Bugün 3 Kasım Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü ve o önsöz
Haber
03 Kasım 2021 - Çarşamba 02:10
 
Bugün 3 Kasım Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü ve o önsöz
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Günün gündemi... Günün yazısı... Yıllar su gibi akıyor...3 Kasım...1996...Bugün 3 Kasım…2021...Reis...Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü…Ne çabuk geçiyor yıllar...
- Haberi
Bugün 3 Kasım Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü ve o önsöz

Bugün 3 Kasım…Abdullah Çatlı’nın ölüm yıl dönümü…

Ve o önsöz...

Yıllar...

Sevdiklerimizi bizden alan yıllar...

Sevdiklerimizden...Ayrı...Hasretle-özlemle geçen yıllar...

Daha dün gibi...Oysa geçen yıllar var...

Susurluk'ta 3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden Abdullah Çatlı için ölüm yıl dönümünde Malatyaspor’un önceki başkanlarından Oral Çelik aynen şunları söyledi.

ali aladağ gökçen çatlı ile ilgili görsel sonucu
“Değerli Dostum Merhum Abdullah Çatlı’yı Rahmet Minnet Şükran’la Anıyorum...Bu Devlette Dün Olduğu Gibi Bugünde İsimsiz Kahramanlar Her Zaman Olacaktır.”
ABDULLAH ÇATLI’NIN KIZI GÖKÇEN ÇATLI ANLATTI...BABASINI...
Susurluk’ta 1996 yılında meydana gelen ve o dönemde büyük yankı uyandıran kazada dünyasını değiştiren aramızda ayrılan Abdullah Çatlı’yı kızı Gökçen Çatlı anlattı...

'Babam Çatlı' ve 'Çatlı Reis' kitaplarını kaleme alan Doç.Dr. Gökçen Çatlı, hasretle-özlemle anlattı...Babası Abdullah Çatlı'yı..."Babam" dedikten sonra bir süre duran ve "Baba acısını" yüreğinde hisseden Doç.Dr. Gökçen Çatlı "Babamı özlüyor...Minnetrle şükranla anıyoruz...Babamsız geçen yıllar zor...Özlemi yaşıyoruz...Babasızlığı..."

Zordur...Babasızlık...Bende biliyorum ve yıllardır hasret yaşıyorum...

(Ali Aladağ ve Doç.Dr. Gökçen Çatlı)
Doç.Dr. Gökçen Çatlı babasının 1980'li yıllarda ASALA'ya karşı verdiği mücadeleyi anlattı.
ASALA ile mücadele edilen dönemlerde kendisinin 8 yaşında olduğunu ve 15 yaşına kadar o dönemin tanığı olduğunu belirten Gökçen Çatlı, şöyle dedi: "Babam yurtdışına göç ettiğinde ASALA terör örgütünün devlet adamlarına yönelik katliamları söz konusuydu. Fakat devlet hiç bir şey yapmıyordu, yapamıyordu. Çünkü bizim NATO'ya girdiğimizden beri elimiz, kolumuz bağlıydı.

Sene 1981'de ben annem ve kardeşim henüz yurt dışına gitmemişken babam ve 6 ülküdaşı ASALA terör örgütüne karşı tamamen kendi başlarına ve kendi imkanlarıyla birlikte bir eylem başlattılar. Kendilerinden evvel Avrupa'ya gitmiş olan teşkilat mensuplarından, oradaki Türk derneklerinden bilgi topluyorlar.

Abdullah Çatlı'nın kızı Dr. Gökçen Çatlı; Özlemeyi bir de bize sor

Avrupa ASALA'nın başlatmış olduğu bu katliamlara, soykırıma sessiz kaldığı, hatta lojistik destek sağladığı için birçok şey aleni ve bilgiler de böyle toplanıyor. Ve ceplerinde para olmayan bu 7 kişi, çoğu zaman patates kaynatarak operasyonlara gidiyorlar. 7 kişinin bu kahramanca mücadelesi Avrupa'da çok ses getiriyor." Çatlı, babası ve arkadaşlarının daha sonra devletle birlikte hareket etmeye karar verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Daha sonra devlet desteğiyle birlikte çok daha güçlü operasyonlar yapıldı. 1984'ün sonlara geldiğinde ASALA büyük darbe aldı. Medyaya yansıdığı kadarıyla yaklaşık 20 operasyondan bahsediliyor. Hayır eksik. 100'den fazla operasyon yapıldı. 100'dan fazla lidere yönelik durdurucu hareketler yapıldı. Babam 1984'in sonunda cezaevine girdikten sonra 1985'in başlarında içeriden anneme verdiği direktiflerle ve dışarıdaki 6 ülküdaşının neredeyse babam kadar lider vasıflı özellikleriyle ASALA terör örgütü tamamen bitirildi. Sağ kalan militanları, Ermenistan'a, bugün Ortadoğu diye bahsettiğimiz bölgelere kaçtı. Bir kısmı da Avrupa'da devlete sığındı."
VE O ÖNSÖZ...

“'Bu akşam soğuk olacak eve girmeyin...!'3 Kasım habercisi olan son telefon konuşmamız: "Kızım sana bırakabileceğim en büyük mirasım yaşadıklarımdır.

Başını hiçbir zaman eğmeyeceksin."......Onun içinde mor dağlara türkü söylemek, uzaktan geçen turnalara el sallamak vardı. O bir devre damgasını vurdu ama içindeki türküyü hiç duymadılar, dinlemediler... Yükselen canhıraş çığlıkların ortasında hep bir "sebep" olarak görüldü, gösterildi.Oysa bir insanın tek başına bu kadar "çok sebep" olması mümkün değildi. "Utanç Duvarları" gibi yükselen tek yanlı sese verilen bir cevabı özleyenlere ve "Utanç Duvarları"nın acımasız mimarlarınadır sözümüz...Sadece ve sadece dile getirilmemiş gerçeklerin hikâyesini okumak hakkı, bu hakkı isteyen herkesindir...-Gökçen Çatlı-“

Ve…Bugün Çatlı’nın ölüm yıl dönümü…

Ben de diyorum ki…Devletine, milletine, töresine bağlı bir insan olarak…Alemde şer Oğuz’da er tükenmez…

Makam…Mevki…Ad…Rütbe…Şan…Şöhret…Para…Pul…Vatan sevgisinin millet aşkının gerisindedir bize…Ne yiğitler düştü bu uğurda toprağa...İsimsiz kahramanlara selam olsun...

Reis...

Abdullah Çatlı...Mekanın cennet olsun...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Bugün, 3, Kasım, Abdullah, Çatlı’nın, ölüm, yıl, dönümü, ve, o, önsöz,
Yorumlar
Haber Yazılımı