Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 21:03
 
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcakhaber… Meclis Başkanı Hasan Özkan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Eylül ayı mizanı okundu ve oy birliğiyle kabul edildi.
Ekonomi Haberi
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı
Toplantıda konuşan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve konsey üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildiğini anımsattı.


Sadıkoğlu, toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, banka faizlerinin yüksek olmasından dolayı krediye erişimde sıkıntılar yaşayan üyelerin tamamının geçmiş döneme ait borçlarının faizleri ile birlikte ertelenmesi ve Eximbank da kullanılan kredilerin tamamının geçmiş dönemdeki kur farkı gözetmeksizin eski kurla yeniden yapılandırılarak ihracatçıların önünün açılması yönünde talepte bulunduklarını söyledi.
Toplantıda döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle özellikle otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve gayrimenkul sektörlerinde durgunluk yaşandığını belirttiklerini dile getiren Sadıkoğlu, “İstihdam kapısı olan bu sektörlerde KDV ve ÖTV indirimlerimin yapılması gerektiğini ifade ettik. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada yılsonuna kadar geçerli olacak mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi istihdam kapısı olan sektörlerde KDV ve ÖTV indiriminin yapılacağı söyledi. Yılsonuna kadar geçerli olacak KDV ve ÖTV indirimi sayesinde beyaz eşyada ÖTV'nin sıfıra çekilmesi, mobilyada KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi, ticari araçlarda KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV'de 15'er puanlık indirim yapılmasının etkisi, şüphesiz bu sektörlerle sınırlı kalmayacaktır. Ekonominin bütününe olumlu yönde yansıyacaktır” diye konuştu.
Sadıkoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurullarıyla ortak toplantı düzenlediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Banka genel müdürlerinin de katıldığı toplantıda bankalarda yaşanan sorunları dile getirdik. Banka faizlerinin yüksek olması piyasaların durgunluğundan dolayı mevcut kredisi devam eden üyelerin bankalar tarafından kullandırılmadığını teminat mektuplarının geri çağrılması bunların hepsini toplantıda ifade ettik. Reel sektörde sıkıntı yaşayan insanalar zora sokularak faiz yükünün arttırılması da ve iş dünyası adına kabul edilebilir bir şey değil.”


Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Odası-Borsa istişare toplantısını da Elazığ’da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Sadıkoğlu, “TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu adına buradaki toplantıya başkanlık yaptım. Bölgedeki sıkıntılar ve çözüm önerileri bunun yapılması içinde gerekli mercilere bilgilerin aktarılması ile ilgili toplantımızı yaptık. Aldığın kararlar doğrultusunda bölgedeki odaları hem kendi ilimizde hem de farklı illerde bir araya getirerek bu sıkıntıları yetkili mercilere aktarıyoruz” dedi.
Sadıkoğlu, İstanbul’daki Malatya Tanırım Günlerinde, Malatya TSO olarak stant açtıklarını da belirterek, şöyle konuştu:
“Kayısının tanıtımı olmakla beraber, 1 ve 2 Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere üyelerimizin de kataloglarını stant da sergileyerek standımızı ziyaret eden misafirlere dağıtıldı. Yatırımcılarla ilgili Fırat Kalkınma Ajansında bir tane arkadaşımızı ve genel sekreterimizi organize sanayi bölgesi ile ilgili bilgi birikimi olduğunu için burada bulundurarak teşvikte avantajlı olduğumuzu ve bu bölgenim fırsatlara aç olduğunu İstanbul’daki tıkınmış sanayinin buraya taşınabileceğini yatırım yapacakların karlı ve teşviklerden dolayı avantajlı çıkabileceklerini ifade ettik.”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle bu yıl 9. düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) açılışının gerçekleştirildiğini dile getiren Sadıkoğlu, “Fırat Kalkınma Ajansı tarafında stant kiralanmış hiçbir masraf ödemeden Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Malatya olmak üzere ürünlerimizi sergiledik. Yurt içinde ve yurt dışında alıcılara buluşma şansımız oldu. Malatya’daki kayısı ticareti yapan firmalarımızın listelerini vererek irtibata geçmeleri arzu ettik. Geri dönüşlerin olacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.
Sadıkoğlu, Nefes Kredisi adı altında geçen dönem 42 milyon TL’yi üyelerine dağıttıklarını anımsatarak, “Bu kredinin avantajı 6 ay ödemesiz hem de faiz oranının düşük olması üyelerimiz açısında nefes aldırmıştır. Yeniden KOBİ Destek Kredisi kapsamında TOBB ve Odamızın desteği ile KOBİ Destek Kredisi kapsamında ilgili bankalara 12 milyon lira para aktarıldı. Bu aktarılan paranın 9,2 milyon lirası üyelerimize kullandırıldı” dedi.
Sıkıntılı süreçte oda üyelerinin yanında nasıl olabilecekleri yönünde çalışmalar yaptıklarını kaydeden Sadıkoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu süreçte Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük, tabela fiyatlarının yüksek olduğunu ve bunların biraz daha düşürülmesi gerektiğini ifade ettik. Bu konuya sıcak baktı. Tabela fiyatlarının düşürülmesi için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Biz de oda olarakücret karşılığı verilen bazı belgelerde ücret almayacağız. Üyelerimizin yanında olacağız.”
Sadıkoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programını desteklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:


“Kalkınma hedeflerimizin önündeki en büyük engel yüksek enflasyondur. Seferberlik ruhuyla başlatılan güçlü mücadelenin başarıya ulaşacağına inancımız tamdır. Enflasyonu tetikleyen temel ürünlerdeki fiyat indirimleriyle beraber, iç piyasadaki hareketlilik yeniden sağlanacaktır. Enflasyon sepetindeki ürünlere uygulanacak yüzde 10’luk indirimler oldukça önemli. Topyekün mücadele gerektiren enflasyon programına Malatya iş dünyamızın da gerçekleştirecekleri indirimlerle katkı sağlayacaklarına yürekten inanıyorum.”
Malatya ekonomisine çok ciddi katkılar sunan mobilyacı esnafıyla bir araya geldiklerine de değinen Sadıkoğlu, “Mobilyacı esnaflarımız ile sektörel sorunları ve talepleriyle ilgili olarak istişarelerde bulunduk. Özellikle fiziki şartları daha iyi bir seviye ye taşımak adına yeni bir mobilyacılar sitesi kurulmasını arzu ediyorlar. Bu konuda elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız. Belediyemizle görüştük bize tahsis edecekleri bir yerde yeni mobilyacılar sitesi oluşturmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Sadıkoğlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilk defa 1. Geleneksel Aşure Günü etkinliği düzenlediğini de vurgulayarak, “Anadolu, farklı renkleriyle, farklı çeşitleriyle dünyanın en güzel coğrafyalarından birisi. Aşure bolluğun, bereketin, paylaşmanın ve bir arada yaşamanın, kardeşçe yaşamanın bir göstergesidir. aşure gibi, milletimizde birlik ve beraberlik içinde farkındalık olsada bin yıldır yaşıyor, yaşamaya da devam edecek” diye konuştu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Ticaret, ve, Sanayi, Odası,, Ekim, ayı, meclis, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı