Haber Detayı
18 Mart 2017 - Cumartesi 17:06
 
Malatya Valisi Toprak; Şehitlerimiz bu toprakları vatan olarak bizlere kutlu miras bıraktı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Valisi Mustafa Toprak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Malatya Şehir Mezarlığında yer alan Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törene katıldı.
Yaşam Haberi


ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YILDÖNÜMÜ MALATYA'DA DA KUTLANDI...

Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Saygı atışı sonrası Vali  Toprak anıta çelenk sundu. 2'nci  Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu ve  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı  Ahmet Çakır tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Mustafa Gözükara tarafından çelenk sunumu yapıldı.

Çelenk sunumu sonrası Şehitlik özel defterini imzalayan Vali Toprak, " Necip Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği, Aziz Vatanımızın bölünmez bütünlüğünün muhafazası uğruna tereddüt göstermeksizin canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen, bedenlerini katık edip mukaddes kanlarıyla her zerresini suladıkları bu toprakları Vatan olarak bizlere kutlu bir miras bırakan Aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarındayız.
Anadolu’yu ebedi Türk Yurdu yaptığımız Malazgirt’le başlayıp asla geçilemeyeceğini tescil ettiğimiz Çanakkale’yle devam eden ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı’yla nihayetlenen şanlı destanlarımız göstermiştir ki Türk Milleti inanç, cesaret, mertlik ve yiğitlik abidesidir.
 
Yüce Türk Milleti, Aziz Vatanımızın yılmaz bekçisi olduğunu Sarıkamış’tan Gelibolu’ya, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar Anadolu coğrafyasına ilahi bir mühür gibi nakış nakış işlemiş, içimize sirayet eden hainlerin kirli elleriyle sahnelenmek istenen işgal plânlarını 15 Temmuz 2016’da yine aynı ruh, bilinç ve cesaretle bertaraf ederek tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.
 
Üzerimizde hesap ve plânları olanlar bilsinler ki “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla Atalarımızın yiğit alınlarının değdiği Kutsal Vatan Topraklarımız ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz son nefer, son nefes ve son damla kana kadar aynı cesaret ve kararlılıkla muhafaza edilecektir.
 
Aziz Şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden Kahraman Gazilerimiz, Yüce Türk Milletinin birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarının bozulmasına asla müsaade etmeyeceğinden, Al Bayrağın gölgelediği Kutlu Vatan toprakları üzerinde ilelebet hür yaşayacağından emin ve müsterih olunuz. Ruhlarınız şad, makamlarınız cennet olsun.” dedi.
 
Vali Toprak, Garnizon Komutanı Kocaoğlu ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Çakır, protokol üyeleri ve törene katılan şehit aileleri ile birlikte Garnizon Şehitliğinde bulunan şehit kabirlerini ziyaret ederek dua edip karanfil bıraktılar.
 
Şehit aileleri ile bir süre sohbet eden Vali Toprak Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek programa katılmak üzere buradan ayrıldı.


VALİ TOPRAK, BUGÜN, TARİHİN YAZDIĞI EN ŞEREFLİ MÜCADELELERDEN BİRİSİNİ TAÇLANDIRAN ZAFERİN GÜNÜDÜR
Vali Mustafa Toprak, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa katıldı.
Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında sergilenen fotoğraf sergisini de protokol üyeleri ile birlikte ziyaret eden Vali Toprak programın düzenlendiği Kemal Sunal salonuna geçti. 
 
Vali Toprak burada Şehit Aileleri, Gaziler, Öğrenciler ve katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “Bugün, tarihin yazdığı en şerefli mücadelelerden birisini taçlandıran Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yılını gururla kutlamak ve Yurdu yaşatmak için can veren Aziz Şehitlerimizi saygı ile anmak üzere bir araya geldiğimiz, tek vücut olduğumuz gündür. Bugün, Çanakkale’nin asla geçilemeyeceğini, Al Bayrağın esir edilemeyeceğini, Aziz Vatanın ebediyen bölünmeyeceğini bütün dünyaya kabul ettirdiğimiz gündür. Kutlu olsun.
 
