Malatya’da tüm ekipler sahada kar mücadelesinde; Kapanan yollar açıldı
Haber
20 Ocak 2021 - Çarşamba 02:08
 
Malatya’da tüm ekipler sahada kar mücadelesinde; Kapanan yollar açıldı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyeleri kar mücadelesinde. Enerji kesilmemesi için de Fırat Edaş sahada.
Yaşam Haberi
Malatya’da tüm ekipler sahada kar mücadelesinde; Kapanan yollar açıldı

Malatya’da tüm ekipler sahada kar mücadelesinde;

Resim

Kapanan yollar açıldı...

Resim

Malatya’yı etkisi altına alan kar’la mücadele de tüm ekipler sahada çalışmaya başladı.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KARLA MÜCADELESİ SÜRÜYOR MERT: HEM KIRSALDA HEM DE ŞEHİR MERKEZİNDE 7/24 ÇALIŞIYORUZ...

Resim

Pazar gecesi geç saatlerden itibaren başlayan ve Salı günü sabah saatlerine kadar aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı, Malatya il genelinde ve ilçelerde etkili olurken, Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yüksek kesimler başta olmak üzere il genelinde karla mücadele çalışmaları sürüyor. Akşam saatlerinde AYKOME’den alınan son bilgilere göre gün içinde toplam 601 Mahalle yolunun açıldığı öğrenildi.

Görüntünün olası içeriği: Enver Kalaycıoğlu, açık hava

Malatya il genelinde, 17 Ocak pazar gecesinden itibaren başlayan kar yağışının ardından Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı ekipler kar temizleme ve yolların tuzlama çalışmalarını gerçekleştiriyor. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, Malatya merkez ve ilçelerde yol açma ve kar temizleme çalışmaları yaparak vatandaşların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için 24 saat esasına dayalı temizleme işlemlerini yapıyor.

Resim

Ekiplerin hazırlıkları ve çalışmaları ile ilgili sabah saatlerinde bilgiler veren Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Mert, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak karla mücadelede 13 ilçede gece gündüz demeden 7/24 çalışma esasına göre hizmet verdiklerini söyledi. Mert, “Şuanda bütün ilçelerimizde merkez ilçelerimizde dâhil olmak üzere çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Sabah itibariyle 200 köy yolumuz kapalıydı, en son yağan karla beraber ekiplerimiz çalışmaya devam etmektedir. Akşam saatlerinde başlayan karla beraber merkezde Büyükşehir Belediyesi AYKOME ( Altyapı Koordinasyon Merkezi)’ye bağlı bütün birimler olarak yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmekteyiz. Bugün yine ekiplerimiz bütün caddelerde tuzlama işlemlerini tamamlamış, herhangi bir tuzlama ihtiyacı da olursa ekiplerimiz tuzlama çalışmalarına devam edecektir.

Resim

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın süreci yakın takip etmesiyle belediyemizden her türlü destek ve ekiple hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Yüksek kesimler dâhil olmak üzere tuzlanmamış bölgemiz bulunmamaktadır. İnşallah bol kar yağar ve biz yoğun çalışmalara devam ederiz. Malatya’mız kazasız belasız bereketli bir yıl geçer. Yaklaşık 20 bin ton civarında tuzumuz var. İhtiyaç duyuldukça arkadaşlarımız bölgelerini biliyorlar. Bütün araç ve gereçlerimiz özellikle ilçelerde araçlarımız beklemektedir. Özellikle TOKİ bölgesinde 3 tane tuzlama aracımız, 2tane sıyırma aracımız orada beklemektedir.

Resim

İhtiyaç duyulduğu zaman karın şekline göre, havanın durumuna göre çalışmaya devam edeceğiz. Bizim en büyük sıkıntımız ilçelerde, yoları açtıktan sonra tekrar kapanıyor ve ekiplerimiz tekrar müdahale ediyorlar. Aldığımız bilgilere göre Hekimhan kurşunlu bölgesinde 60 ila 70 cm arasında kar olduğu, Yama Dağı’nda 1.5 metre civarında kar olduğu bilgisiyle orada dozer ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Bütün ekiplerimiz 13 ilçemizde çalışmaya devam ediyor. Ekiplerimiz ilçelerimizde bulunan bakım evlerinde kalıyorlar. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi.

Resim

Şehir merkezinde önceki akşam ve gece etkisini gösteren yağıştan sonra buzlanmaya karşı alınan önlemleri de aktaran Mehmet Mert, AYKOME’de bulunan Daire Başkanlarıyla birlikte karla mücadele çalışmalarını 7/24 esasına göre yürüttüklerini ifade ederek, “Malatya il merkezinde Malatya Büyükşehir Belediyemize ait kapalı bir yolumuz bulunmamaktadır. Hızlı bir şekilde caddelerimizi tuzladık ve açtık herhangi bir sıkıntımız yok. Şuanda ekiplerimiz Çevre Koruma Kontrol ve Zabıta Daire Başkanlarımızla birlikte kaldırım temizleme ve kar kaldırma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gece saatlerinde don olmasını bekliyoruz. İnşallah kısa bir zamanda çalışmalarımızı tamamlayacağız. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza 24 saat esaslı olarak devam ediyoruz” diye konuştu.

Resim

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Şaban Aşıcı da, Yol ve Altyapı Koordinasyon Başkanlığının kontrolünde kaldırım temizleme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay ise, AYKOME Koordinasyonunda Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığının 24 saat çalışan ekiplerine trafik ekipleriyle destek verdiklerini ve şehir merkezinde çalışan karla mücadele araçlarının kontrollü bir şekilde yaptığı çalışmalarına destek sağladıklarını belirtti. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri 13 ilçede toplam 360 mahallenin yolunu kardan temizledi.

YEŞİLYURT’TA BUZLANMA VE DONA KARŞI TUZLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Resim

“HİÇ BİR AKSAKLIK YAŞANMAMASI İÇİN SAHADAYIZ”

Akşam saatlerinden itibaren etkisini gösteren kar yağışı nedeni ile ulaşımda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için kar temizleme çalışmalarına başlayan Yeşilyurt Belediyesi don ve buzlanmaya karşı da çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, çalışmaların sürekli olarak devam ettiğini belirterek, vatandaşları don ve buzlanmaya dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Resim

İLÇENİN DÖRT BİR TARAFINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yeşilyurt Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kar temizleme ve soğuk havaların etkisiyle oluşabilecek don ve buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını ilçenin dört bir tarafında ki cadde ve sokaklarda sürdürüyor.

Resim

“YAĞIŞ BAŞLADIĞI ANDAN İTİBAREN ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI”

Resim

İlçe genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için karın yağışı ile birlikte çalışmalara başlandığını belirten Başkan Çınar: “Kar Cenab-ı Hakk’ın bizlere sunduğu güzelliği ve nimetidir. Bize verdiği sayısız nimetlere ne kadar hamdetsek azdır. Her mevsim ayrı güzel olan Yeşilyurt’umuzun yüksek bölgelerinde bir haftadır devam eden kar yağışı dün geceden itibaren şehir merkezinde de etkisini göstermeye başladı. Karın yağmaya başlamasının hemen ardından ekiplerimiz temizleme çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Resim

Tüm cadde ve sokaklarımızı hızlı şekilde temizleyerek ilçemizde ulaşımın aksamadan devam etmesini sağladık. Yapılan planlamalar ile cadde ve sokaklarımızda kar küreme, tuzlama ve buzlanmayı önlemek için kar eritici solüsyon ve tuzlama çalışmaları gerçekleştirerek ulaşımın aksamamasını sağlamaktayız. Yoğun kar yağışı sonrası kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını yapan personellerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

BATTALGAZİ BELEDİYESİ’NİN KAR MESAİSİ DEVAM EDİYOR

Resim

Malatya geneli iki gündür devam eden kar yağışı nedeniyle çalışmalarına ara vermeden devam eden Battalgazi Belediyesi, özellikle gece yoğunlaşan kar yağışının meydana getirebileceği olumsuzlukları ortadan kaldırmak için sabahın erken saatlerinde çalışmalarını sürdürdü.

Resim

Battalgazi Belediyesi ekiplerinin kar mücadelesi aralıksız devam ediyor. İki gündür devam eden ve dün gece saatlerinde yoğunluğunu artıran kar yağışı sonrası yeniden teyakkuza geçen Battalgazi Belediyesi karla mücadele ekipleri, ilçedeki tüm mahallelerde, caddelerde ve ara sokaklarda kar küreme ve tuzlama çalışması ile birlikte yaya kaldırımlarında temizlik çalışmasına ara vermeden devam ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşlerinde görevli 500 personelden oluşan karla mücadele ekipleri, olası aksilikler yaşanmaması ve vatandaşların mağdur olmaması adına 29 iş makinesiyle ilçenin her noktasında hızlı bir çalışma yürütüyor. Ekiplerin bu çalışması vatandaşlardan büyük takdir topladı.

BAŞKAN GÜDER, EKİPLERİN GECE ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Resim

Karla mücadelesini sürdüren ekiplerin Başharık Mahallesi’ndeki çalışmalarını inceleyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, ekiplere kolaylıklar dileyerek, tatlı ikramında bulundu. Rahmeti zahmete çevirmemek için ekiplerin 7/24 sahada olduğunu vurgulayan Başkan Güder, ilçedeki vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamadığının da altını çizdi.

“KAR TEMİZLEME VE TUZLAMA ÇALIŞMASI ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILDI”

Resim

Yıldıztepe Mahalle Muhtarı Bayram Alışık da “Kurak geçen bir mevsim yaşıyorduk. Ama rabbimiz kar bereketi bizlere gönderdi ve bizleri sevindirdi. Bununla beraber hayat devam ediyor. Özellikle çocuklar yolların temizlenmesini istemiyordu. Karla doyasıya oynamak istiyorlardı, hasretlerini gidermek istiyorlardı. Bunla beraber hayat devam ettiği için de sokaklarımızın, yollarımızın ulaşıma açılması gerekiyor. Acil durumlar olur, hastası olanlar var, tedavi görenler var. Burada Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e ve tüm personeline yol açma ve tuzlama çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bir tarafta sokak temizleme çalışmaları devam ederken, tuzlama aracı da sokaklara girmiş oldu. Başarılı çalışmaların devamını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Resim

Kar temizleme tuzlama çalışmalarının zamanında yapıldığını ifade eden Nurettin Uzala isimli vatandaş, “Çok güzel çalışmalar yaptılar. Bundan fazla da çalışma olmaz zaten. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’e de teşekkür ederim. Bu hizmeti kimse yapmıyor. Sabah kar vardı ama yolları hemen açtılar, yollar silindi. Osman Güder Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Resim

Bünyamin Alışık isimli bir çocuk da karın tadını doyasıya çıkarmak istediğini belirterek, “Belediyemiz keşke yolları temizlemeseydi, doya doya karla oynasaydık. Kar yağdı bizde savaş yaptık, kar topu oynadık. Kardan adam da yapacağız. Osman güder başkanımız çok iyi bir başkan onu da çok seviyoruz. Başkanım buyurun evimize gelin, kartopu oynayalım” şeklinde konuştu.

BAŞKAN GÜDER: “EKİPLERİMİZİN KARLA MÜCADELESİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR”

Resim

Karla mücadelede tüm ekiplerin seferber olduğunu belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Türkiye’nin dört bir tarafında başlayan kar yağışı Malatya’mızda devam ediyor. Kış mevsiminde kışı yaşamak lazım. Tarımsal ürünlerin gelişimini tamamlaması için kar yağışının olması mutlaka gerekli. Temenniniz ve duamız bundan sonraki süreçte, bol yağışların olması ve su sıkıntılarının yaşanmamasıdır. Kar yağışının önceki gün başlamasıyla tüm ekiplerimiz hazır durumda ve çalışmalarını sürdürüyor. Bizde bu akşam ekiplerimizi ziyaret ettik. Tüm araçlarımızla sahadayız ve

ekiplerimiz birçok noktada çalışmalarını sürdürüyorlar. Ekiplerimiz nöbetteler. Şuan dağ köylerinin ara yollarında bazı kapalı yollarımız varsa dahi, ekiplerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Şuana kadar bize her hangi olumsuz bir haber veya şikayet gelmedi. Ekiplerimiz ile sahadayız. Ekiplerimiz her noktaya hızlı bir şekilde müdahale ediyor. İlçemizdeki vatandaşlarımız sabah mağduriyet yaşaması için canla başla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Resim

BATTALGAZİ BELEDİYESİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE…:

“Ekiplerimiz işlerinin başında. İlimizde etkili olan kar yağışı nedeniyle, Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı karla mücadele ekibimiz Hatunsuyu Mahallesi Kıraç mevkinde yolda kalan otobüsü kurtardı.”

FIRAT EDAŞ YENİ YILDA KESİNTİSİZ ENERJİ İÇİN 7/24 GÖREVDE

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., yeni yıl tatilinde olası arızalara karşı tüm hazırlıklarını tamamladı.

Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmetini en iyi şekilde vermek adına çalışmalarını eksiksiz sürdüren Fırat EDAŞ, yeni yıl tatilinde kesintisiz enerji arzı noktasında gerekli tedbirleri aldı.

Fırat EDAŞ, pandemi sürecine rağmen olası arızaları minimuma indirmek amacıyla elektrik şebekelerinde gerekli bakım onarım çalışmalarını yeni yıl öncesi tamamladı.

31 Aralık 2020 ve 3 Ocak 2021 tarihlerindeki yatırım ve bakım onarım amaçlı tüm planlı kesintiler iptal edilerek, enerji akışının kesintisiz olmasına özen gösterilecek.

Olası arızalara SCADA uzaktan kontrol merkezinden müdahale sağlanacağına dikkat çeken Fırat EDAŞ, yerinde müdahale gerektiren arıza ve hasarlar için nöbetçi ekiplerin teyakkuzda kalacağının altını çizdi. Müşterilerin 7/24 ‘186 Arıza İhbar ve Çözüm Merkezi’ başta olmak üzere www.firatedas.com.tr web sitesi ve Google Play veya APP Store’dan cep telefonlarına indirecekleri ‘Fırat EDAŞ’ mobil uygulaması üzerinden bildirecekleri her türlü talebin titizlikle değerlendirileceği belirtildi.

“2021 YILINDA YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR”

2020 yılında gerçekleştirdiği yatırımlarla bölgesine değer katmaya devam eden Fırat EDAŞ, yeni yıl ile birlikte yatırımların artarak devam edeceğine işaret etti.

Hizmet verdiği her noktaya sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı vermek amacıyla çalışmalarını gerçekleştiren Fırat EDAŞ, 2021 yılının ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, tüm, ekipler, sahada, kar, mücadelesinde;, Kapanan, yollar, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı