Türkiye’de Girişimci olmak…Malatyalı Eyüp Sertkaya’nın hikayesi
Haber
16 Nisan 2020 - Perşembe 05:22
 
Türkiye’de Girişimci olmak…Malatyalı Eyüp Sertkaya’nın hikayesi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Gündem özel haber… Türkiye’de Girişimci olmak…Malatyalı Eyüp Sertkaya’nın hikayesi...Peki Koronavirüss, iş dünyasını nasıl etkiledi...Eyüp Sertkaya'nın hayatından...
Ekonomi Haberi
Türkiye’de Girişimci olmak…Malatyalı Eyüp Sertkaya’nın hikayesi

Türkiye’de Girişimci olmak…

Malatyalı Eyüp Sertkaya’nın hikayesi...
Gelişen teknoloji ve yeni sistemlerin her zaman girişimcilerin önünü açtığı söylenmektedir. Ülkemizde de bugüne kadar birçok yeni girişim ve teknolojik gelişme yaşanmış, bunların bazıları sektörde önemli yer edinmiş, bazıları ise gelişen teknoloji ve sistemleri yakından takip edememesi ve maddi imkansızlıklar yaşanması, projelerine yeterli maddi desteği bulamaması sayesinde maalesef sonlandırılmıştır. 
Son zamanlarda devlet  tarafından girişimcilere ciddi hibe ve kredi destek paketleri açıklansa bile bu destek ve hibelerden yararlanmakta bir o kadar zor görünüyor.
Öyle ki bugüne kadar yaptıkları ile, azim ve başarılarıyla, ileri görüşü ve ticari zekasıyla bizleri kendine hayran bırakan isimlerde yok değil. Bu isimlerden bir tanesi olan Eyüp Sertkaya’nın hikayesi ve projesi için sarf ettiği azim göz ardı edilecek türden değil. 


Henüz 25 yaşında olan genç girişimci yaşı genç olmasına rağmen 12 yıldır, tekstil ve konfeksiyon fabrikalarının tozunu yutmuş, işi tabandan gelerek öğrenmiş bir girişimci olarak karşımıza çıkıyor. Erkek takım elbise sektöründe ciddi bir deneyim elde etmiş olan Sertkaya, 2017 yılında ‘’Maserto’’ adında bir girişimcilik projesini hayata geçirmeye karar veriyor. Çalıştığı fabrikanın ürettiği takım elbiselerden bir tanesini dahi almaya maddi anlamda gücü olmayan işçi sınıfından gelen genç girişimci hayallerine bir adım daha yaklaşmak için girişimcilik projesinde kararlı azmini sürdürerek ‘’Masterto’’ markasını yaratıyor. Zorlu işçilik yıllarını geride bırakarak, yurt dışında dil öğrenmeye ve ticari anlamda kendini geliştirmek için olanaklar aramaya giden Sertkaya, günümüzde 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan bir tekstil patronu haline geliyor.
Sertkaya markasını daha ilerilere taşımak adına devletin ve KOSGEB’in sağladığı girişimcilik fonlarının neredeyse tümüne başvuru yapsa da hepsinden eli boş dönüyor. Kendi ürünlerini üreten ve ihracat çalışmalarının sekteye uğramasını istemeyen başarılı girişimci, devlet fonlarından herhangi bir destek almaksızın yılmadan usanmadan çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de ki döviz dengesizlikleri ve ihracatçıya verilen sözde destekler ve ticari belirsizlikler arasında şirketini büyütme hedeflerine kitlenen Sertkaya, 2019 yılında kesin bir kararla kendi bütçesi çerçevesinde dünya ülkelerini gezerek, yeni ticari ortaklıklar üretme amacıyla maddi imkansızlıklarla birlikte 20 ülke 50 büyükşehir geziyor ve yeni iş ortakları bularak şirketini büyütme hayallerine bir adım daha yaklaşıyor.
2020 yılının firması ve kendisi için dönüm noktası olacağına inanarak döndüğü Türkiye’de yeni kurduğu ülke bağlantılara ihracat yapmak amacıyla üretim kapasitesini artırıyor. Fakat 2020 yılı şubat ayında tüm Dünya’yı etkisi altına alan Korona (Covid-19) salgını genç girişimcinin tüm bu çaba ve uğraşlarını sekteye uğratıyor. 
Sadece ülkemizde değil tüm Dünya ülkelerinde etkili olarak korona salgını birçok ülkenin ekonomisini çökme durumuna getirmiş bulunuyor. 
Yaşadıklarından önemli deneyimler kazanan genç girişimci yılmadan usanmadan alanı ile ilgili çalışmalarına devam edeceğini, Türkiye’de genç girişimci olmanın zorluklarını en acı şekilde tecrübe ettiğini, buna rağmen ülkesine ve geleceğe dair inançlarını hiçbir zaman kaybetmediğini vurguluyor.
Ülke ve millet olarak neden geri kalmış toplumlar arasında sayıldığımızın çok güzel bir örneğini paylaştık sizlerle. Devletimiz her ne kadar gençlerin ve genç girişimcilerin yanında olduğunu bildirse de devletin fonlarından ve hibelerinden yararlanmakta bir o kadar güç durumda. 
Ülkemizin gençlerine ve çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak adına birey olarak her birimizin iki elini başının arasına alıp, neyi nerede ve ne zaman yanlış yaptık diye düşünmesi gerekiyor. 

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Türkiye’de, Girişimci, olmak…Malatyalı, Eyüp, Sertkaya’nın, hikayesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı