Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli; CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım
Haber
15 Ocak 2021 - Cuma 02:49
 
Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli; CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber…. Malatya’ya Koroba Virüs aşısı geldi ve aşılama çalışması başlatıldı. Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli; “Ben de CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım.”dedi.
- Haberi
Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli; CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım

Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli;

Ben de aşımı güvenle yaptırdım...

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Korona Virüs aşısını yaptıran Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli gazetecilere açıklamalar da bulundu.”

Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli açı ile ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı “Bildiğiniz üzere dün Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" verdi. Sayın Bakanımız ve Bilim kurulu üyesi hocalarımız ilk aşıları oldular. Bu kapsamda ilimize de 15 bin CoronaVac aşısı geldi. Öncelikle sağlık çalışanlarımızdan olmak üzere Aşı uygulaması bu sabah itibariyle başladı. İlimizin en uzak birimlerine kadar sağlık çalışanlarımız sorunsuz bir şekilde aşılarını olmaya başladılar. Aile sağlığı merkezlerimiz, tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerimiz, ilçe sağlık müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerimiz aşı yapmaya başladılar. Ben de CoronaVac aşımı güvenle yaptırdım.

Malatya’da Covid-19 Aşısı Uygulanmaya Başladı

Sağlık çalışanlarının ardından risk grubuna göre öncelikli vatandaşlarımıza aşı uygulanacak. Vatandaşlarımızın E-nabız uygulamasından kişisel hesaplarına girmeleri ve öncelikli grupta olup olmadıklarını belirten bilgilendirme mesajının yer alıp almadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Ayrıca “AŞI (boşluk) TC KİMLİK NO (boşluk) TC KİMLİK SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ” şeklindeki bir mesajı SMS olarak 2023’e göndermeleri halinde; kendilerine cevap olarak gelecek SMS ile öncelikli grupta olup olmadıklarını kontrol edebileceklerdir.

Vatandaşlarımız aşı için randevu almadan önce mutlaka öncelik durumlarını sorgulasınlar. Öncelikli grupta olmayanlar kendilerine aşı yapılamayacağı için Sağlık kuruluşuna giderek yorulmasınlar.

Vatandaşlarımızın aşılama için öncelikli grupta yer almaları durumunda; Aile Hekimlerinde veya hastanelerde aşı yapılması için MHRS (182) üzerinden randevu alacaklardır. MHRS’yi kullanamayacak olanlar ise doğrudan kayıtlı bulundukları aile hekiminden, hastanelerin kendi iletişim numaralarından veya kişisel e-nabız hesaplarından randevu alabileceklerdir.

Tüm kurumlarımızda aşılar ücretsiz olarak uygulanacaktır.

Aşı yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın 15 dakika boyunca sağlık tesisinde gözlem altında olması istenecektir.  İlk uygulamadan 28 gün sonra ikinci doz aşı yine randevu alınarak yapılacaktır.

Bilim kurulumuz ve Bakanlığımızın yetkili birimleri CoronaVac aşısı üzerinde gerekli incelemelerini yaptılar. Vatandaşlarımız aşıya güven konusunda rahat olsunlar. Maske, mesafe, temizlik kuralları kadar; Salgını bitirmenin en önemli yolunun aşı olduğunu unutmayalım.

Resim

Uygulanacak olan aşı canlı virüs içermemektedir. Bu nedenle diğer canlı aşılara göre daha az da olsa,  Aşı uygulanmasından sonra bazı yan etkiler görülebilir. Vatandaşlarımızın aşı uygulamasının ardından yorgunluk, baş ağrısı, aşı uygulama yerinde kızarıklık - şişlik, ateş, ishal, kusma gibi olası belirtileri takip etmesi; bu ve buna benzer belirtilerin görülmesi halinde panik yapmadan bir sağlık kuruluşuna başvurmasını istiyoruz.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Sağlık, Müdürü, Prof.Dr., Recep, Bentli;, CoronaVac, aşımı, güvenle, yaptırdım,
Yorumlar
Haber Yazılımı