Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 17:32
 
Malatyalı Aleyna Hatun Budanır’ın ailesi 1 yıldır adalet istiyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Türkiye günlerce Aleyne Hatun Budanır’ı konuştu. Malatyalı Aleyna Hatun Budanır’ın organları 6 hastaya can, 2 hastaya ışık oldu
Yaşam Haberi
Malatyalı Aleyna Hatun Budanır’ın ailesi 1 yıldır adalet istiyor

Malatyalı Aleyna Hatun Budanır’ın;

Ailesi 1 yıldır adalet istiyor...
Malatyalı Şahımerdan Budanır’ın kızı 17 yaşında ki Aleyna Hatun Budanır 2018 yıkının Kurban Bayramı öncesi iş yerinde çıkıp evine dönüş yolunda bir otomobilin çarpması sonucu yoğun bakımda kaldı ve kurtarılamadı.
Arada 1 yıl geçti.


ACILI AİLE ADALET İSTİYOR…
1 yıldır sosyal medyada kızının ölümüne yol açanların serbest kalmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Şahımerdan Budanır “Kızım 6 insana 2 insana ışık oldu.
Bu devlet kızımın kanını yerde koydu. Kızıma Adalet Borcu var.
Adalet istiyoruz.Suçlular Adalete hesap vermeli. O zaman vicdanlar rahat eder.”dedi.

O GÜNKİ GAZETE HABERLER...

Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen ve bağışlanan organlarıyla 6 kişiye hayat veren Aleyna Hatun Budanır, gözyaşları arasında son yolculuğa uğurlandı

Aleyna toprağa verildi

Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Budanır'ın cenazesi, morgdan alınarak, evine getirildi. Cenaze aracı sokağa geldiği sırada aile fertleri, büyük üzüntü yaşadı. Hülya Budanır, kızının tabutuna dokunarak, gözyaşı döktü. Yakınları, Aleyna Hatun'un annesi Hülya, babası Şahimerdan ve kız kardeşi Hilal Budanır'ı teskin etmeye çalıştı.

Hülya Budanır, "Hayallerin vardı, gelinlikle ayrılacaktın bu evden" diyerek, ağıt yaktı. Cenaze aracının ayrılmasının ardından aile fertlerinin elleri birbirine kenetlendi. Aleyna Hatun Budanır'ın cenazesi, ikindi vakti Döşemealtı TOKİ Camii'nde kılınan namazın ardından ilçe mezarlığında toprağa verildi.

Antalya Gün Gazetesi...

Aleyna'nın babasından son istek... Yürek dayanmaz

Antalya'da 5 gün önce trafik kazasında ağır yaralanan Aleyna Hatun Budanır'ın (17), 2 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Baba Şahimerdan Budanır'ın, "Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım, sonra organları alınsın" talebi üzerine makineye bağlı yaşatılan Budanır'ın organları, bu sabah alındı. Budanır, 6 hastaya can, 2 hastaya ışık olacak.

Aleyna'nın babasından son istek... Yürek dayanmaz

Kaza, 16 Ağustos günü saat 08.00 sıralarında Burdu Antalya Karayolu üzerinde meydana geldi. Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Aleyna Hatun Budanır okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı çamaşırhaneden çıkarak servis aracına bindi. Antalya yönünde seyreden servis aracının şoförü, iddiaya göre yan yola girmeden Budanır'ı ana yol üzerinde indirdi.

Yolun karşısına geçmek isteyen Budanır'a, H.K. yönetimindeki 07 FC 645 plakalı otomobil çarptı. Vücudunda birçok kırık bulunan ve iç organlarında hasar oluşan Aleyna Hatun Budanır, ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü.

'KIZIMLA BAYRAMLAŞAYIM, SONRA ORGANLARINI ALIN'

Yoğun bakım ünitesinde 5 gündür yaşam mücadelesi veren Budanır'ın, 2 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi koordinatörleri Nilgün Bilal ve Ali Tugay, organların bağışlanması için baba Şahimerdan Budanır ile görüştü. Kızının organlarının bağışlanmasına onay veren Budanır, nakil koordinatlarından bir istekte bulundu.

Budanır'ın "Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım, sonra organları alınsın" talebi üzerine Aleyna Hatun Budanır, 2 gün makineye bağlı yaşatıldı. Budanır'ın bu sabah kızıyla vedalaşmasının ardından Aleyna Hatun Budanır'ın kalbi, böbrekleri, karaciğeri, akciğeri, pankreası ile 2 korneası, organları, organ bekleyen başka hastalara nakledilmek üzere operasyonla alındı.

'EN AĞIR CEZAYI ALSINLAR'

Acılı baba Şahimerdan Budanır, kızının yaşarken de organlarını bağışlamak istediğini belirterek, "Biz de beyin ölümü gerçekleşince tüm organlarını bağışladık" dedi. Kızının hayattan koparıldığını söyleyen Budanır, "Aleyna'yı hayattan koparan, ölümüne neden olan sürücülerin cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Kazanın hemen ardından oluşturulan tutanakta kızının suçlu bulunarak yanlış yerde yolcu indiren sürücü ile kızına çarparak ağır yaralanmasına neden olan sürücünün tali kusurlu bulunmasına isyan eden Şahimerdan Budanır, "Yan yolda bulunan yolcu indirme cebine girmeyip anayol üzerinde yolcu indiren ve karşıya geçerken aşırı hızla gelip kızımın beyin ölümüne neden olan sürücünün en ağır cezayı almalarını istiyorum. Kızımın kanı yerde kalmasın" diye konuştu.

Başarılı bir öğrenci olan kızının yaz tatili nedeniyle çalıştığını, eğitimine katkısı olması için çalışmasına izin verdiklerini söyleyen Şahimerdan Budanır, "Kızıma çarpan aracın sürücüsü H.K., olay günü ifadesi alındıktan hemen sonra serbest bırakıldı. Nezarete dahi girmeden serbest bırakılan sürücünün suçlu olduğuna inanıyorum, tutuklu yargılanmasını istiyorum. Kızımın hayallerini elinden aldılar. En büyük hayallerinden biri İtalyanca öğrenmekti" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi koordinatörleri Nilgün Bilal ve Ali Tugay, bağışlanan organların Sağlık Bakanlığı organ bekleme listesinde yer alan hastalara nakledileceğini belirtti.

(Sabah Gazetesi) 

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyalı, Aleyna, Hatun, Budanır’ın, ailesi, 1, yıldır, adalet, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı