Ayşegül Coşkun Son günlerde Libya’da yaşananlar ve libya’nın Türkiye için önemi
Yazı Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 22:32
 
Son günlerde Libya’da yaşananlar ve libya’nın Türkiye için önemi
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

Libya; Kuzey Afrika’da yer alan, Akdeniz kıyısında olan bir ülkedir. Doğusunda; Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad ile komşusu olup; güneydoğusunda Sudan bulunur.

Libya; köklü bir tarihe sahip olup, enerji kaynakları bakımından çok zengindir. Ayrıca Akdeniz’de de enerji yolları üzerinde bulunur, geçiş noktasındadır. Libya; hem ekonomik, hem jeopolitik hem de stratejik önemi nedeni ile her zaman emperyalist ülkelerin hedefi olmuştur. Batılı ülkelerin kışkırtması, Libya içindeki faaliyetleri ile Libya’da iç savaş çıkmıştır.

2011’de Kaddafi devrilmiştir. Bu arada batılı ülkelerin de müdahalesine maruz kalmışlardır. Kaddafi devrildikten sonra ülkede bir karışıklık başlamış; aşiretler ön plana çıkmıştır. Kaddafi’nin devrilme planları 1980’lere dayanır. Bunların liderliğini yapan Hafter’dir.

Hafter; başarılı olamayınca ABD’ye kaçmıştır. Daha sonra da; Libya ulusal hükümetine karşı faaliyet yürütmeye başladı Libya’nın 69. yıl bağımsızlık konuşmasında; Türkiye’yi hedef alan Hafter;  Türk ordusunu da işgalci ilan etmiştir, kovalanması gerektiğini söylemiştir. Hafter; Mısır ve BAE tarafından desteklenmektedir. Tabi Türkiye bu konuşmalara en üst seviyede tepki vermiş; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyet Libya’da görüşmeler yapmışlardır.

Libya ordusuna Hafter tepki göstermiştir.

Türkiye için Libya neden önemlidir ?

Türkiye’nin Libya ile ilişkileri 500 yıl öncesine dayanır.  Kanuni’den İkinci Abdülhamit’ e, Mustafa Kemalden Cumhuriyet hükümetlerine kadar uzanan anıları vardır. 1974 Kıbrıs barış harekâtında batı ülkelerinin tepkilerine rağmen Libya yanımızda olmuş destek vermiştir. Türkiye Libya dostluğu; Akdeniz’in ve bölgenin güvenliği açısından önemlidir.

Olmazsa olmazdır.

ABD’nin önemli bir deniz gücü olan altıncı filo Akdeniz’i kontrol etmek için konuşlanmış, Rusya Lazkiye’deki Tart us limanındaki üstünü tahkim etmiştir.

Fransız İtalyan, Alman, İngiliz gemileri Akdeniz’de cirit atarken elbette ki Türkiye’nin buna seyirci kalması mümkün değildir

Bu oldu bittilerin Türkiye tarafından sadece izlenmesi söz konusu değildir. Kayıtsız kalamayız.

Akdeniz’deki egemenliğimizin seyredebilmesi, söz sahibi olabilmemiz için bu atılımlar şarttır.

Türkiye’nin Akdeniz’deki varlığının ; İskenderun körfezi ne sıkıştırılma planlarını Türkiye bu hamleler ile boşa çıkarmıştır.

Türkiye’nin Libya’da ne işi var diyenlere; ABD’nin Rusya’nın Fransa’nın Mısır’ın Birleşik Arap Emirliklerinin burada ne işi var denilmelidir.

Bölge ve ülke barışını korumak için Türkiye’nin izlediği politika doğrudur ve önemlidir.

 
Etiketler: Son, günlerde, Libya’da, yaşananlar, ve, libya’nın, Türkiye, için, önemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı