Ayşegül Coşkun Afgan ve Suriye Göçleri....
Yazı Detayı
01 Eylül 2021 - Çarşamba 20:21
 
Afgan ve Suriye Göçleri....
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

 Ülkemiz; coğrafi ve stratejik açıdan; doğuda gelişmemiş ve çatışma alanlarının olduğu ülkeler ile batıda yaşam seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bu durum; ülkemizi; göçmenlerin tercih edeceği ülke konumuna getirmektedir 
         Ülkemiz bu konum sebebiyle; tarih boyunca -sığınmacılar da dâhil- göç hareketlerinin durağı olmuştur. Bu hareketler Cumhuriyetin kuruluşu süresinde ve sonrasında devam etmiştir. Hepsinin amacı farklı olmakla birlikte; Türkiye Cumhuriyeti bunlara hep iyi gözle bakmıştır. 
          Türkiye Cumhuriyeti Devleti; bu göç hareketlerinde; aş ve iş konusunda cömert davranmıştır. Kendi vatandaşından ayırt etmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan hakların hep bir fazlası ülkemiz topraklarında yaşayan mültecilere tanınmıştır.  Ancak; her şeyin bir kapasitesi, bir limiti vardır. 
          Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de belli bir gücü vardır. Afgan göçü yüzünden Türk devletinin bu kadar nüfusu barındırma gücü gündeme gelmiştir ve hükümet sözcüsü taraflardan son nokta koyulmuştur. 
          Mülteci akınına uğrayan ülkemizde; çeşitli sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşanmaktadır. Kendi vatandaşlarımıza; ne yazık ki; mülteciler için izlenen politika izlenmemiş, mülteci sayısı bile tam olarak bilinmemektedir. Ülke olarak yapabileceğimiz şey Türkiye'nin yükünü hafifletmektir. 
          Bu misafirlik daha başka derin yaralar açmadan, onarılması zor travmalar olmadan mutlaka çaresine bakılmalıdır. Bu konuda iktidar ile muhalefet birlikte hareket etmelidir. Aksi halde; büyükşehirlerde provokasyonlar neticesi kaos olabilir. Türkiye Ateş topuna dönebilir. Küresel güçlerin; ülkemiz üzerinde mültecileri kullanarak kargaşa çıkarmasına izin verilmemelidir. Bu konu İran'la mutlaka müzakere edilmeli, Suriye-Irak ve bölge ülkeleri ile bir araya gelinmelidir. 

 
Etiketler: Afgan, ve, Suriye, Göçleri....,
Yorumlar
Haber Yazılımı