19 Eylül Gaziler Günü Malatya’da da kutlanıyor; İlk tören Atatürk Anıtında
Haber
18 Eylül 2021 - Cumartesi 03:41
 
19 Eylül Gaziler Günü Malatya’da da kutlanıyor; İlk tören Atatürk Anıtında
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik ünvanı ile Mareşal Rütbesinin 100. Yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü kutlanıyor.
Yaşam Haberi
19 Eylül Gaziler Günü Malatya’da da kutlanıyor; İlk tören Atatürk Anıtında

19 Eylül Gaziler Günü Malatya’da da kutlanıyor;

İlk tören Atatürk Anıtında

Malatya’da Gaziler günü kutlamaları çerçevesin dün çeşitli ziyaretler yapıldı. Bugün de  kutlamalar amacıyla saat 10.00'da Atatürk Anıtına çelenk sunulacak ve ardından şehitlik ziyareti yapılacak.

Gaziler Günü kutlamaları çerçevesin de çeşitli etkinlikler yer alacak ve mevlid okutulacak.

VALİ AYDIN BARUŞ’UN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ’NÜN 100. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI…:

“Gazilik, bugüne kadar bu topraklar üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşamamızı sağlayan ve milletimizin şuurunda daima canlı kalan en temel değerlerimizdendir. Vatanımızın istiklali ve Milletimizin istikbali uğrunda canını ortaya koyma fedakârlığını ifade eden gaza ruhu zor günlerimizde mücadele gücümüzü daima diri tutan şiarımız olmuştur.

Resim

Gazilik; mukaddes değerler uğrunda, şehit olma arzusuyla en değerli varlığı olan canını ortaya koyarak mücadele ederken yaralanan kahramanlara verilen ve Milletimizin tarihi boyunca yaşattığı gaza ruhunun ifadesi olan bir unvandır.

Aziz milletimiz, milli ve manevi değerlerimiz uğrunda kendi varlığını hiçe sayarak savaş meydanlarına atılan kahramanlarımıza gazi unvanını tevdi etmiş, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar Anadolu ve Rumeli topraklarını bizlere ebedi vatan kılan devlet büyüklerimize gazilik payesini layık görerek onları yüceltmiştir.

İstiklal savaşımızdaki en çetin mücadelelerden olan Sakarya Meydan Muharebesinde göstermiş olduğu üstün kahramanlık münasebetiyle 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesiyle birlikte Gazilik unvanıtevdi edilmiştir. Bu günün yıldönümü olan 19 Eylül tarihini “Gaziler Günü” olarak hep birlikte iftiharla kutlamaktayız.

Tarih boyunca ülkemizin bütünlüğüne, bağımsızlığımıza ve birlikte yaşama irademize kast eden düşmanlar,“Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışı ile karşılarında daima dimdik ayakta duran sağlam bir irade bulmuşlardır. Bugün bu topraklar üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşamamızı işte bu iradeye borçluyuz, bunu asla unutmayalım.

Hayatta olan bir insanın taşıyabileceği en yüce makam olan gazilik unvanını taşıyan kahramanlarımız ve canlarını ülkemizin istiklali için feda eden aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı bu güzel vatana ve mukaddes değerlerimize sahip çıkmak, istiklalimizi ve değerlerimizi kıyamete kadar baki kılmak bu Gazi Milletin bir ferdi olarak hepimizin kaçınılmaz görevidir.

Ülkemizi parçalamak ve insanlarımızı birbirine düşman etmeye çalışan terör örgütlerine karşı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, Suriye’de, Irak’ta ve yurdumuzun her bir köşesinde Mehmetçiğimizin, Jandarmamızın, Polisimizin göğsünü mermilere siper ederek verdiği kahramanca mücadele, 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren hainlere karşı kadın, erkek, genç, yaşlı demeden tüm halkımızın ortaya koyduğu duruş bunun en açık göstergesidir.

Kahraman Gazilerimiz, Aziz Şehitlerimiz ve onların kutlu emaneti Şehit Ailelerimize karşı milletçe çok şey borçlu olduğumuzu düşünmemize vesile olan bu müstesna gün münasebetiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere mukaddes değerlerimizin muhafazası ve terörle mücadelede hayatlarını tereddüt etmeden tehlikeye atan gazilerimizi şükran ve minnetle yad ediyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Muhterem Gazilerimizin onur günü olan 19 Eylül Gaziler Günü Kahraman Gazilerimize Kutlu olsun!..”

Resim

ŞEHİT VE GAZİ DERNEKLERİNDEN VALİ BARUŞ’A ZİYARET…:

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında, Malatya’da faaliyet gösteren Gazi ve Şehit Aileleri Derneklerinin Başkan ve üyeleri Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut ile birlikte Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şubesi, Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şubesi, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Malatya Şubesi, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulleri ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Vakfı Başkan ve üyeleri, Malatya Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği ile Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği üyeleri Vali Baruş’u makamında ziyaret ettiler.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı İbrahim Cengiz kendilerini kabullerinden ve desteklerinden dolayı Vali Baruş’a teşekkür etti. Vali Baruş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek devletimizin her daim şehit ve gazilerin yanında olduğunu belirtti.

Bir 8 kişi, oturan insanlar ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Gürkan:

ŞEHİT YAKINLARINA VE GAZİLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK MİLLİ BİR VAZİFEDİR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, “Tüm gazilerimizin ‘Gaziler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olanlara ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde işgalci Yunan ordusu ağır bir yenilgi almış ve elde edilen bu zaferden dolayı Başkomutan Mustafa Kemal Atatak’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Mareşal’ ve ‘Gazi’ unvanları verilmiştir. Dolayısıyla 19 Eylül günü her yıl Gaziler Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır. Gazilerimiz vefanın, sadakatin, vatan sevgisinin ve bağımsızlık tutkusunun simge isimleridir. Ülkemizin bağımsızlığı ile huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakârlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Bu nedenle bizlere emanet edilen bağımsız vatan toprakları üzerinde, şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını sonsuza kadar yaşatmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu mukaddes toprakları ilelebet muhafaza etmek, ay-yıldızlı bayrağımızı bu topraklar üzerinde ilelebet özgürce dalgalandırmak, şehit yakınlarına ve gazilerimize sahip çıkmak hepimiz için milli bir vazifedir.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, tüm şehit ve gazilerimize şükranlarımı ve minnet duygularımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

MALATYA'NIN BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN'A ZİYARET...:

Gazileri Büyükşehir’de ağırlayan Gürkan ne dedi?

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut'a, Gazi ve Şehit Aileleri Derneklerinin Başkan ve Üyelerine bu anlamlı ziyaretleri için teşekkür ediyor, vatan için canını hiçe sayan kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Bir Sıddık Selçuk ve Ali Molon dahil 12 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Şehit ve Gazi Derneklerinden Başkan Gürkan’a Ziyaret

ŞEHİTLERİMİZE VE GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında Malatya’da bulunan Gazi ve Şehit Aileleri Derneklerinin Başkan ve Üyelerini ağırladı.

13 Eylül 1921’de Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, ‘MAREŞAL’ rütbesiyle ‘Gazi’ unvanının verilmesiyle birlikte ülkemizde 19 Eylül Gaziler Haftası kutlamaları gerçekleştiriliyor.

19 Eylül Gaziler Haftası nedeniyle Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şubesi, Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Malatya Şubesi, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Malatya Şubesi, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulleri ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Vakfı Başkan ve üyeleri, Malatya Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği ile Şehit Aileleri Derneği üyeleriyle bir araya geldi.

Şehit ve Gazi Dernekleriyle birlikte 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle ziyaretler yaptıklarını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, “19 Eylül Gaziler Günü’nün Pazar gününe gelmesi münasebetiyle, yapacağımız etkinlikler kapsamında ziyaretler yapıyoruz. Şehit ve Gazi Dernek Başkanlarımızla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ı ziyaret ettik. Rahmete kavuşan şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.

Şehit ve Gazi Derneklerinin yaptıkları ziyaretten dolayı memnun olduklarını dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Gazilerimiz bizim için ve ülkemiz için önemlidir. Gazilerimize ne kadar güzel bakarsak geleceğimiz ve istikbalimiz o kadar parlak ve aydınlık olur. Gazilerimiz, bu vatanın birliği ve beraberliği için, vatanımızın dirliği ve düzeni için, vatanımızın ilelebet devlet olması için yeri geldi canlarını verdi, yeri geldi ruhlarını verdi yeri geldi kanlarını döktüler. Dolayısıyla bizler şehitlerimize ve gazilerimize minnettarız. Vatanımız için şehadet şerbeti içmiş bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, ahirete intikal etmiş bütün gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz. Hayatta olan gazilerimize de sağlıklı, huzurlu bir ömür temenni

ediyoruz. Gerek Milli Kurtuluş zamanında gösterilen gayret, gerek daha sonraki süreçlerde Kore’ye giden gazilerimiz, daha sonraki süreçte Kıbrıs Harekâtı ve iç güvenlik harekâtında gazilerimiz ve şehitlerimiz vardır. Çünkü topraklarımız ve coğrafyamız pahalıdır. Bin yıldan bu yana topraklarımızda vatanımızı, milletimizi birlik ve beraberlik içerisinde büyük bedeller ödeyerek yaşıyoruz. Daha da ne kadar bedel ödenmesi gerekirse o bedeli ödeyeceğiz. Vatanımıza, milletimize, milli birlik ve beraberliğimize saldırmak isteyen herkese de bugüne kadar vermiş olduğumuz ders gibi yine ders vermeye devam edeceğiz. Gaziler gününü tekrardan tebrik ediyorum. Gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyorum. Rahmete intikal etmişlere Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı

2.ORDU KOMUTANLIĞINI ZİYARET...:

Bir 2 kişi, oturan insanlar ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

MALATYA GAZİ VE ŞEHİTLER DERNEĞİNDEN JANDARMAYA ZİYARET…:

Bir bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

“Malatya İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliğince 17.09.2021 tarihinde “ Gaziler ve Şehitler Haftası” kapsamında Malatya Gazi ve Şehitler Derneği ziyaret edilmiş olup, gazilerimiz ve şehit aileleri ile sohbet edilerek, çiçek ve dolma kalem seti hediye edilmiştir.”

MALATYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET...:

Bir Sıddık Selçuk dahil 4 kişi, ayakta duran insanlar, ofis ve iç mekan görseli olabilir

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: 19, Eylül, Gaziler, Günü, Malatya’da, da, kutlanıyor;, İlk, tören, Atatürk, Anıtında,
Yorumlar
Haber Yazılımı