve nizamı cedid ocağının kurulmasıyla birlikte Osmanlı Devletinde muhtarlık teşkilatının kurulduğunu görüyoruz. O dönemde muhtarların amacı yeniçeri ocağının kapatılmasından boşalan güvenlik sorunlarının muhtarlar tarafından ihdas edilmesidir. Muhtarlar aynı zamanda mahallelerin güvenlik abideleridir. 2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak ilan etmesi ve muhtarlarımıza büyük önem vermesi Türkiye’deki muhtarlık müessesesinin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Muhtarlar bizim sahadaki beş duyu organımızdır. Sahadaki işlerimizin yapılması, takip edilmesi ve takdir edilmesi noktasında muhtarlarımız önemli görevler yapıyorlar. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak 718 mahallemizdeki muhtarlarımızla birlikte birimlerimizle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışma süreci içerisinde muhtarlarımız sahada bizim şantiye şeflerimiz gibi işlerin başında takiplerini yaparak şantiye şefleri gibi çalışıyorlar. Bu anlamda da muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim amacımız şehrimizin huzur ve güvenliğidir. Birliği beraberliği, kardeşliği, dirliği ve düzenidir. Kent Konseyi, şehir gönüllüleri meclisi ve ilgili komisyonlarla şehrimizin birlik ve bütünlük içerisinde şehrimizin mazisine layık istikbale hazırlanması noktasında top yekûn gayret içerisindeyiz. Malatya, Türkiye’ye rol model durumdadır. Yatırımlar anlamında Türkiye’de en fazla yatırım yapan belediyedir” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan;, Muhtarlarımız, mahallelerinin, en, güvenilen, insanlarıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı