Yeşilyurt Belediyesi
Battalgazi
Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 15:57
 
Ramazan’da Akçadağlı çiftçiler DSİ tarafından icraya verildi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Çiftçi bunu da gördü…Ramazan ayı içerisinde çiftçiler icraya verildi. Çiftçilerin icraya verilmesine tepkiler çığ gibi artmaya başladı.
Gündem Haberi
Ramazan’da Akçadağlı çiftçiler DSİ tarafından icraya verildi

Ramazan’da Akçadağlı çiftçiler;

DSİ tarafından icraya verildi...
Akçadağ Ziraat Odası başkanı Süleyman Boyraz, çiftçilerin kapısına icra gönderilmesi konusu ile ilgili yaptığı açıklamada “ Bu günlerde Ülkemiz ve İlimiz çiftçilerinin sulama birliklerine olan borçları icra yoluyla tahsil ediliyor. Dolayısıyla İlimizin en büyük tarım potansiyeline sahip olan Akçadağ ilçemiz de bundan kendi payına düşeni almaktadır.
Tarım ile ilgili herkesin bileceği gibi Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ve bazı kanunlar ani bir Kanun Hükmünde Kararnameyle değiştirilerek ülke genelinde 25 yılı aşkın bir süredir kurulmuş ve ülkenin sulama iş ve işlemlerinin idaresini üslenmiş olan Sulama Birliklerine kayyumlar atandı. Dolayısıyla sulama iş ve işlemleri DSİ’ ye geçmiş oldu.”dedi.
Akçadağ Ziraat Odası başkanı Süleyman Boyraz daha sonra şu açıklamayı yaptı:
“Bu günlerde DSİ personeli olarak görevli olan kayyumlar alacaklarını tahsil amacıyla dosya başı ortalama 1.100 TL ücret ile görevlendirilmiş oldukları avukatların göndermiş olduğu tebligatlar yoluyla çiftçilerimizin kapısına dayanmış vaziyetteler.
Baraj suyu kullanım bedeli + Sondaj suyu kullanım bedeli +Gecikme bedeli + Avukat ücreti şeklinde listelenmiş olunan kabarık borç miktarlarının yazılı olduğu tebligatlar ( ödeme emirleri ) çiftçilere ulaşmış durumda. Bu tebligatları alan çitçilerimiz çaresiz bir şekilde sulama birliklerinin kapısına giderek bu sorunlarını çözmeye çalışmaktalar.
Borçlu çiftçimiz bir yandan sulama birlikleriyle uğraşırken diğer yandan da üyesi oldukları Ziraat Odalarına başvurarak kendilerine bu konuda arabulucu olmaları yönünde yardım talebinde bulunmaktadırlar.
Kısacası ülkemiz genelinde üreticilerimiz borçlu olmanın ağır yükü altında büyük bir çaresizlik içerisinde kıvranıp durmaktadır.


Akçadağ Ziraat odası olarak yukarıda çok kısa olarak açıklamaya çalıştığımız ülke genelinde yaşanan bu olayın Ülkemiz ve İlimiz bazını bir kenara alarak, Akçadağ’ımızdaki boyutunu inceleyerek devam edelim.
Akçadağ’ın toplam sulanan arazi miktarı (TÜİK’ in verileriyle belirlenen miktarı) 334.470 dönümdür. Bu sulanabilir arazi miktarı toplam arazisinin 44’ ne denk düşmektedir. Bu oran Malatya’mızın toplam sulanabilir arazi miktar oranının üzerindedir( ( 41). Dolayısıyla ilçemiz, İl bitkisel üretimi açısında stratejik bir önemdedir. İlimiz kayısı üretiminin 20 ile 25 arasında bir payının ilçemizde gerçekleşmesi bu önemi daha da büyümektedir.”
Akçadağ Ziraat Odası başkanı Süleyman Boyraz, borç ve hukuk masraflarının da çiftçiye yüklendiğini aktarıp şunları ifade etti:
“Hepimizin bileceği gibi etrafı dağlarla çevrili Akçadağ ovasında kayısı başta olmak üzere bütün bitkisel ürünler için su önemli bir ihtiyaç maddesidir. Ve üretimin olmazsa olmazıdır. Özellikle de son üç beş yılın aşırı kuraklıkla geçmesi bu ihtiyacı daha da arttırmıştır. Dolayısıyla üretim adına koşullar ne olursa olsun çiftçi devletçe kendisine satılan suyu üretim adına kullanmıştır ve borçlanmıştır.

Sulama Birliklerince işletilen sulama tesislerinde belirli bir su kullanım hizmet bedeli tarifesi üzerinden kullanarak oluşan bu borca ilave olarak büyük masraflar karşılığında yer altı suyunu sulama amacıyla kullandığı Sondaj suyu kullanım bedeli ve hukuk masrafları da eklenince bu borç daha da büyümüştür.
Hepimizin yaşayıp gördüğü gibi ülkemiz büyük bir ekonomik kriz içerisinden geçmektedir. Tarımsal üretimin olmazsa olmazı olan Akaryakıt ( Mazot, Benzin …), Elektrik, Tarım İlacı, Gübre… vs. fiyatları birkaç yıl öncesine göre 100 varan oranlarda hatta daha da yüksek düzeylerde artmıştır. Dolayısıyla borçlu çiftçilerin borcuna, bu fiyat artışlarının yarattığı maliyet de eklenmiş ve bu eklenmeyle bu borç büyüyüp ödenemez bir sınıra dayanmıştır.
Yine hepimizin bildiği gibi bu borcu ödeyebilmenin ana kaynağı, yaş ve kuru kayısı ile ilçemizde üretilen belli başlı tarım ürünlerinin satımıyla elde edilecek olan gelirdir. Ne yazık ki üreticilerin borçlarını ödeyebilme kaynağı olan bu gelir cephesi de perişan haldedir.


Bunun temel sebebi; Ülkemizde olduğu gibi Malatya’mız üreticilerinin son derece örgütsüz ve dağınık olması yanında, sermaye ve kredi kaynaklarının yetersizliği ile ürettiği ürünlerin verilmesi gereken tarım desteklerinin yetersiz oluşudur. Gerçekten de ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için bu yetersizlik üretici gelir cephesinin perişan olmasının en büyük kaynağıdır. Hal böyle olunca, kaçınılmaz olarak tarımcılarımız da geçimlik bir gelir elde edemeyip borçlarını ödeyememektedir. Hal böyle olunca da icra denilen kıskacın arasında sıkışıp kalmışlardır.”
Akçadağ Ziraat Odası başkanı Süleyman Boyraz, makul çözümler bulunmasını talep edip sözlerini şöyle noktaladı:
“Bu durum karşısında Akçadağ Odası ve değerli üyeleri olan üreticilerimiz, devletten kendilerine satılan suyun borcuna makul çözümler üretilmesi ve dolayısıyla bu sorunun bertaraf edilmesini beklemektedirler…
Akçadağ ziraat odası olarak bu sorunun çözümünün üreticilerimizin tarımsal faaliyetlerine pozitif bir etki yapabileceği ve dolayısıyla bu pozitif etkinin vereceği yüksek moral ile üretim faaliyeti de bundan şevk ve bağlılık yönünde olumlu olarak etkilenecektir…”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ramazan’da, Akçadağlı, çiftçiler, DSİ, tarafından, icraya, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı