Ayşegül Coşkun Joe Biden’ın başkanlığı ile birlikte Türk-Amerikan ilişkileri
Yazı Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 21:29
 
Joe Biden’ın başkanlığı ile birlikte Türk-Amerikan ilişkileri
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

Joe Biden ile birlikte Türk-Amerikan ilişkilerinde de yeni bir dönem başlıyor. ES- 400’ler, Suriye, Doğu Akdeniz, demokrasi ve insan haklarına kadar uzanan pek çok alanda gerilimler yaşanabilir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyaya gelen, 77 yaşında ancak kendini genç htiğini söyleyen Biden; dört yıllık bir Trump Başkanlığı’ndan sonra ülkenin fabrika ayarlarına dönmesini istiyor ve üç konuda iddiasını tekrarlıyor. Bunlar; liyakat, deneyim ve empati. 

Biden Türkiye için ne ifade ediyor?

Biden; gerek senatör olduğu dönemde, gerekse Obama dönemindeki görevi ile Türkiye’yi yakından tanıyan bir isimdir. Türkiye’nin hassas noktalarında; örneğin ‘’Sözde Ermeni Soykırımı’’ tanınmasında hep karşı tarafta olmuştur. Seçildiğinde de bu tasarıyı destekleme sözünü vermiştir. 

Kıbrıs barış Harekatı’ndan sonra (1974) Türkiye’ye uygulanacak silah ambargosunu savunan ve teklif edenlerin arasındaydı.  Ancak Türkiye’nin kararlı ve dik duruşu karşısında da geri atmasını bilen biri olan Biden; Türkiye’nin Orta Doğu’ya silah yardımı yaptığı iddiasına Türkiye’den sert yanıt gecikmeyince geri adım atmak zorunda kalmış ve özür dilemiştir.   

Aynı özür bir defa da; 15 Temmuz FETO kalkışmasından sonra olmuştur. Biden; Türkiye’nin iç işlerine karışmayı kendine adet edinmiş biri olarak; seçilmişlere laf söyleme cesaretini göstermiştir. Biden seçildikten sonra; ABD’nin yeni başkanı ile iletişime geçmek için yeni kanallar, yeni yollar yoklanıyor.

Biden ile ilgili söylenen olumlu sözler çokça duyulmaya başlandı. Joe Biden döneminde gerçekçi olmak gerekirse; ABD; Türkiye’ye karşı; Yunanistan’ı ve Güney Kıbrıs Rum kesimini destekleyerek; bir NATO üyesi olmayan Kıbrıs Rum yönetimini tüm itirazlara rağmen NATO’nun toplantılarına davet edilebilir.

Yeni başkan döneminde; PKK’ya, PYD’ye, YPG ve FETO terör örgütlerine verilen destek devam edecek. Sözde soykırım iddialarına; Suriye’de, Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta hep karşımızda olacaktır. İç işlerimize müdahale etmeye çalışacaktır. Ne yapmalıyız bunun için; içerde asgari düzeyde kutuplaşmayı önlemeliyiz. Liderlerin kullandıkları üsluplara dikkat etmesi gerekmektedir. Hukukun üstünlüğü, sanayi ve teknolojik atılımların yapılması gibi...

KALIN SAĞLICAKLA

 
Etiketler: Joe, Biden’ın, başkanlığı, ile, birlikte, Türk-Amerikan, ilişkileri, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı