Malatya’nın Başkanı Gürkan’ın; Bir iş gününe sığdırdıkları bakın neler?
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 01:17
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan’ın; Bir iş gününe sığdırdıkları bakın neler?
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan, değim yerinde ise makamında 10 saniye bile kalmıyor…Desek yeridir...Oturmayan ve halkla iç içe olan halkın Malatya'nın Başkanı Gürkan...
Yaşam Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan’ın; Bir iş gününe sığdırdıkları bakın neler?

Malatya’nın Başkanı Gürkan’ın;

Bir iş gününe sığdırdıkları bakın neler...?

Günü yoğun yaşayan Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan sizce bir güne neler sığdırıyordur veya bir günü nasıl tamamlıyordur.

MALATYA'NIN BAŞKANI GÜRKAN'IN GÜN İÇERİSİNDE ETKİNLİKLERİ...:

Malatya'nın Başkanı Gürkan, güne sabah 08'de halkı ve esnafları dolaşarak başlıyor. Ardından Gün içerisinde ki etkinlikşlere iştirak edip açıklamalafr yapıyor. Tüm birimler de çalışmalar hakkında bilgi.13 ilçe ile Ankara ile irtibat. Makamda görüşmeler. Halkın çay daveti ve isteklerei.Ev ziyaretleri, siyasi toplantılar.

İşte 1 güne sığan etkinliklerden bazıları.

Buyurun cema…

Resim

AK PARTİ İL BAŞKANI VE GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINDAN ZİYARET...:

"Malatya'mızın iki genç ismi, AK Parti Malatya İl Başkanımız İhsan Koca'yas ve İl Gençlik Kolları Başkanımız Ömer Akın'a , Öğretmenler Günü dolayısı ile bizi ziyaret ettiler. Ziyadesiyle mutlu olduğum bu ziyaret ve hediyeleri için kendilerine teşekkür ediyorum."

MALATYA'NIN BAŞKANI GÜRKAN; EMNİYETİN STANDINA KATILIM...:

Malatya'nın Başkanı Gürkan, Emniyetin Standına gün içerisinde katıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU BORÇLARINI YAPILANDIRMAYA BAŞLADI!

BAŞKAN GÜRKAN: “YAPILANDIRMA VATANDAŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7256 Sayılı Kanun kapsamında su borcu olan vatandaşlara 31 Aralık 2020’ye kadar başvurmaları halinde 18 aya varan taksitlendirme imkânı sağlayacak. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yapılandırmanın vatandaş için önemli bir cazibe ve fırsat olduğunu belirtti.

Resim

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7256 Sayılı Kanun kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) su borcu olan vatandaşlar için Malatya Büyükşehir Belediye Binası zemin katında yapılandırma işlemlerinin yapılacağı bir merkez oluşturdu. MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalara başlanılan birimde incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilgililerden konuyla ilgili bilgiler alarak çalışmaların yapıldığı birimi ziyaret etti.

MASKi Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, 31 Ağustos 2020 tarihine kadar olan su borçlarına yönelik yeni ödeme planı ile abonelerin daha rahat ödeme şartlarında borçlarını ödeyebileceklerini ifade etti. Karataş, geriye dönük su ve atık su borcu olan vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırabilmeleri için 31 Aralık'a kadar başvurmaları gerektiğini kaydetti. Karataş, “7256 Sayılı Borç Yapılandırma Kanunu gereğince bizde MASKİ Genel Müdürlüğü olarak 25 Kasım 2020 tarihinden itibaren yapılandırma konusu çalışmaları başlattık. Bu kapsamda bugüne kadar su borcu olan abonelerimizin 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurması halinde peşin tahsilatta yaklaşık yüzde 90 avantaj sağlanacak. Bu kapsamda ilk ödemeler 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

Resim

Ocak ayı sonuna kadar ilk taksit veya peşin ödeme gerçekleştirilmiş olacak. Taksitlerin 2 ayda bir ödeneceği yeni yapılandırmada 6-9-12-18 taksit olarak planlama yapılmış durumda. Peşin ödemelerde ciddi bir cazibe söz konusu. Borcu olan vatandaşlarımız belirttiğimiz tarihlere kadar kurumumuza başvurmaları halinde ciddi bir avantaj sağlamış olacaklar. Yapılandırmada süre önemli. Vatandaşlarımız, 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurmamaları halinde yapılandırmadan faydalanamayacaklar. Özellikle abonelerimizin belirtilen tarihlerde başvurmalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımız nüfus cüzdanı, abone numarası veya bunu gösteren su faturası, abonelik yok ise borcun sebebini gösteren tutanakla müracaat edilebilir” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kamu borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili TBMM’den çıkan yasanın ardından MASKİ Genel Müdürlüğü’nün gerekli tedbirleri alarak borçların yapılandırılması noktasında gerekli işlemleri başlattığını ifade etti. Başkan Gürkan, “25 Kasım itibariyle Büyükşehir Belediyemizin zemin katında bu işlemler gerçekleşecek. Çıkan yasa gereği bizlerde yapılandırmadan vatandaşlarımızı yararlandıracağız. Vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmayacak bir yapı içerisinde yaklaşık 11 işlem masamızda gerekli hazırlıkları MASKİ Genel Müdürlüğümüz yaptı. Tabi bu çerçeve içerisinde özellikle vatandaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum ki; borçların yapılandırılması vatandaşlarımız açısından hakikaten önemlidir.

Resim

Bu yapılandırma vatandaşlarımız açısından önemli bir cazibe ve fırsattır. Hemşehrilerimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım. Özellikle devletimizin bu borçların yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemiş olduğu yasadan dolayı şuanda peşin ödemelerde büyük bir indirim var. Gecikme zammı tamamen kaldırılıyor, diğer alacaklarla ilgili üretici endeksine göre bir yapılandırma gerçekleştirilecektir. Borçları olan vatandaşlarımızın 31 Aralık 2020 tarihine kadar borçlarını yapılandırmaları kendilerinin menfaatlerine olacaktır. Borç yapılandırmasında görevli olan arkadaşlarımız yapılandırmaya gelen vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeyi ve kolaylığı sağlayacaklar. Bu çalışmaları yapan MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve personellerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. MASKi Genel Müdürlüğü tarafından, Malatya Büyükşehir Belediye binası zemin katından gerçekleştirilecek yapılandırma işlemlerinin yanı sıra şehir merkezine uzak yerlerde yaşayan vatandaşların rahatlıkla yapılandırma işlemlerini yapmaları için tüm ilçelerin şeflikleri yapılandırma işlemlerini gerçekleştirecek.

BAŞKAN GÜRKAN FİLİSTİN CADDESİ’NDE YAPILAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ:

Resim

“YENİ CADDELERLE MALATYA’DA TRAFİK SORUNU KALMAYACAK”

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından Bostanbaşı Mahallesi, Filistin Caddesi’nde yapılan kilit taşı, engelli yolları, bisiklet yolu ve asfalt serim çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Gürkan, Malatya’nın çağdaş ve modern bir şehir olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü belirterek, yeni açılan yollarla birlikte trafik sorununun da ortadan kalkacağını söyledi.

Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Malatya genelinde yaptığı çalışmaları sürdürüyor. Bostanbaşı Mahallesi, Filistin Caddesi’nde devam eden çalışmaları inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a inceleme gezisinde Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, ilgili şube müdürleri ve muhtarlar eşlik etti. Yeni caddelerin ve yolların Malatya’ya kazandırıldığı alanda kilit taşları, bisiklet yolları ve asfalt seriminin yanı sıra özellikle engelli vatandaşlara ait yol aksları da ilgili daire başkanlıkları tarafından yapılıyor.

Resim

Bostanbaşı Mahallesi Filistin Caddesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert, çalışmaların sonuna geldiklerini belirtti. Mert, “Bostanbaşı Mahallesi Filistin Caddesi’nin yenilenmesini yaparak tamamen standartlara uygun hale getirdik. Yaklaşık 10 bin m2 kilit taşı, bisiklet yolu ve kaldırım çalışmalarını yaptık. Düzenlemesini gerçekleştirdiğimiz yolda iki geliş, iki gidiş olmak üzere planlama yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımızın belirlediği hedef doğrultusunda Filistin Caddesi’ni, Çiftlik Caddesi’ni ve bölgede bulunan 20’ye yakın caddeyi bu sene itibariyle yeniledik. Filistin Caddemizde yaptığımız çalışmaların tamamlanmasından sonra Topsöğüt bölgesine geçerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca Çilesiz Caddesi’ndeki ve Alparslan Türkeş Bulvarı’ndaki çalışmaların da sonuna geldik. Gelişim, dönüşüm ve yenileme çalışmalarına Malatya genelinde devam ettiriyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın sonuna kadar Malatya’da yenilemediğimiz caddemiz kalmayacak’ dedi.

Filistin Caddesi’nin, Yüzakı Bulvarı ve Adıyaman yolu ile bağlantılı bir cadde olduğunu belirten Bostanbaşı Mahalle Muhtarı Faik Özbay, kaldırım, bisiklet yolu ve asfalt seriminden dolayı mahalleli adına Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

Resim

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yapılan çalışmaların yaşam standartlarını ve trafik konforunu beraberinde getirdiğini belirtti. Malatya genelinde yapılan hizmetlerde özellikle engelli vatandaşların rahat erişebileceği yollar yaptıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığımızın yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesini daha yerinde görüp incelemek maksadıyla Bostanbaşı mahallemize geldik ve Filistin Caddemizdeyiz. Filistin Caddesi’nde yapılan çalışmaları yakinen gördük ve takip ettik. Çalışmaların standartlara uygun bir şekilde yapıldığını, özellikle engelli vatandaşlarımızın rahat erişebileceği yolların yapıldığını gördük. Bisiklet yollarının, kaldırımların, cep otoparklarının oluşturulması ve ana arterlerin iki gidiş iki geliş şeklinde 4 arter olması buradaki trafiği de rahatlatacak. Yaptığımız çalışmalar, yaşam standartlarını ve trafik konforunu beraberinde getirecek. Özellikle Adıyaman Yoluna bağlanan 3 yol planladık. Planladığımız yolların hepsine de başlanıldı. Özellikle tarım arazisi diye tabir ettiğimiz ve yeşil alan şeklinde belirlenen alanla ilgili de Tarım ve Orman Bakanlığımızda yaptığımız girişimler neticesinde üç yol aksı müsaadesini aldık.

Resim

Bu çalışmalarımızda hem imarda bulunan arkadaşlarımız hem Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Dairesinde bulunan arkadaşlarımız ve Ulaşım Hizmetlerindeki arkadaşlarımız tarafından çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Malatya’nın en büyük problemi ulaşım ve trafik problemiydi. Gerek Ana Yurt Bulvarı gerek Danişment Gazi Bulvarı gerek Filistin Caddesi gerek Kuzey ve Güney Kuşak yollarıyla birlikte diğer caddelerle Malatya’da trafik sorunu ortadan kalkacaktır. Zaten açtığımız caddelerle şuan yüzde elliye yakın bir rahatlama hissedildi. Yeni caddelerimiz trafiği daha da rahatlatacak. Malatya hakikaten çağdaş, modern anlamda bir şehir olma hüviyetinde emin adımlarla ileriye doğru yürüyor. Bu hizmetlerin Bostanbaşı Mahallemize, bu bölgede yaşayan insanlarımıza ve bu bölgede seyahat eden vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasın temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS TOPLANTILARI’NIN V. BİRLEŞİMİ YAPILDI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantıları’nın V. Birleşimi, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Resim

Geçen toplantıya ait karar özetinin okunması, mazeret dilekçelerinin meclis üyelerinin bilgisine sunulması ve toplantıya yeni gündem maddelerinin eklenmesi ile ilgili oylamaların ardından Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerle ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2020 yılı içerisinde yapılan yatırım ve hizmetlerin anlatıldığı sunum ile ilgili bilgiler vererek, yıl boyunca önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Yapılan sunumun ardından Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Resim

Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Ücret Tarifesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan ilçe Belediyelerinin 2021 Mali Yılı Bütçeleri hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oylanarak kabul edildi. Malatya Büyükşehir Belediye Meclisinin VI. Birleşiminin 27 Kasım Cuma Günü Saat 14.00’de toplanması kararlaştırılarak, toplantı sonlandırıldı.

MALATYA KENT KONSEYİ 9. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Malatya Kent Konseyi 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde, kent konseyi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “El ele vererek Malatya’yı ortak akılla mazisine layık güçlü bir şehir olarak dönüştüreceğiz” dedi.

Resim

Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Milliyetçi Hareket Parti İl Başkan Vekili Şahin Yangırhep, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, oda, vakıf, birlik, sendika, dernek temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra başlayan toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, belediye yönetimlerinde şehirleri sadece formel yaklaşımlarla ele almanın sağlıklı olmayacağını ifade ederek, informel yaklaşımları da ele alarak kent genelinde daha sağlıklı bir yönetim anlayışının sağlanacağına vurgu yaptı. Bu anlamda Malatya Kent Konseyi ve bünyesinde faaliyetlerini yürüten Şehir Gönüllüleri Meclisi ve diğer meclislerin informal yapılarından dolayı şehre büyük katkıları olduğunu söyledi. Doğru şeyleri, doğru yerlerde doğru bir şekilde iletebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Gürkan, Malatya Kent Konseyi Genel Kurulu’nun Malatya’nın tüm paydaşlarını bir arada bulundurması sebebiyle Malatya için önemli bir dinamik olduğunu söyledi. Malatya Kent Konseyi Genel Kurulu’nun aldığı kararların Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında görüşüldüğünü belirten Gürkan, “Malatya’nın her kesiminden temsilcilerin bulunduğu bu kurulun alacağı kararlar şehrimizin geleceği için büyük önem arz etmektedir. Şehir Gönüllüleri meclisini çok önemsiyorum. Alınacak kararlar bizim Belediye Meclisimiz içinde öncülük telaki edecek. Toplu ve istişareli alınan kararlarda hissiyat olmaz, duygusallık olmaz, benlik duygusu olmaz, enaniyet, kibir vs. olmaz. Ben bu anlamda paydaşlarımıza inanıyor ve güveniyorum. Gerçek anlamda bunu lafsına uygun, amacına uygun yaparsak Türkiye’de bir numara oluruz. Bütün paydaşların fikir ve önerileri bizim için çok önemlidir. Malatya’nın çok önemli gündem maddeleri olduğu zaman muhakkak şehir gönülleri meclisiyle görüşülüp istişare edilmesi gerekir. Bu şehri el ele vererek mazisine uygun istikbaline kavuşturmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Resim

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, pandemi sürecinden dolayı Malatya Kent Konseyi Genel Kurul Toplantısını gecikmeli olarak yaptıklarını söyledi. Artan, alınacak kararların Malatya’mıza ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu. Birlik Vakfı Başkanı Sadi Ergül’ün Divan Başkanı, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Ali Evren ve Himyaç Der Başkanı Ece Budan’ın Divan üyeliği ile oluşan divan teşekkülünden sonra gündem maddeleri Av. Abdulkadir Artan tarafından slayt eşliğinde genel kurula sunuldu. Genel Kurulun gündem maddelerinde biri olan Margap

Mevkii (Gelincik Tepesi, Tüllük Tepesi) 1/5000 Nazım İmar Planı teklifi üzerine açıklamalarda bulunan Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan komisyon ile birlikte üç aylık bir zaman dilimi içinde Margap Mevkii üzerinde bir eylem planı hazırladıklarını vurguladı. Hazırlanan eylem planının hayata geçirilmesi neticesinde Malatya’mıza yaklaşık 1300 dönümlük rekreasyon alanının kazandırılacağını, TOKİ’ Gelincik Konutları alanının dışında kalan geniş bir bölgenin Malatya halkına kazandırılacağını bu bölgenin uzun vadeli gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddesi Genel Kurul’un oyları ile kabul edildi.

Resim

Artan, ikinci gündem maddesi olan yeni bir kent meydanı ve tören alanının Malatya Belediye’si tarafından yapılması teklifi, üçüncü gündem maddesi olan Malatya Kent Konseyi Çalışma Yönergesi, dördüncü gündem maddesi olan Malatya Kent Konseyi Şehir Gönüllüleri Meclisi Çalışma Yönergesi hakkında Genel Kurul Üyelerini bilgilendirdi. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddeleri Genel Kurulun oyları ile kabul edildi.

Programın dilek ve temenniler kısmında söz alan Akçadağ Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş, “Organize Sanayi Bölgesi’ni tüm ilçelere açarak buralarda açılacak fabrikalar ve diğer sosyal donatılar ile birlikte ilçelerde yaşam şartları iyileştirilerek nüfus yoğunluğunun şehir merkezinde artmasının önlemi alınmış olacak ve ilçelerin gelişimlerine katkı sağlamış olacaktır” dedi.

Mimar Fatma Altaş, Gelincik Tepesi ile ilgili olarak çok detay bilgiye sahip olmadıklarını ve ele alınan gündem maddesi ile birlikte Malatya’nın çok büyük bir zenginliğe sahip olduklarını öğrendiğini söyledi. Altaş, Margap Mevkii İmar Planı teklifi ile ilgili olarak hazırlanan eylem planında eklenmesi gereken hususlar olduğunu söyleyerek, kent meydanı ve tören alanı ile ilgili olarak önerilerde bulundu.

Programda söz alan bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri de Malatya adına yapılacak çalışmalarda Kent Konseyi Genel Sekreterliği ile işbirliği halinde ortak çalışmalar yapma teklifinde bulundular.

GAZETECİLERLE BULUŞMA...:

Resim

"Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti yönetimine ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Yerel medyamızla şehrimizin gelişimi üzerine istişarelerde bulunduk. Uzun süredir tedavi gören gazeteci Akif Çelik’in sağlık durumu hakkında eşinden bilgiler aldık."

TABLO HEDİYESİ...:

Resim

"Öğretmenler Günü dolayısı ile bizleri ziyaret ederek tablo hediye eden MASKİ Genel Müdürlüğümüz personellerinden Murat Birgen'e teşekkür ediyorum."

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan’ın;, Bir, iş, gününe, sığdırdıkları, bakın, neler?,
Yorumlar
Haber Yazılımı