Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 15:36
 
Malatya SMMMO’da seçim heyecanı; ilk kez bir kadın aday
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında seçim heyecanı start aldı. Bugün ki bölümde adaylar konuşmalarını yaptılar.
Gündem Haberi
Malatya SMMMO’da seçim heyecanı; ilk kez bir kadın aday

Malatya SMMMO’da seçim heyecanı;

İlk kez bir kadın aday...
Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri yeni yönetimi  belirlemek için yarın oy kullanacaklar.
23 Olağan genel Kurul da 3 erkek başkan adayı Nuh Boyraz, Erhan Korkmaz, Serdar Böke birleşti.

Birleşme sonrası verilen isim ise Güven ve Meslekte Birleşim Gurubu oldu.

3 erkek adayın birleştiği oda seçiminde rakip ise tek kadın aday Sevinç Keleş

Güven ve Meslekte Birleşim Grubu ve  rakip olan kadın day Sevinç Keleş için yarın MSMMMO üyeleri oy kullanacak ve yeni başkanı seçecek.

Bugün Oda seçiminde konuşmalar da vardı.

BAŞKAN ADAY SEVİNÇ KELEŞ "YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM"

"Değerli Meslektaşlarım; Sözlerime, idrak etmekte olduğumuz Ramazan ayının, memleketimiz, milletimiz, İslam Âlemi ve tüm insanlık için hayırlar getirmesi temennisiyle başlamak istiyorum. Genel kurulumuzun da odamız, meslektaşlarımız ve mesleğimiz adına hayırlara vesile olmasını, en güzel şekilde neticelenmesini diliyorum. Dilerim ki, bir hizmet yarışı olarak gördüğüm/görmemiz gereken oda başkanlığı seçimleri de, sonunda odamızın, meslektaşlarımızın, mesleğimizin kazanacağı bir seçim olsun, hayırlara vesile olsun.

Oda başkanlığı için ben de yarışıyorum. Allah utandırmasın.Adaylığımı ilan ettikten sonra seçime kadarki kısa sürede, Meslekte Çözüm ve Yenilik Grubu’ndaki yol arkadaşlarımla birlikte, çok hızlı bir şekilde organize olarak, oda üyesi hemen hemen tüm meslektaşlarımıza ulaşmayı, onlara kendimizi tanıtmayı, anlatmayı başardık. Kısa süre içinde odamız üyesi meslektaşlarımızın büyük bir kısmını bürolarında ziyaret ettik. Onları dinledik. Dertlerini, sıkıntılarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştılar. Gördük ki, meslektaşlarımız çok muzdarip. Gördük ki, mevcut yönetimle ilgili çok ciddi bir rahatsızlık, memnuniyetsizlik var. Bir kez daha kani olduk ki, değişimin, statükoyu değiştirmek için bir şeyler yapmanın vakti gelmiş. Ziyaretlerimizde meslektaşlarımızdan yakın ilgi gördük. Bu ilgi ve destek, umudumu ve mesleğime olan inancımı tazeledi/artırdı. Geçen hafta da meslektaşlarımızla tanışma/danışma amacıyla organize ettiğimiz bir iftar programında, bir çok meslektaşımızla bir araya geldik, Ramazan ayının bereketini paylaştık.

Değerli Arkadaşlar, Malum, memleketimiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Piyasalarda ciddi bir durgunluk hatta daralma var. Çiftçinin, esnafın, tüccarın, sanayicinin işi, her geçen gün daha da zorlaşıyor. Üretme arzusu, iş yapma, bir değer yaratma iştahı, alım gücü, alışveriş/ticaret günden güne azalıyor. Ve tüm bunlar bizi, mesleğimizi doğrudan etkiliyor.

Zor bir meslek icra ediyoruz. Çok da iyi olmayan koşullarda çalışıyoruz. Taşıdığımız sorumluluk, sırtımızdaki yük zaten ağır. İstiyoruz ki, bir iletişim/dayanışma/yardımlaşma organizasyonu olduğunu düşündüğümüz odamız bize, meslek mensuplarına nefes aldıracak işler yapsın, yükümüzü paylaşsın, hafifletsin. Ama üzülerek belirteyim ki, uzun süredir bu mümkün olmuyor, olamıyor. Zira odamız bir süredir bırakın kamuoyu ve paydaşları, meslek mensuplarıyla dahi sağlıklı bir iletişim kuramayan, özellikle genç, kadın ve

farklı dünya görüşlerinden meslek mensuplarının yeterince söz sahibi ve etkili olamadığı, kendini dar bir çerçeveye hapsetmiş, yeniliklere, farklılıklara kapalı, sorun çözemeyen, statik bir yapıya dönüşmüş durumda.

Ama bunu değiştirebiliriz. Birlikte değiştirebiliriz.

Odamızı, tüm üye meslek mensuplarına ve kamuoyuna açık, şeffaf, hesap verebilir, katılımcı, demokratik ve herkes için hizmet ve değer üreten bir yapıya dönüştürebiliriz. Meslekte Çözüm ve Yenilik Grubu’ndaki yol arkadaşlarımla birlikte, siz meslektaşlarımın desteği ve katkılarıyla, odamızı tüm meslektaşlarımızın benimseyip sahipleneceği, mesleğimiz ve memleketimiz adına değer ve hizmet üreten bir yer haline getirebiliriz.

Sorunları iyi biliyoruz. Bu sorunları yaratan/büyüten oluşumu iyi tanıyoruz.

Adaylık için meslektaşlarım ile istişarelerde bulunduğum ilk günden beri mevcut yönetimden, zorlaştırıcı engelleyici baskılar gördük. Özellikle kayıtlara geçmesini ve tüm meslektaşlarımızca bilinmesini istiyorum. Listemizde yer almasını arzu ettiğimiz bazı meslektaşlarımız, gecenin bir vakti mevcut yönetimdeki bazı isimler tarafından aranarak, yönetim listemize girmemeleri yönünde baskıya maruz kaldıklarını üzülerek öğrendik. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey yapılabilir mi? Ayıptır. Antidemokratik bir girişimdir.

Dikkatinizi çekerim arkadaşlar, bu baskıyı kuranlar, bizi, odamızı temsil etme sorumluluğunu taşıyan meslektaşlarımızdır. Neyin korkusu, Bu bir savaş değildir arkadaşlar, sadece bir seçim, bir hizmet yarışı. Böyle idrak etmek lazım.

Öte yandan, büyük bir endişenin emareleri olarak gördüğüm bu baskıyı yapan arkadaşlara da teşekkür etmeliyiz. Zira bu odanın şu ana kadar, nasıl antidemokratik bir biçimde yönetildiğini bundan daha güzel gösterecek bir örnek olamazdı. Sağ olsunlar var olsunlar, odamızdaki değişim ihtiyacının ne kadar acil olduğunu, adaylık kararımın ne kadar isabetli ve yerinde olduğunu kanıtlamış oldular.

İyi bilinsin ki, bu türden tehditler, baskılar, bizi korkutamaz, yolumuzdan alıkoyamaz. Aksine, azmimizi ve kararlığımızı daha da arttırır.

Değerli Arkadaşlar, Yanlış da anlaşılmasın. Kavgadan, gerilimden, yana değiliz. Zira memleketimiz de odamız da kavgadan, gerilimden, çatışmadan, kutuplaşmadan çok çekti, hala da çekiyor. Biz Allah’ın izniyle barıştırmaya, birleştirmeye, herkes için, hepimiz için faydalı işler yapmaya, hizmet üretmeye, Yunus Emre’nin dediği gibi “Gönüller yapmaya” talibiz.

Yapmak istediğimiz güzel işler, hayata geçirmek istediğimiz çok güzel projelerimiz var. Bu projelerin her biri, inşallah mesleğimize ve odamıza katkı sağlayacak, meslektaşlarımızın bir sorunu çözecek, rasyonel, uygulanabilir, ayakları yere basan projeler.

Odamızı mevcut apartman dairesinden çıkartarak daha kurumsal nitelikte ihtiyaçlarımıza tam anlamıyla karşılık verecek modern bir hizmet binasına kavuşturmak istiyoruz.

Oda komisyonlarımızın, etkin ve verimli çalışmalarını sağlayarak özellikle kıdemli meslektaşlarımızın, genç meslektaşlarımızla bir araya gelip tecrübelerini aktarabilmelerini sağlayacak bir mekanizma kurmak istiyoruz.

Odamızın, yardımcı muhasebe personeli, ön muhasebe elemanı, stajyer mali müşavir ya da mali müşavir ihtiyacı olan her sektörden işverenin ilk temas ve başvuru noktası olmasını sağlamak istiyoruz.

Odamızın internet sitesini, tüm meslek mensupları ve paydaşlar için gerçek bir iletişim/etkileşim platformuna dönüştürmek istiyoruz.

Odamız bünyesinde, stajyer kardeşlerimizin hem iyi yetişmelerini hem de emeklerinin karşılığını bihakkın almalarını sağlayacak bir mekanizma oluşturmak istiyoruz.

Sağlık problemleri ya da başka özel nedenlerle iş ve işlemleri aksayan meslektaşlarımıza yardımcı olmak için, gönüllü meslek mensupları ve stajyer mali müşavirlerden acil yardım birimleri oluşturmak istiyoruz.

Meslektaşlarımıza düşük faizli ve uygun ödemeli Banka ihtiyaç kredisi desteği sağlamak istiyoruz.

Büyükşehirlerdeki sınavlara girecek meslek mensupları için çok uygun koşullarda ulaşım ve konaklama organizasyonları yaparak, özellikle ruhsatını yeni almış meslektaşlarımızın ilk andan itibaren yanında olarak, odamıza gelen

müracaatlarını yine mesleğe yeni başlamış arkadaşlarımıza yönlendirmek istiyoruz.

Haksız Rekabetle mücadele ve tahsilat sorunlarına çözüm amaçlı olarak e-birlik programının Gelir İdaresi Başkanlığı Sistemine entegresinin sağlanmasını, tahsilata banka ödeme esaslı hukuk desteğinin verilmesini. TÜRMOB dan talep edeceğiz.

Bilirkişilik, uzlaştırmacılık konularında adil iş dağıtımının sağlanması ve arabuluculukta Serbest Muhasebeci Mali Müşavir’lerin de sisteme dahil edilmesini talep edeceğiz.

Bağımlı çalışan Meslektaşlarımızın maktu aidatlarının 50 oranında indirimli olarak tahsil edilmesini sağlayacağız.

Meslekte çözüm ve yenilik grubu döneminde nispi aidatlar kesinlikle tahsil edilmeyecektir. Üst mahkeme kararıyla kaldırılmış bu aidatlar üyelerimizden zorla tahsil edilemez.

Mesleğe yeni adım atan meslektaşlarımızın maktu aidatları ilk 10 yılda kademeli oranda indirimli tahsil edilmesi sağlanacaktır.

Odamızı, memleketin gerçek sorunlarıyla ilgilenen, bunlar için çözümler üreten/öneren, ön alan, önde olan, etki ve fark yaratan, gerektiğinde tepki veren, kendi sesi ve sözü olan, meslektaşlarımızın üyesi olmaktan gurur duyacağı, zor zamanlarında yanlarında hissedeceği bir yere dönüştürmek istiyoruz.

Niyetimiz halis. “Niyet hayır, akıbet hayır” Allah’ın izniyle, iş yapmak, sorun çözmek, hizmet ve değer üretmek ve sonunda da “Baki kalan bu kubbede hoş bir sada bırakarak” hayırla anılmak, iyi hatırlanmak istiyoruz.

Birlikte yola çıkmış olduğum Meslekte Çözüm ve Yenilik grubundaki tüm çalışma arkadaşlarıma, emekleri ve katkılarından dolayı teşekkürü borç biliyorum.

Tüm meslektaşlarımızın Desteklerini bekliyoruz.

Mevlana hazretlerinin ifadesiyle artık “Yeni şeyler söylemek lazım.”

Allah hayırlı hizmetlere vesile kılsın. 23. Olağan genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Saygılar sunuyorum…”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, SMMMO’da, seçim, heyecanı;, ilk, kez, bir, kadın, aday, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı