Şiddete karşı tek duruş; KADES Malatya’da stand açtı
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 14:45
 
Şiddete karşı tek duruş; KADES Malatya’da stand açtı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haberi Şiddete karşı tek duruş Destek Uygulama KADES Malatya’da Soykan Meydanın da bugün tand açtı.
Yaşam Haberi
Şiddete karşı tek duruş; KADES Malatya’da stand açtı

Şiddete karşı tek duruş;

Resim

KADES Malatya’da stand açtı...

Standı Malatya Valisi Aydın Baruş ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldı. Stand'ta görevliler kadınlara ve çocuklara KADES hakkında bilgi aktarıyor.

Resim

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

Resim

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Resim

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Şiddete, karşı, tek, duruş;, KADES, Malatya’da, stand, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı