Haber Detayı
31 Ekim 2013 - Perşembe 01:24
 
Milletvekili Ağbaba “Sultansuyu bitiriliyor“
Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan Sultansuyu Tarım İşletmesinde yetiştirilen büyükbaş hayvanların tamamı Eskişehir’e gönderiliyor. Kısa bir süre önce modern süt sağım tesisi de yapılan Sultansuyu’nda bu sürecin özelleştirmenin ilk adımı olduğu konuşuluyor.
Ekonomi Haberi
Milletvekili Ağbaba “Sultansuyu bitiriliyor“

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TİGEM’in teker teker işletmelerini elden çıkardığını kaydederek, “Büyükbaş hayvanların tamamının başka bir şehire gönderilmesi özelleştirmenin adım adım geldiğinin göstergesidir. Sultansuyu tüm Malatyalıların ortak malıdır. Her geçen gün özelleştirmelerle küçültülen Malatya, bu özelleştirmeyle tarım ve hayvancılık alanında çok büyük bir darbe yiyecektir. Malatyalıları duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.


Ağbaba, konuyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, şu soruları sordu: 


“Sultansuyu Tarım İşletmelerindeki büyük baş hayvanların tamamının Eskişehir’e gönderilmesinin sebebi nedir? İşletmedeki modern sağım tesisi ne olacaktır? Tesiste çalışan işçilerin işten çıkarılacağı iddiaları doğru mudur? Geçmiş yıllarda 30’un üzerinde işletmesi bulunan TİGEM’in bugün itibariyle 15 işletmesi kalmıştır. TİGEM her geçen gün küçülmekte, özelleştirme adı altında parça parça satılmaktadır. İşletmedeki tüm sığırların başka bir yere gönderilmesi Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin satışa hazırlandığı anlamına mı gelmektedir? Önümüzdeki süreçte özelleştirilecek işletmeler arasında Sultansuyu Tarım İşletmesi var mıdır? Bir taraftan tarım ve hayvancılığı geliştiriyoruz denilirken, doğu illerine teşvikler verilirken diğer taraftan bu alanda önemli yeri olan işletmelerin teker teker satılması bir çelişki değil midir?”

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Akçadağ, ilçesinde, bulunan, Sultansuyu, Tarım, İşletmesinde, yetiş
Yorumlar
Haber Yazılımı