Malatya’nın Başkanı Gürkan; Azetbaycan’ın yanındayı…Mehterli destek
Haber
18 Ekim 2020 - Pazar 17:52
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Azetbaycan’ın yanındayı…Mehterli destek
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Azerbaycan, bağımsızlığının 29. Yıldönümünü büyük zaferlerle kutluyor. Malatya’nın Başkanı Gürkan Azerbaycan’ın yanındayız…” dedi…Ve Malatya’da mehter gösteriside vardı.
Dünya Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Azetbaycan’ın yanındayı…Mehterli destek

Malatya’nın Başkanı Gürkan;

Resim

Azetbaycan’ın yanındayı…Mehterli destek

Resim

Malatya Büyükşehir belediyesine Azerbaycan’ın bağımsızlık günü nedeniyle bayraklar asıldı. Mehter gösterisi vardı. Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan’da açıklama yaptı.

Resim

MALATYA’NIN BAŞKANI GÜRKAN “AZERBAYCANIN YANINDAYIZ.”

Malatya’nın başkanı Gürkan şu açıklamayı yaptı “Azerbaycan halkının, Ermenistan'ın uyguladığı haksız işgale karşı verdiği mücadelede Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak can kardeşlerimize destek ve moral olmak adına Mehteran Takımımız konser verdi.

Resim

Azerbaycan seninleyiz.”

AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞI…:

Azerbaycan’ın bağımsızlığına uzanan yol meşakkatli ve kanlı geçti. 1980’li yıllar SSCB için ekonomik sıkıntılar demekti. Bu sıkıntılar hem Azerbaycan’ın doğal zenginliklerinin tahrip edilmesine hem de milli ve dini hislerinin tahkir ve tehdit edilmesine yol açtı. Bu tavra ilk itiraz, 19 Şubat 1988 halk mitingiyle verildi. Böylece Başkan Bağırov istifa etti, Vezirov görevi devraldı. Mitingler Kasım ayına kadar devam edince Sovyetler Birliği; Bakü, Nahçıvan ve Gence’de sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bu yasaklar Azerilerin Halk Cephesi’nde örgütlenmesine neden oldu. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet Ordusu, Bakü ve diğer yerlerde 131 kişiyi öldürdü, 744 kişiyi yaraladı, 400 kişi mahkûm oldu. Vezirov’un da Moskova’ya kaçmasıyla komünist hâkimiyet tekrar sağlandı. Artık Azerbaycan halkı, bağımsız bir devlet kurmanın zaruri olduğunu anladı. 20 Ocak 1990 Kara Ocak günü son Sovyet vahşetini yaşayan Azerbaycan, 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını yeniden ilân etme kararı aldı. Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti'nin Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ’da hak iddia etmesi, etnik çatışmalara yol açtı ve bu karmaşa üzerine 18 Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilân etti.

2 DEVLET TEK MİLLET…:

Malatya’nın başkanı Gürkan ne dedi?

“Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, İl Emniyet Müdürlüğü ve Motosiklet Kulübü iş birliğiyle, Pandemi dönemini evde geçirmek zorunda kalan özel çocuklarımıza güzel bir gün yaşatmak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak için motor turu düzenledik.”

MALATYA’NIN BAŞKANI GÜRKAN, KÜLTÜR MERKEZİNDE…

Resim

Malatya’nın Başkanı Gürkan bakın ne dedi?

Resim

“Çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirdigi, Malatyamızın simgesel mekanlarından biri olan Şehit İbrahim Tanrıverdi Kültür ve Sanat Sokağı'ndaki esnaflarımızı ziyaret ederek hemsehrilerimizle de sohbet ettik.”

Resim

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan;, Azetbaycan’ın, yanındayı…Mehterli, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı