Ayşegül Coşkun Yeni Dünya düzeninin alt başlıkları...
Yazı Detayı
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 16:25
 
Yeni Dünya düzeninin alt başlıkları...
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

Sevgili okurlar, dünya tarihine bakacak olursak; savaşların, bir çağ kapatıp bir çağ açtığını, ülkelerin sınırlarının ve rejimlerinin değiştiğini, birçok insanın kitlesel şekilde yer değiştirdiğini görürüz. Hele de bu bizim coğrafyada kaçınılmazdır.

Cetvel ile çizilmiş sınırlar, millet olamamış halklar, mezhep farklılıkları nedeni ile eksilmeyen kaos; bölgenin adeta kaderi olmuş, kaderi olurken de, basiretsiz yönetimlerin, ABD’nin kölesi olan kralların prenslerin, krallık bekleyen veliahtların, batıdan medet uman idarecilerin üstün olma savaşı, koltuk sevdası nedeni ile kaos kargaşa savaşlar isyanlar hiç eksilmemiştir.

İşte bütün bu faktörler; küresel efendilerin dün olduğu gibi bugünde iştahını kabartmış, Orta Doğu’yu şimdide vekâlet savaşları ile hem kan gölüne çevirmiş hem de hedefe koydukları ülkeleri terör örgütleri ile terbiye etmeye çalışmışlardır. PKK’nın PYD’nin, DEAŞ’ın, FETÖ’nün ortaya çıkış amacı hep aynıdır.

Ülkemizde bu terör örgütlerinin hedefi olmuş, her dönem başına sarılan bu belaları defetmek için hem maddi hem manevi çaba harcamış, halada terörle mücadele ülkemizin temel sorunudur.

Ancak son zamanlarda Ukrayna ve Rusya arasında olan bir savaş artık etki alanı olarak sadece; Orta Doğu’yu değil Avrupa’yı da hedef aldığı gösterir. Bu savaşın sadece bu bölge ile sınırlı kalmayacağını düşünenlerdenim.

Rusya- Ukrayna savaşı başka bir boyuta taşınmış, Nato ve Rusya restleşmesine dönüşmüştür. Uluslararası alanda sanki herkes taraf seçmeye zorlanmaktadır

Yine Suriye’nin kuzeyinde, rejim güçlerinin ve terör örgütünün baskısı ile göç etmek zorunda bırakılan halkın yerine; terör gruplarının yerleşmesi, daha ileri giderek 80 bini bulan bir orduya dönüşmesi yakın bir gelecekte olacakların ve tehlikenin habercisidir.

Kısacası dünya; yeniden; hem nüfus, hem ekonomi, hem askeri alanlarda dizayn edilirken; savaşlar, göçler, salgın hastalıklar acımasız bir şekilde kullanılmaktadır.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: Yeni, Dünya, düzeninin, alt, başlıkları..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı