Büyükelçi ve Konsoloslar; Yeşilyurt harika çok beğendik...
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 18:55
 
Büyükelçi ve Konsoloslar; Yeşilyurt harika çok beğendik...
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Sıcak haber… Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları için Malatya’ya gelen İran, Bangladeş, Filistin, Güney Sudan ve Burundi Büyükelçilerin yanı sıra 15 Ülkenin Konsolosları, Yeşilyurt Belediyesinin kültürel mekânlarını gezerken, Yeşilyurt’u çok beğendiklerini ifade ettiler.
Dünya Haberi
Büyükelçi ve Konsoloslar; Yeşilyurt harika çok beğendik...

Büyükelçi ve Konsoloslar;

Resim

Yeşilyurt harika çok beğendik...

Resim

Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın daveti üzerine Yeşilyurt’a gelen Büyükelçiler ve Konsoloslar, ilk olarak Gedik Kültür Merkezi ve Oba Çadırında incelemelerde bulunup, kültürel hizmetler hakkında bilgiler aldılar.

Resim

Malatya ve Yeşilyurt’un geleneksel hayatı ve kültürel yapısı hakkında bilgiler edinen Büyükelçiler ve Konsolosları Gedik Sosyal Tesislerinde ağırlayan Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, misafirlere yöresel yemeklerden ikram edip, Malatya Kayısısı hediye ettiler.

Resim

Yurt içi ve yurt dışından gelen konukları en güzel şekilde misafir ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları için Malatya’ya gelen Büyükelçileri ve Konsolosları Mutlu İnsanların Şehri Yeşilyurt’ta ağırlamaktan onur duyduklarını ifade edip, Yeşilyurt Belediyesinin kültürel, sanatsal, sportif, çevresel, eğitim ve tarımsal yatırımları ile ilçenin tarihsel ve kültürel değerlerini yaşatmak amacıyla hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgiler paylaştı.

Resim

Malatya’nın önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ifade eden Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ise, yurt içi ve yurt dışından gelen konukları Yeşilyurt’ta misafir etmekten mutlu olduklarını söyledi.

Resim

Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a yemek ikramları ve gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini sunan Büyükelçiler ve Konsoloslar daha sonra Yeşilyurt’un tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla Yeşilyurt Belediyesi tarafından Lezzet Caddesinde hizmete sunulan müzeleri ve konakları incelediler.

Resim

Malatya ve Yeşilyurt’ta en güzel şekilde ağırlandıklarını ifade eden Güney Sudan Büyükelçisi Majokguandong Thıep, “ Malatya Valisi, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarının sergiledikleri gayretlerin yanı sıra oluşturdukları sokaklar, yemek ikramları ve bize karşı gösterdikleri misafirperverliklerinden dolayı çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Resim

Belize İstanbul Fahri Konsolosu Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise, Yeşilyurt’u çok beğendiğini ifade ederken, “Malatya’ya defalarca geldim ama bu gelişimde çok değiştiğini gördüm, tebrik ediyorum. Malatya’nın tarihi ve sanatının yaşatılması için büyük bir gayret gördüm, emeği geçenleri kutluyorum. Sadece Arslantepe değil buralarında bir dünya mirası olduğunu ifade etmek isterim. Buraların tanıtımının en iyi şekilde yapılarak turizme açılması lazım, Malatya’da iyi bir turizm potansiyeli var, çalışkan Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Yeşilyurt’u özellikle zikrediyorum. Kamu kaynakları, Belediyenin gayretleri ve hayırseverlerin katkılarıyla çok güzel bir eski Malatya oluşturulmuş.” diye konuştu.

Resim

Filistinlerin Türkleri çok sevdiğini söyleyen Filistin Büyükelçisi Faedka Mustafa ise, “ Valimize, Büyükşehir ve Belediye Başkanlarımız ile bize yardım edenlere sevgilerimi sunuyorum. Biz Filistinliler olarak Türkleri çok seviyoruz, bu sevgi karşılıklı, gösterilen misafirperverlik ve ikramlardan dolayı çok

Resim

teşekkür ediyorum. Kayısı çekirdeği kahvesini ise çok beğendim, tadı muhteşem, gezdiğimiz müze ve konaklar bize çok şey kattı. Tarihin bir arada toplanması harika olmuş.” diye konuştu.

YEŞİLYURT’TA AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

“Sağlıklı Ve Dinamik Bir Hayat İçin Spor Yapalım”

Yeşilyurt Belediyesi, her yıl 16-22 Eylül günleri arasında farklı etkinliklerle kutlanan ve bu yıl ki teması ‘Sürdürülebilir Ulaşım, Sağlıklı ve Güvenilir Hareketlilik’ olarak belirlenen 20.Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle doğa yürüyüşü düzenledi. Doğaseverler, 4 kilometrelik yürüyüşte temiz havada spor yapmanın keyfini yaşadı.

Resim

Yeşilyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünün 2021 Faaliyet Programında yer alan 20.Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında ki doğa yürüyüşü, Konak Köprübaşı Mevkiinde başlayarak 4 kilometrelik parkurun sonunda Horata Havuzbaşında sona erdi.

Hareketli bir yaşamın insan sağlığına verdiği önemin ön plana çıkmasını hedefleyen doğa yürüyüşüne; Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan, Yeşilyurt İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Özgül, Mahalle Muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Resim

Vatandaşları pandemi ve günlük hayatın stresinden uzakta keyifli bir yolculuğa çıkarmak ve spora yönlendirmek amacıyla gerçekleşen yürüyüşe katılan doğaseverler, Yeşilyurt’un doğal ve tarihi güzelliklerini de keşfetme imkanı bulurken, doğanın içinde keyifli ve neşeli bir yürüyüş gerçekleştirdi. Etkinliğe katılanlara Yeşilyurt Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yeşilyurt’un doğal güzellikleri içinde bol bol enerji depolayan doğaseverler, spora verdiği önem ve destekten dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkür ettiler.

Sağlıklı ve dinamik bir hayat için herkesi spor yapmaya davet eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, bu yıl ki teması ‘Sürdürülebilir Ulaşım, Sağlıklı ve Güvenilir Hareketlilik’ olarak belirlenen 20.Avrupa Hareketlilik Haftasına yakışan bir etkinlikte sporseverle bir araya geldiklerini söyledi.

Doğa yürüyüşüne katılan tüm sporseverlere gösterdikleri duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Türkiye Belediyeler Birliği tarafından desteklenip, Yeşilyurt Belediyesi olarak ta üyesi olduğumuz Avrupa Hareketlilik Haftasına hem destek vermek hem de farkındalık oluşturmak amacıyla güzel bir havada doğa severlerle birlikte sağlıklı yaşam yürüyüşümüzü yaptık.

Resim

Etkinliğimize destek verip katılan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Konak Köprü Başı mevkiinde başlayıp Horata Havuzbaşı arasındaki 4 km’lik alanda gerçekleşen yürüyüşümüze katılanlar bir yandan adımlarını sağlıklı ve dinamik bir hayat için atarken diğer taraftan bu bölgemizin doğal ve tabiat güzelliklerini bire bir yaşama fırsatına ulaştılar. Güzel, sağlıklı ve dinamik bir hayat için hayatımızın merkezine sporu yerleştirmeyi asla ihmal etmemeliyiz. Düzenlediğimiz bu tür farklı organizasyonlarla vatandaşlarımızı sağlıklı yaşam için spora yönlendirmeye gayret ediyoruz. Pandemi başta olmak üzere farklı hastalık türlerinden kendimizi ve sevdiklerimizi uzak tutmanın yolu; spor yapmaktan geçmektedir. Tabii ki buradaki amacımız, sadece yürüyüş yapmak değildir, Yeşilyurt’umuzda ki doğa sporlarını geliştirmek, ilçemizin doğal ve eşsiz güzelliklerini daha çok insanımızın tanımasını sağlamaktır. İlçemiz, birçok tarihi ve kültürel varlığa sahiptir. Sağlıklı yaşam için spora önem veriyoruz. Bu kapsamda doğa yürüyüşlerimiz devam edecektir.” dedi.

Doğa yürüyüşüne gençlerin gösterdiği ilginin kendilerini daha fazla mutlu ettiğini sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “ Özelliklede gençlerimizin bugün ki etkinliğimize gösterdiği ilgi bizi daha fazla mutlu etti. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu tür etkinliklere teşvik ederek onları farklı bir branşta

yetişmelerine katkı sunmak için yatırımlarımızın sayısını hızla artırmaktayız. İlçemizin 30 farklı noktasına kurduğumuz spor tesislerimiz sayesinde gençlerimizi daha fazla spora teşvik etmeye çalışıyoruz. Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde ki 16 farklı branşta gençlerimizin hizmetindeyiz, 17 bine yakın sporcumuz var.

Resim

Lisanslı sporcu sayımızı daha da artırıp Yeşilyurt’umuzu spor kenti yapma hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yatırımlarımıza ve bu tür etkinliklerimize destek veren Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerimize de teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Doğa yürüyüşünden dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan ise, “ Sağlıklı yaşam için herkesin spor yapmasını istiyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen bu etkinlik doğa sporlarına olan ilgiyi de artıracaktır. Yeşilyurt spor kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Yeşilyurt Belediyesi ile uyumlu ve güzel çalışmalar yaparak sporun kentimizde daha fazla yaygınlaşmasını sağlıyoruz. Yeşilyurt’ta hayata geçen semt sahaları, tesisler ve birlikte uyguladığımız sosyal sorumluluk projeleriyle her yaştan vatandaşımızı daha fazla spora teşvik etmeye çalışıyoruz. Tesislerimiz ve sunduğumuz hizmetlerle gençlerimizin önünü açmaya çalışıyoruz. Avrupa Hareketlilik Haftası kutlu olsun, tüm vatandaşlarımıza sağlık ve huzur dolu günler dilerim.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Büyükelçi, ve, Konsoloslar;, Yeşilyurt, harika, çok, beğendik...,
Yorumlar
Haber Yazılımı