Arslantepe hem Türkiye açısından hem de insanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir
Haber
18 Eylül 2021 - Cumartesi 18:00
 
Arslantepe hem Türkiye açısından hem de insanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika…Sıcak haber… 1. Uluslararası Arslantepe Bilimsel Araştırmalar Kongresi yapıldı ve Malatya’nın Başkanı Gürkan “Arslantepe hem Türkiye açısından hem de insanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir.”dedi.
Gündem Haberi
Arslantepe hem Türkiye açısından hem de insanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir

Arslantepe hem Türkiye açısından hem de;

İnsanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir...

Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları kapsamında 1. Uluslararası Arslantepe Bilimsel Araştırmalar Kongresi gerçekleştirildi.

Resim

Yüz yüze ve Online olarak gerçekleştirilen kongreye Cezayir, Azerbaycan, Kanada, Hindistan, Endonezya, Nijerya ve Pakistan katılım sağlanmış olup, Türkiye’den 38, yurt dışından ise 47 bildiri akademisyenler ve bilim insanları tarafından sunuldu.

Resim

Kongre öncesi bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 1. Uluslararası Arslantepe Bilimsel Araştırmalar Kongresi’nin Malatya ve Ülke tarihine hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Gürkan, “İnsanlar geçmişlerini araştırmak için arkeolojik kazılar yaparlar. Sanat tarihçileri, Müze bilimcileri bu kazılarda görev alırlar. Ama bir taraftan da bakarsınız ki tarih kendi haline terk edilmiş. Yok olmaya mahkûm olmuş bir tarihle de karşılaşıyoruz. Bu yok oluşun önlenmesi için gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza tarihsel bilinci aşılama, kültürel mirası koruma, kent belleği ve kent hafızası noktasında çocuklarımızı bilinçlendirmemiz gerekir.

Resim

Bu dünyanın sadece bizim ömrümüz ile sınırlı bir dünya olmadığını, geçmişten devraldığımız dünyayı gelecek kuşaklara daha güzel bir şekilde bırakma gibi bir sorumluluğumuzun olduğunun bilincinde olmamız gerek. Arslantepe hem Türkiye açısından hem de İnsanlık tarihi acısından önemli bir merkezdir. Yukarı Mezopotamya’da özellikle Malatya bölgesinde Fırat Havzasında Malatya’nın ilk yerleşim yeri Cafer Höyüktür. Cafer Höyük’ün Karakaya Baraj gölünün altında kalması ile o tarihin heder olduğunu gördük. İkinci yerleşim yeri ise şu anda UNESCO kalıcı listesinde yer alan Arslantepe’dir. Arslantepe hem insanlık tarihi acısından önemli bir merkez hem de milletimizin tarihi acısından önemli bir merkez. Malatya’mızı tarif ederken İnsanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehir diyoruz.

Resim

UNESCO tarafından Türkiye’de 19’uncu Kültürel Miras olarak tescil edilen Arslantepe’nin bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmaların iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Tarihin birleştirdiği insanlar gelecekte de tarihin birleştirdiği insanlar olarak karşımıza çıkacaktır. Dünden bugüne kadar yapılankazı çalışmalarında emeği bulunan arkeologlarımıza, bilim adamlarına ve bütün kazı ekibine teşekkür ediyorum.

Akdeniz Üniversitesinden Kongreye katılan öğretim üyeleri Başkan Gürkan’a kendi kitaplarından hediye ettiler.

Resim

FOTOĞRAF SERGİSİ…:

Resim

Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan ne dedi? “Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları Etkinliklerimiz kapsamında 22 Üniversiteden 51 Akademisyenimize ait Fotoğraf Sergisi’nin Açılışını gerçekleştirdik.

Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi”

22 Üniversiteden 51 akademisyenin katıldığı Foto Akademi Sergisi Açıldı

GÜRKAN, ‘TARİHTEKİ BİRLİKTELİK BİZİ BİR ARAYA GETİRİYOR’

Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları ve Malatya’nın fethinin 920. yılı anısına Malatya Büyükşehir Belediyesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘Foto Akademi’ sergisinin açılışı yapıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yabancı ülke diplomatları, sanatçılar ve vatandaşlar Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde yer alan ‘Foto Akademi’ sergisinin açılışına katıldı.

Türkiye’de akademik katılım anlamında ilk sergi olma özelliğini taşıyan Foto Akademi sergisine, 22 Üniversiteden 51 akademisyen sanatçı 51 fotoğrafla katılıyor. Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde yer alan sergide Malatya ve Türkiye’deki Kültür Varlıkları yer alıyor.

Resim

Foto Akademi Sergisinin açılışında açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, “ Bizler, Malatya’nın hafızasının ve belleğinin korunması noktasında uzun zamandan bu yana çaba gösteriyoruz. Kamuda görevli olduğum süreç içerisinde ilk defa Battalgazi’nin tarihi eserlerini içeren 1991 tarihli bir kitap hazırladık. Akabinde 2004 yılında Belediye Başkanı olduğumuzda da ilk defa kültür envanterini hazırladık. Melita’dan Battalgazi’ye Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri Kervansaray Buluşmalarıyla Malatya’nın hafızasını ve belleğini, Malatya’da değişik uygarlıkların kültürlerini, değişik medeniyetlerin eserlerinin yok olmaya yüz tutması, onların tekrar ayağa kaldırılması ve gelecek kuşaklara, nesillere aktarılması noktasında uzun bir maraton kat ettik. Arslantepe’de bunlardan bir tanesiydi. Şimdiye kadarki Kültür, Sanat ve Arkeoloji günleri buluşmalarını Melita’dan Battalgazi’ye Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri Kervansaray Buluşmaları diye gerçekleştirdik. Bu yıl içerisinde 17 Eylül tarihinde de Melita’dan Malatya’ya Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri Arslantepe Buluşmaları olarak isimlendirdik.

Buradaki amacımız Malatya’nın belleğini ve hafızasını, değişik zamanlarda ortaya çıkmış, yapılmış eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Tarihteki birliktelik bizi bir araya getiriyor. Arslantepe’nin ilk kazısını Fransızlar yapmış. Daha sonra İtalyanlar yapmış ve Türklerle ortak yapılmış. Tarihteki birlikteliğimizi neticede Temmuz ayında da UNESCO Üyesi

Resim

ülkeler Arslantepe’yi Türkiye’de 19’uncu Kültürel Miras olarak ve insanlık tarihinin başladığı yer olarak tescil etmişlerdir. Tarih ve Kültür insan hayatında çok önemlidir. Gelecek kuşaklara aktarılması da çok önemlidir. Geçmişi bilmezsek geleceğe de güvenle bakmamız mümkün olmaz diye düşünüyorum.

Foto Akademi sergisinde, 22 Üniversiteden 51 sanatçının katıldığı Arslantepe ile ilgili Foto Akademi Fotoğraf Sergisinin açılışını yapacağız. Bizleri yalnız bırakmayan yabancı ülke diplomatları ve misyonerlerine teşekkür ediyorum. Sergimizin dünya insanlığına barış ve huzur getirmesini milletimizin tarihinin aydınlatılmasında önemli bir kilometre taşı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yabancı diplomatlarında katılımı ile serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi katılımcılar tarafından gezildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Arslantepe, hem, Türkiye, açısından, hem, de, insanlık, tarihi, acısından, önemli, bir, merkezdir,
Yorumlar
Haber Yazılımı