Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 03:42
 
Milletimize önderlik eden kahramanlarımız bugün de Gazi unvanıyla yad edilmektedir
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… 19 Eylül Gaziler Günü etkinliği çerçevesinde Vali Aydın Baruş beraberinde Yazıhan Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı Malatya Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneğine ziyarette bulundu
Yaşam Haberi
Milletimize önderlik eden kahramanlarımız bugün de Gazi unvanıyla yad edilmektedir

Milletimize önderlik eden kahramanlarımız

Bugün de Gazi unvanıyla yad edilmektedir...
Ziyarette konuşma yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, gaziler gününü kutlayıp şunları söyledi: “Mukaddes değerler uğrunda canını ortaya atma fedakârlığını ifade eden gaza anlayışı tarih boyunca Milletimizin sahip olmakla iftihar ettiği en önemli hasletlerden biri olmuştur. Bu haslettir ki, Anadolu topraklarını yurt edinme mücadelemizde bizlere daima hayat veren en büyük gücümüz olmuştur. Rabbül Alemin Kur’an-Kerim’de Tevbe Suresinde “"De ki: Bize iki iyilikten, gazilik ve şehitlikten başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz?" buyurur. Bu ilahi söz, milletimizin verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelelerinde “Ölürsem şehid, kalırsam gazi” anlayışı ile canını ortaya koymasına ilham kaynağı olmuştur. Gazilik payesi; vatan, millet, bayrak, din ve namusunu korumak uğrunda, şehit olma arzusuyla vücudunu siper ederek mücadele eden ve bu mücadelede yaralanmış olan kahramanlara verilen şerefli bir makamdır.
Tarih boyunca olduğu gibi bugün de Malatya insanının hürmetle andığı; Abdülvahap Gazi, Hasan Gazi, Ahmet Turan Gazi ve Kahramanlığın simgesi olmuş Battal Gazi bu unvanı temsil eden önemli değerlerimizdir. Anadolu’yu Milletimize Anayurt yapmak için mücadele ederken bu mertebeye ulaşan şanlı gazilerimiz bu Milletin kalbinde daima müstesna bir makama mazhar olmuşlardır. Şelçuklu’dan Osmanlı’ya, Türkiye Cumhuriyetine kadar 1.000 yıldır Anadolu’da verdiğimiz varlık yokluk mücadelesinde Milletimize önderlik eden kahramanlarımız bugün de Gazi unvanıyla yad edilmektedir. Selçuklu Devleti zamanında kullanılan Gaziyan-ı Rum kelimesi Anadolu’nun yurt edinilmesinde yiğitlik gösteren kahramanlar için kullanılan bir tabir olmuştur. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu sağlayan padişah ve beyleri Gazi unvanlarıyla anıyoruz. Milletimizin varoluş ve bağımsızlık savaşı olan İstiklal Mücadelesi’nin en hayati safhası olan Sakarya Meydan Savaşı’nın ertesinde 19 Eylül 1921’de TBMM Mustafa Kemal Paşa’ya Gazi unvanını vermiş, O’nu hayatta olanların sahip olabileceği en yüksek mertebe olan Gazilik payesiyle şereflendirmiştir.”
Malatya Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Molon “Bu anlamlı günde bizleri ziyaret eden sayın vali ve Kaymakam  hanım a şükranlarımı sunarım Gazilerimiz Türkiye’mizin büyük değerleridir, onlarla ne kadar gurur duysak azdır, su bilinmelidir ki her Türk genci  için en önemli şey Şehitlik ve Gazilik makamına ulaşmaktır.  Bizler güvenlik korucuları olarak her zaman gazilerimizin yanında ve hazırız. Sizlerin huzurunda sayın valimiz e teşekkür etmek istiyorum bizlere göstermiş olduğu ilgi ve alakadan ötürü…”

Şehit ve Gazi Derneklerinden Vali Baruş’a Ziyaret 

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında, Malatya’da kurulu Gazi ve Şehit Aileleri Derneklerinin Başkan ve üyeleri Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut ile birlikte Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şubesi, Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şubesi, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Malatya Şubesi, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulleri ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Vakfı başkan ve üyeleri, Vali Baruş’u makamında ziyaret ettiler.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ziya Öztürk kendilerini kabullerinden dolayı Vali Baruş’a teşekkür etti. Vali Baruş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek devletimizin her daim şehit ve gazilerin yanında olduğunu belirtti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Milletimize, önderlik, eden, kahramanlarımız, bugün, de, Gazi, unvanıyla, yad, edilmektedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı