CHP’lilerle esnaf temsilcileri buluştu; Evren esnafa 78 milyon faizsiz kredi
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 19:38
 
CHP’lilerle esnaf temsilcileri buluştu; Evren esnafa 78 milyon faizsiz kredi
İzzettin Çiçek…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da da esnaf temsilcileri ilke CHP’liler buluştu…Buluşma da ekonomi ele alındı görüşler belirtildi.
Ekonomi Haberi
CHP’lilerle esnaf temsilcileri buluştu; Evren esnafa 78 milyon faizsiz kredi

CHP’lilerle esnaf temsilcileri buluştu;

Evren esnafa 78 milyon faizsiz kredi...

CHP Genel Başkan Vekilleri, Milletvekilleri Parti Yöneticileri ve beraberindeki heyet Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Esnaf Kefalet Kooperatifine yapmış olduğu ziyarette ülkenin ekonomisi hakkında genel değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

CHP Heyetine ESKKK Başkanı Ali Evren Esnafın Sorunlarını Anlattı

Malatya Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren toplantı ile ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

“Yapılan toplantıda, kooperatif kredileri ve piyasalarda yaşanan sıkıntılar hakkında konuşan Başkan Ali Evren, 24 Ocak Malatya Elazığ depremi arkasından yaşanan salgından dolayı ekonomik açıdan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur. Bununla ilgili hükümetimiz Malatya ve Elazığ bölgesindeki esnaf kefalet kooperatiflerinde kredi kullanan esnaf ve sanatkârlarımızın kredilerini 1 yıl faizsiz olarak ertelemiştir. Malatya kooperatifinden sadece 98 milyon kredi ertelenmiştir.

2020 yılında Malatya kooperatifimizde 1400 esnaf ve sanatkarımıza 78 milyon faizsiz kredi kullandırılmıştır.

Diğer tüm kooperatiflerimizde ise 3 bin 275 esnaf ve sanatkarımıza 158 milyon 700 bin ₺ faizsiz kredi verilmiş,

Doğrudan Halkbankası aracılığı ile faizsiz kredi kullanan esnaf sayısı 4 bin 045 kişiye toplamda 202 milyon faizsiz kredi kullandırılmıştır.

Toplamda 7 bin 320 kişiye 360 milyon 700 bin ₺ faizsiz kredi verilmiştir.

Tabi bu verilen krediler piyasa kırgınlığını gideremedi durgunluk halen devam etmektedir.  Piyasaların canlanması için, esnafın bankalardaki ödemelerine ilişkin sicil affı gelmeli, kredi sistemleri yeniden düzenlenerek düşük faizli kredi verilmelidir.

İmalatçı esnaf ve sanatkarlarımızın almış olduğu hammaddeye 30-40 artış gelmektedir. Bu fiyatların indirilmesi ve denetimlerin yapılması gerekmektedir. Çünkü bu ekonomik durgunluğun olduğu dönemde fiyatların bu kadar yüksek olması imalatçı esnafımızı büyük ölçüde etkilemektedir.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: CHP’lilerle, esnaf, temsilcileri, buluştu;, Evren, esnafa, 78, milyon, faizsiz, kredi,
Yorumlar
Haber Yazılımı