Eşsiz bir mücadelenin üzerine bina edilen Çanakkale Zaferi, Aziz Türk Milleti’nin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin ve sarsılmaz iradesinden aldığı gücün bütün kodlarını bünyesinde barındırmaktadır. Çünkü Çanakkale’de Yüce Türk Milleti, turna katarları misali şehadete kanatlanan Kınalı Kuzularıyla, şehitlik nasip olmadı diye üzülen Şanlı Gazileriyle, onlara duaları ve bir lokma katığıyla destek olmaya çalışan anaları, babaları, yavukluları, evlatları ile tek beden, tek yürek olarak mücadele vermiştir.
 
Çanakkale, milli ve manevi mukaddesatı söz konusu olduğunda Türk Milleti için aidiyetlerin hiçbir önemi olmadığının en güzel örneğidir. Çanakkale toprağında yan yana yatan Üsküp’ten Kerkük’e, İzmir’den Van’a Türk’ün Yiğit Evlatları birlik, beraberlik ve kardeşliğin bu milletin mayası olduğunun muazzam bir ifadesidir.
 
Bizler, günümüzün ve geleceğin güçlü Türkiye’sinin temellerinin Malazgirt’ten Çanakkale’ye, İstanbul’un Fethi’nden Kurtuluş Savaşı’na uzanan şan ve şeref destanları sayesinde atıldığını biliyoruz. Türk’ün tunç yürekli, katı demir bilekli, ak alınlı yiğitlerinin, Aziz Türk Milleti'nin onurunu ayakaltı olmaktan kurtarmak; gökleri Al Bayraksız, minareleri ezansız bırakmamak için zerrece tereddüt göstermeden bedenlerini sağanak sağanak yağan ölüme karşı siper ettiklerini unutmuyoruz. O nedenle Çanakkale Zaferi’nin haklı gururunu yaşıyor ve Şanlı Ecdadımızın ödediği ağır bedellerin bilincinde olarak bizler de çok çalışıyor ve daima ileriye bakıyoruz.
 
Saygıdeğer Şehit Ailelerimiz, Kahraman Gazilerimiz,
Unvanların çoğu çalışarak elde edilebilir. Lâkin Şehitlik ve Gazilik, bedeli canla ve kanla ödenen, iman ve cesaretle kazanılan unvanlardır ki, onlara denk başka bir paye ve rütbe mevcut değildir. O nedenle Şehitlik ve Gazilik, her iki âlemde de sahibini onurlandıran müstesna mertebelerdir. Siz Değerli Şehit Aileleri, şahadete uğurladığınız evlat ve eşlerinizle ne kadar gurur duysanız azdır ve siz Kahraman Gazilerimiz; Aziz Vatanımızın bekası için verdiğiniz hizmetle ne kadar övünseniz yeridir. Vatan ve Millet size minnettardır. 
Sevgili Gençler,


Sizler, o mertlik ve yiğitlik destanlarını yazan İsimsiz Kahramanların varislerisiniz. Onların azim, cesaret ve kararlılıklarını kendinize örnek edinmeli, milli ve manevi değerlerimizin muhafazası için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamalısınız. Bin yıldır Anadolu’yu işgal hayallerinden vazgeçmeyen zihniyetin Haçlı Seferleri’nden Sevr plânlarına ve nihayet 15 Temmuz ihanet teşebbüsüne uzanan karanlık senaryolarına karşı Ulubatlı Hasan, Kınalı Ali, Sütçü İmam ve Ömer Halisdemir gibi dik, vakur ve uyanık olmak zorundasınız. Bu kutlu görevinizde sizlere sonsuz başarılar diliyorum.
Aziz Şehitlerimiz,


Ebedi istirahatgâhınızda huzur içinde uyuyunuz. Emin olunuz ki, kanlarınızla yoğurduğunuz kutsal vatan topraklarını ilelebet muhafaza ve müdafaa etmemize hiçbir güç engel olamayacaktır. Bizler sağ oldukça Anadolu Türk Yurdu olarak kalacak, Ay Yıldızlı Albayrak yurt semalarında hür olarak dalgalanacaktır.
 Bu duygu ve düşünceler içerisinde, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Çanakkale'yi geçilmez yapan Türk Ordusunun kahraman mensuplarını, vatanları uğruna hayatlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyor, Şehit Ailelerimize ve Kahraman Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.


Şehit Teğmen İbrahim Tanrıverdi’nin kardeşi tarafından kendisine takdim edilen çiçeği alan Vali Toprak teşekkür ederek bu çiçeği bir şehit annesine verdi.
Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisinin ardından program son buldu.
VALİ TOPRAK, ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK VERDİ
Vali Mustafa Toprak’ın himayelerinde Şehit Aileleri ve Kahraman Gazilerimiz onuruna öğle yemeği ikramı yapıldı.
Şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınlarının yanı sıra protokol üyeleri, askeri ve sivil erkânın da yer aldığı yemek ve İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından okunan duanın ardından Vali toprak Şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınlarına hitaben yaptığı konuşmada,” Düzenlediğimiz bu şehitler günündeki toplu yemek programına icabet etmenizden, teşrif etmenizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.
 
Bu gün 18 Mart Çanakkale Deniz zaferi ve Şehitleri Anma gününü idrak ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha bu aziz vatani bizlere vatan yapan, ülke için, bayrağımız için, bu vatan için kanlarını döken, canlarını veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Şehit ailelerimize, tüm gazilerimize, gazi ailelerine minnettarlığımı belirtiyorum.
Hepimiz adına devletimize, milletimize, ülkemizin bekasına, ay yıldızlı bayrağımıza yönelen her türlü hain girişim karşısında çocuklarınız, evlatlarınız, eşleriniz bu toprakları kanlarıyla sulayarak bu toprakları bizlere vatan yaptılar, sizleri ve bu vatani bize emanet ettiler. Biz de tüm dinamikler olarak, kamu yöneticileri olarak, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin 80 milyonun her bir neferi olarak şehitlerimizin o Manevi mirasına ve onların bize emaneti olan şehitlerimizin yakınlarına, gazilerimizin yakınlarına ve gazilerimize her türlü imkânla birlikte, maddi ve manevi destekle birlikte yanlarında olacağız ve olmaya devam edeceğiz.
 
Sizler hakikaten eli öpülesi insanlarsınız her türlü minnettarlığımız size çünkü bugün bu ülke üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşıyorsak sizlere karşı yükümlülüklerimiz ve sorumluluklarımız var.
Geçmişten bugüne kadar ülkemizin karşısına çıkarılan senaryolar, bölme, parçalama, iç çatışmaya götürme ve milletimizin evlatlarını birbirine düşürme gayretlerini yeni hamlelerle, değişik nifak tohumlarıyla yaşatmak istiyorlar. En son olarak da 15 Temmuzdaki hain ihanet girişiminde gördük, milletimiz birliği kardeşliği ve bütünleşmesi ile birlikte bu ihanet girişimlerini de ortadan kaldırmıştır.
 
Vatani korumak göklerde dalgalandırmak adına ezanlarımızın minarelerimizden eksik etmemek adına gerekirse hep birlikte şehit olmaya gazi olmaya bundan sonrada devam edeceğiz ama İstikbalde kalıcı olan Türkiye cumhuriyeti devletinin ve devletimizin şahsında milletimiz olacaktır.” dedi.
Vali Toprak, Şehitlerin annelerinin, babalarının, eşlerinin, çocuklarının yanı sıra gazi ve gazi yakınlarının da en ufak sıkıntılarında her zaman yanlarında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtirken bundan da mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
Yemeğe katılan Şehit yakınları gazi ve gazi aileleri ile de bir süre sohbet eden, onların sorun ve taleplerini dinleyen Vali Toprak istekleri üzerine kendileri ile ayrı ayrı veya topluca fotoğraf çektirdikten ve onları uğurladıktan sonra buradan ayrılarak Battalgazi Yeni Camide Şehitler için düzenlenen Mevlide katıldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, Valisi, Toprak;, Şehitlerimiz, bu, toprakları, vatan, olarak, bizlere, kutlu, miras, bıraktı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv