Haber Detayı
15 Kasım 2013 - Cuma 01:33
 
Mobilya mezunu öğretmenlik yapıyor
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da ki eğitim sorunlarını Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde dile getirerek, Bakandan sorunların çözümünü istedi.
Eğitim Haberi
Mobilya mezunu öğretmenlik yapıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise sorunları tek tek not alarak, çözümü için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.

TBMM’de Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bütçe görüşmelerinde CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından Malatya’nın eğitim sorunları gündeme getirildi.

Ağbaba Malatya’da uzun süredir taşımalı eğitimden kaynaklı sorunlar yaşandığını kaydederek başladığı konuşmasında “2011 yılı Eylülünde, 2012 yılı Eylülünde, 2013 Eylülünde Türkiye’deki okullar açıldı ama Malatya’daki okullar bir buçuk ay sonra açıldı, öğrenime başlayabildi. Kuluncak, Hekimhan, Darende, Doğanyol, Pötürge, Arapgir, Arguvan, Doğanşehir, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve Battalgazi’deki Malatyalı köyde yaşayan yoksul çocuklar İstanbul ve Ankara’da okula giden çocuklardan iki ay sonra eğitime başlayabildiler” dedi.

ÇAMURDAN ÇIKMAK İÇİN ZİNCİR TAKILIYOR    

“AKP, geçtiğimiz günlerde “asrın projesi” adı altında Marmaray’ı açtı. Ben size yaşanan aksaklıkları söylemeyeceğim. Marmaray ile iki kıta arasını dört dakikaya indirmekle, günde 1 milyon yolcu taşımakla övünen AKP Hükûmeti, maalesef, Malatya’daki 7 çocuğu okula taşıyamıyor.” Diyen Ağbaba,  “Aylar öncesinden, okulların hangi tarihte açılacağı belli olmasına rağmen, Malatya’daki köy okulları 16 Eylülde eğitime başlayamadı. Taşımalı eğitimin sorunları çözülmediği için, köy ile merkez arasındaki mesafeler, oraya uygulanacak ücretler Ankara’daki bürokratlar tarafından hazırlandığı için, Malatya köy yollarının asfalt olduğunu sandığınız için ihaleler yapılamıyor. Malatya’da hâlâ köy yollarının birçoğu yapılamamış, yollar bozuk, kışın yağmur yağınca, ulaşım zor. Baharda bile Malatyalı minibüsçüler çamurdan çıkabilmek için  zincir takıyor arabalarına. Kimi yerde minibüslerin yaşı tutmuyor, kimi yerlerde verilen ücretler karşılamıyor.Bu nedenlerle çocuklarımız okula gidemiyor

 

 

BAKANLIK UYUYOR

“Millî Eğitim Bakanlığı uyuyor” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren CHP’li Ağbaba, “Olan , Malatya’daki fakir, yoksul öğrenci çocuklara oluyor ve ben bunu üç yıldır söylüyorum, üç yıldır, maalesef, tek bir gelişme olmadı.Size de yazılı olarak sordum ama maalesef durum değişmiş değil “dedi. Ağbaba konuşmasının devamında “Bir diğer sorum: Dün Malatya’da, Doğanyol’daydım. Doğanyol’un Damlı isminde bir köyüne gittim. Birleştirilmiş bir okul, altmış yıllık bir okul, maalesef, bir öğretmen olduğu için, hasta olsa, rapor alsa eğitim duruyor. Doğanyol’un Damlı köyünde çocuklar eğitime, öğrenime başlayabilmiş değiller, öğretmen sadece bir hafta gelebilmiş, Yine, Akçadağ Derinboğaz köyünde aynı problemleri yaşıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

MOBİLYA MEZUNU ÖĞRETMENLİK YAPIYOR

Ağbaba, Bakan Avcı’ya yönelik konuşmasında “Bir başka problem, birçok köyümüzde hâlâ branş öğretmenleri yok. İsimi isim veriyorum, Kuluncak’ın Kızılhisar Köyü, Akçadağ’ın Derinboğaz Köyü. Bunları araştırırsanız birçok okul eklenebilir. Maalesef branş öğretmenleri olmadığı için tek öğretmenle idare ediyorlar. Bir de Cuma günü Malatya’da atanamayan öğretmenlerle görüştük. Bir ilçenin listesi var burada. Branş öğretmenlerinin hepsi atanamıyor ama örneğin, inşaat teknolojisi, uluslararası ilişkiler veya mobilya ve dekorasyon gibi hiç ilgisi, alakası olmayan bölümlerde öğretmenler atanıyor.”

 

TUTUKLU ÖĞRENCİDEN BİN LİRA İSTENİYOR

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Cumhuriyet Halk Partisinin Cezaevi Komisyonu üyesi olduğunu belirterek , cezaevlerinde eğitim hakkından yoksun bırakılan mahpusların sorunlarını da gündeme getirdi.”YÖK Başkanı burada. Tutuklu öğrenciler şöyle bir problem yaşıyor: Geçen gün Karataş Kadın Cezaevi’nde İnsan Hakları Komisyonuyla beraber gittik. Örneğin, Dicle Üniversitesi’nde tutuklanıp Karataş Cezaevine getirilmiş bir öğrencinin sınava girebilmesi için öğrenciden istenen para bin TL’ye yakın. Eğer iki üç gün askerle kalırsa bu katlanıyor; iki üç gün daha kalırsa Diyarbakır, Dicle’de öyle bir rakam var.Geçtiğimiz yıl aralık ayında Ankara’da tutuklanan tıp öğrencileriyle ilgili aynı şey yaşandı. Öğrencilerden para isteniyor. Bunun bir çözümü bulunabilir. Artık teknoloji gelişti, örneğin İnternet aracılığıyla oradaki çocuklara sorular sordurulabilir. Bazı üniversiteler, sizin beğenmediğiniz örneğin ODTÜ bu konuda çok duyarlı. ODTÜ, öğretim üyelerini gönderip orada sınava girmelerini sağlıyor ama birçok üniversitede maalesef buna engel olunuyor. 3 bine yakın tutuklu öğrenci var. Bunların hiçbirinin suçu kesinleşmiş değil. Birçoğu sınava giremiyor ve birçoğu bir yıl, iki yıl kaybediyor. Bu konuda sizden rica ediyorum, gerekli düzenlemeyi yapınız. Çok zor bir şey değil, hakikaten çok basit. Bu konuda yardımcı olabiliriz…CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri olarak sizlere yardımcı olabiliriz. Bu konuda çok tecrübemiz var; yaklaşık 150 cezaevi gezdik biz. Bu konuda önerilerimizi sunabiliriz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: CHP, Malatya, Milletvekili, Veli, Ağbaba, Malatya’da, ki, eğitim, sorunlarını, M
Yorumlar
Haber Yazılımı