Ayşegül Coşkun Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğine nasıl geldi?
Yazı Detayı
10 Mart 2022 - Perşembe 22:43
 
Rusya ve Ukrayna savaşın eşiğine nasıl geldi?
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin başlangıcı çok öncelere dayanmaktadır. Ancak en önemli neden Rusya’nın; Ukrayna’nın bağımsızlığını kabul etmemesi, topraklarını Rusya toprakları olarak görmesidir. 

Ruslar ve Ukraynalılar Slav ırkına mensup, ortak tarihsel geçmişleri ve kültürel bağları olan iki millettir. Krizi tetikleyen şey; Ukrayna’nın; bağımsızlığını batı ile beraber pekiştirmesi ve yürütmesidir. 

Ancak bağımsız bir devlettir ve kendi menfaatleri doğrultusunda ‘’nasıl istersem öyle davranırım’’ mantığı ile hareket etmektedir. 

Öte yandan; Rusya’nın; eski SSCB coğrafyasında yeniden kavuşma isteği, ABD‘nin; Ukrayna’ya NATO ve AB üyeliği sözü vermesi, Rusya’nın NATO ile komşu olmak istememesi gibi nedenler bu krizi tetiklemiştir. 

1991 yılında Ukrayna ve Belarus Sovyetler birliğinden ayrılmıştır. Belarus; Rusya yanlısı bir siyaset izlerken; Ukrayna tam tersini yaparak batı yanlısı bir siyaset izlemiş; hatta Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski;  halkına NATO ve ab üyeliği sözü vererek 70 gibi yüksek bir oran ile seçilmiştir.

Ebetteki ABD ve İngiltere’nin bu savaşta sorumlulukları çok büyüktür. İçeriden Ukrayna’yı desteklemiş, dışarıdan Rusya’yı kışkırtmıştır. Tam bir siyaset örneği vererek dünyayı yeni bir düzleme oturtmayı başarmışlardır. Açıkçası kutuplar yeniden oluşmuş taraflar belirlenmiş NATO üye devletleri ‘’birbirlerine muhtaç oldukları’’ fikrinde sabitlenmiştir. 

Ancak unutmamaları gerekir ki; savaşlar her zaman kötüdür.  En kötü barış en iyi savaştan daha iyidir. Zulmü kadınlar ve çocuklar sırtlanmakta olup; sivil ölümlerin çokluğu dehşet ve üzüntü ericidir. Düne kadar ailesi ile birlikte yaşayan insanlar bu gün çocuklarını önlerine katarak ülkelerinden kaçıp mülteci durumuna düşmüşlerdir. Hayattan ve gelecekte umutlarından yoksundurlar. Bu da savaşların hüzünlü yüzüdür. 

 
Etiketler: Rusya, ve, Ukrayna, savaşın, eşiğine, nasıl, geldi?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı