Malatya ESKKK Başkan Ali Evren; Zor durumda olan Esnafa Sicil Affı istedi
Haber
05 Mart 2021 - Cuma 20:53
 
Malatya ESKKK Başkan Ali Evren; Zor durumda olan Esnafa Sicil Affı istedi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haberi… Malatya ESKKK Başkan Ali Evren; Pandemiden dolayı zor günler yaşayan esnaflara Sicil Affı istedi...
Ekonomi Haberi
Malatya ESKKK Başkan Ali Evren; Zor durumda olan Esnafa Sicil Affı istedi

Malatya ESKKK Başkan Ali Evren;

Resim

Zor durumda olan Esnafa Sicil Affı istedi...

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkan vekili TESKOMB Denetim Kurulu Üyesi Ali Evren, kamuoyuna yaptığı açıklamada “Sicil Affı” isteğinde bulunup şunları söyledi:

“Pandemiden dolayı yaklaşık 10 aydır kapalı olan yada kısıtlaması olan bazı meslek dalları faaliyetlerini 01 Mart itibari ile kısmi olarak normalleştirilmesi esnaflarımızı mutlu etmiştir. Normalleşmede sürecinde halen COVİD-19 Salgını ile mücadelenin devam ettiğini İnşallah esnaf ve sanatkarlarımız kurallara tam riayet gösterirse süreli normalleştirmeyi tam normalleştirmeye çevirecektir.

Resim

Bu normalleşme sürecinde gösterilen esnekliğe en büyük katkısı olan canla başla, gece gündüz demeden çalışan Sağlık Çalışanlarına, Hükümetimize, Bilim Kurulu üyeleri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Pandemiden dolayı ekonomik yönden en fazla etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlardır. Bu salgın yüzünden işyerleri kapalı tutulan yada iş hacmi daralan esnaflarımız normalleştirmeden sonra hızlı bir şekilde toparlanmak piyasayı canlandırmak ve işyerlerini ayakta tutmak için krediye başvurmaktadır.

Ancak krediye başvuran esnaflarımızın kredi talepleri bankalar tarafından yapılan sicil sorgulamasında, yüzde 30’una yakını geçmişte yaşamış olduğu ödeme güçlüğünden dolayı kredi notu düşük görünmektedir. Kredinin notunun düşük görünmesinden dolayı da bankalarca kredi verilmesi uygun görülmemektedir.

Resim

Şu salgın döneminde ekonomik yönden etkilenen esnaf ve sanatkarlarımız önünü görebilmesi, piyasa kırgınlığının giderilmesi, ekonomisinin canlandırılması, iş hacmini ve ticaretini geliştirebilmesi için uygun kredilerde faydalanabilmesi için tüm finans kuruluşları elini taşın altına koymalıdır. Esnaflarımızın bu zor döneminde yanlarında olması hem ülkemiz için hem ekonomimiz açısından faydalı olacaktır.

Finans kuruluşları da bu KKB notunu şu ortamda 50 bin liraya kadar biraz daha esneklik göstermesi ayrıca bir SİCİL AFFI uygulayarak esnaf ve sanatkarlarımızın daha kolay kredi kullanmalarına imkan sağlanmalıdır. “

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, ESKKK, Başkan, Ali, Evren;, Zor, durumda, olan, Esnafa, Sicil, Affı, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı