Malatya Başkent Ankara'ya çıkartma yapacak
Haber
24 Kasım 2013 - Pazar 03:57
 
Malatya Başkent Ankara'ya çıkartma yapacak
28 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl 3’ncüsü düzenlenecek olan Malatya Günleri ile ilgili geri sayım başladı.
Kültür Haberi
Malatya Başkent Ankara'ya çıkartma yapacak

Malatya Günleri ile ilgili açıklama yapan Vali Vasip Şahin, kaliteli bir organize yapılması gerektiğini ifade edip “Artık devir, imaj ve reklam devri. Sizin bir zenginliğiniz varsa bunu insanlara duyurmanızla zenginlik ve marka daha da iyi ortaya çıkıyor. Eğer insanların haberi yoksa ne kadar iyi ürün üretirseniz ekonomik ve kültürel getirisi sınırlı ölçekte kalıyor.Malatya’yı il sınırlarının dışına taşırarak anlatmak ve aktarmak organizasyonun ana amacıdır.
Bu kapsamda Malatya mülki idare amirlikleri, sanayi ve ticaret örgütleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, yerel ve ulusal basın yayın organları ile İnönü Üniversitesi’nin birlikteliği çerçevesinde Malatya’nın kültürel, tarihsel ve yöresel değerleri ve ürünleri sergilenecek, sahip olduğu tarih, kültür ve turizm potansiyeli ulusal ve uluslar arası alanda tanıtılacak, Malatya’nın zengin ve sağlıklı mutfak kültürü ve damak tadı ülkemize duyurulacak, nihai olarak bir yandan ülke ekonomisine diğer yandan sanayi ve turizme artı değer kazandırılacaktır.Şehrimizin en önemli ürünlerinden biri olan kayısı ve diğer yöresel ürünlerimiz sergilenecek, kurulacak yemek stantlarıyla yöresel yemek kültürümüz tanıtılacak. Folklorik kültürümüzün renkleri folklor gösterileri aracılığıyla tanıtılacak. Müzik piyasasında önemli yer tutan Malatyalı müzisyen hemşerilerimizin ve ayrıca yerel sanatçılarımızın da katılacağı konserler düzenlenecek. Malatya Mutfağı Yarışması ile yerel tatlarımız rekabet edecek. Sivil toplum örgütleri, kuracakları stantlarla etkinlik tanıtımı yapabilecek. Eski Malatya’yı anlatmak ve hatırlamak üzere fotoğraf sergisi düzenlenecek. Tohma Kanyonu’nun sunduğu rafting imkanları tanıtılacak. İlimizin yetiştirdiği Kemal Sunal, Turgut Özal gibi hemşerilerimiz adına stantlar açılacak. Yöresel Malatya kıyafetleri defilesi ilimizin giyim-kuşam kültürünü tanıtacak. Sultansuyu’nda yetişen atların da yer alacağı Malatya Günleri’nde, ziyaretçiler deneme binişi yapabilecekler.”
Belediye Başkanı Ahmet Çakır 28 Kasım 1 Aralık tarihleri arasında kutlanacak olan Malatya Günleri ile ilgili şu açıklamada bulundu :
“Her yaptığımız Malatya Tanıtım Günleri sonrasında eksikleri görüp, bir sonrakinde o eksikleri gideriyoruz. Daha profesyonel yaklaşılıp Malatya’nın değerlerinin iyi yansıtılması gerektiğini düşünüyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 28, Kasım, 1, Aralık, tarihleri, arasında, Ankara, Atatürk, Kültür, Merkezi’nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı