Haber Detayı
02 Kasım 2013 - Cumartesi 17:42
 
Yoğun baskılar sonucu Kazgan Akçadağ dedi
Ankara Vali Yardımcısı Ali Kazgan, yoğun baskılar sonucu görevinden istifa ederek Akçadağ ilçesinden belediye başkanlığına aday adayı oldu.
Siyaset Haberi
Yoğun baskılar sonucu Kazgan Akçadağ dedi

Malatya'da Özel İdare Genel Sekreterliği görevinden de bulunan daha sonra İstanbul Vali Yardımcılığı görevine atanan Ali Kazgan bir süre önce ise Ankara'ya Vali Yardımcısı olarak atanmıştı. Yerel seçim öncesi Akçadağlılar'ın yoğun baskısı sonucu Kazgan görevinden istifa etti ve son gün Ak Parti'den Akçadağ belediye başkanlığına aday adayı oldu.
www.malatyaolay.com da Ali Aladağ'ın sorularını cevaplandıran Ak Parti Akçadağ belediye başkan aday adayı Ali Kazgan"Baba ocağıma hizmet kutsaldır.Hemşehrilerimi kıramadım. Ve Ak Parti'den aday adayı oldum. Hayırlı olsun" dedi.

ALİ KAZGAN KİMDİR?

1961 Malatya'da doğumlu Kazgan, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Evli ve iki çocuk babası olan Kazgan 1984 yılında Malatya Valiliği'nde kaymakamlık görevine başladı. Çorum - Bayat, Batman - Sason, Erzurum - Köprüköy, Amasya - Taşova, Antalya - Gazipaşa ilçelerinde Kaymakam, Kahramanmaraş ve Aydın illerinde ise Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında bir yıl süre ile ABD 'de dil eğitimi gören Kazgan, 2006 - 2008 yıllarında Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Kazgan 2008 yılından bu yana İstanbul Vali yardımcılığını sürdürürken son kararname ile, Ankara Vali Yardımcılığı görevine atanmıştı.

 29 YILLIK MESLEK YAŞAMI BAŞARILARLA DOLU 

1984 yılında Malatya Valiliğinde Kaymakamlığa başladı. Çorum – Bayat, Batman – Sason, Erzurum – Köprüköy, Amasya - Taşova, Antalya - Gazipaşa ilçelerinde Kaymakam, Kahramanmaraş ve Aydın, İstanbul ve Ankara’da Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan Ali Kazgan 1991 yılında bir yıl süre ile ABD ‘de dil eğitimi gördü.  2006–2008 yıllarında Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 

ÇIĞ FACİASININ ÖNCEDEN TAHMİN EDEREK FACİAYI ÖNLEDİ 

Kendisini görev yaptığı bölgelere adayan Ali Kazgan, 1992 yılında Batman İli Sason ilçesinde yaşanan çığ olaylarını önceden tahmin ederek, halkın çığın düşmesine uygun olmayan konumdaki evlerde toplanmasını ve çığdan bütünüyle etkilenen bir köy ve bağlı mezralarındaki köylülerin Yatılı İlköğretim Okulunda barınmasını sağlayarak büyük bir faciayı önledi. 

28 ŞUBATA DİK DURUŞ SERGİLEDİ 

Türkiye’nin tarihinde kara bir leke olarak kalan ve anti demokratik uygulamaların halka diretildiği 28 Şubat sürecinin yaşandığı bir dönemde, 1994 yılında Amasya Valisi tarafından başlatılan 28 Şubat benzeri uygulamalara karşı ilde dik bir duruş sergileyerek halkın bu süreçte en az zarar görmesini sağladı. 

İMAM HATİPLİ KIZ ÖĞRENCİLERİN ZORLA BAŞININ AÇILMASINI ÖNLEDİ 

Ali Kazgan, İmam – Hatip Liselerinde okuyan kız öğrencilerin başlarının açık olarak derse girmeleri için yoğun baskıların uygulandığı Kahramanmaraş’ta, bu yaklaşımın sakıncalarını içeren bir rapor hazırlayarak uygulamanın durmasını sağladı. Valilik adına hazırlanan bu rapor, başka illerde de örnek alındı. 

ÖLÜ YATIRIMLAR MEZARLIĞINA SON VERDİ 

Bir dönem Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan ‘Ölü Yatırımlar Mezarlığı’na karşı etkin mücadele etti. Görev yaptığı her ilin “ Ölü Yatırımlar Mezarlığı’na” dönmesini engelleyecek bir duruş sergilendi. Küçük bir belde nüfusuna sahip olan Erzurum ili Köprüköy İlçesinde inşasına başlanılan Beş Yıldızlı Otel İnşaatının Hükümet Konağına dönüştürülmesi sadece bir örnektir. 

TERÖRE BÜYÜK DARBE VURDU 

Batman ili Sason İlçesinde, bölgede ilk kez kepenk kapatma girişimlerine müdahalede bulunmama kararı alarak terör örgütünün baskıcı devlet propagandası yapmasına imkân verilmedi ve bölge kapsamındaki tüm illerde aynı uygulamaya geçildi. 
Terörün önlenmesinde en önemli faktörün halkın kazanılması olduğu dikkate alınarak ilçede düzenlenen kontak kapatma eyleminde de aynı yaklaşım benimsendi. 

ALİ KAZGAN’IN Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği sırasında uyguladığı çok önemli projeler Şöyle: 

-KÖYDES Projesi ödenekleriyle hedeflenenin 3 misli yatırım yapıldı. 
-Avrupa Birliği kapsamında hazırlanan projelerle Malatya İl Özel İdaresi Türkiye çapında aynı anda 8 proje için hibe alan ve projelerini başarıyla yürüten tek kurum oldu. 
-Malatya kayısısının tanıtımı amacıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi aracılığıyla “Taze ve Gün Kurusu Kayısının Besin Değeri ve İnsan Sağlığına Faydaları Projesi” gerçekleştirildi. Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ankara, Vali, Yardımcısı, Ali, Kazgan, yoğun, baskılar, sonucu, görevinden, isti
Yorumlar
Haber Yazılımı