Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 17:02
 
Malatya Emniyeti, gece-gündüz harıl harıl çalışıyor, suçlulara af yok
İzzettin Çiçek…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Emniyeti, gece-gündüz harıl harıl çalışıyor. Polis’ten suçlulara af yok. Emniyetin Ramazan çalışması, dolandırıcılara karşı uyarı ve narkotiğin çalışması.
Asayiş Haberi
Malatya Emniyeti, gece-gündüz harıl harıl çalışıyor, suçlulara af yok

Malatya Emniyeti, gece-gündüz harıl harıl çalışıyor, Polisten suçlulara af yok...
Malatya Emniyet Müdürlüğü çalışmaları kamuoyuna şöyle duyuruldu:
RAMAZAN BAYRAMI SÜRESİNCE TRAFİK ÇALIŞMASI…
İşte o açıklama…”Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı tatili sürecini huzur ve güven ortamı içerisinde geçirmeleri amacıyla 31 Mayıs 2019 Cuma günü öğleden sonra 9 Haziran 2019 Pazar günü saat 24:00’a kadar İlimiz merkezinde ve ilçelerinde güvenlik önlemleri artırılmış, özellikle Asayiş Şube Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından genel güvenlik önlemlerine ek olarak Ramazan Bayramı tatili boyunca gerekli tüm tedbirler en üst seviyede alınmıştı. Geçirmiş olduğumuz Ramazan Bayramı süresince alınan Asayiş ve Trafik tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalarda;
Asayiş Yönünden:
Ø 47.385 şahsın GBT sorgusu yapılmış,
Ø 20 aranan şahıs yakalanmış, 70 yoklama kaçağı şahıs tespit edilmiş
Ø 3.273 araç kontrol edilmiş
Ø 17 park kontrol edilmiş
Ø 6 adet av tüfeği, 2 adet delici alet, 3 adet tabanca, 8 adet kurusıkı tabanca, 30 adet fişek ele geçirilmiştir.
Trafik Yönünden:

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Her yıl ülkemizde trafik kazaları sonucunda birçok vatandaşımız yaralanmakta veya hayatını kaybetmekte, çok sayıda vatandaşımız ise hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirmek durumunda kalmaktadır. Bunlarla birlikte trafik kazalarından sonra büyük çapta; ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Trafik kazalarının önemli bir kısmı hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali ile sürücülerin sabırsız davranışları gibi sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.
31 Mayıs Cuma gününden başlayarak 9 Haziran Pazar günü sona eren Ramazan Bayramı tatili süresince meydana gelebilecek trafik kazalarını önlemek, vatandaşlarımızın bayramı aileleri ve yakınları ile birlikte güvenli bir trafik ortamında geçirmelerini sağlamak amacıyla ilimizde bir günde ortalama 72 trafik denetleme ekibiyle 157 personel ve toplamda ilimiz genel kadrosun da 731 ekip ve 1650 personel bayram tedbirleri kapsamında görev almıştır.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlarŞehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara yönelik daha önce trafik birimlerinde çalışan kadroda görevli 12 personel ile 12 farklı ilimize gidiş dönüş sivil
personel görevlendirilmiş olup, otobüslerin yapacağı kural ihlallerin intikal noktalarında ceza tatbikine gidilmiştir.
Özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin karışmış oldukları Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla bayram tatili süresince Trafik yoğunluğunun olduğu 16.00-18.00 saatleri arasında uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybını önlemek için ilimiz 2 nolu uygulama noktasında Elazığ istikametinden gelen otobüsler durdurularak çay ve pasta ikramı yapılmıştır, ayrıca 05.00-07.00 saatleri arasında Sürgü Bölge trafik istasyonu ile Darende Bölge istasyon amirlikleri önündeki uygulama noktasında otobüsler durdurularak çay ve pasta ikramı yapılmıştır.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar
Ramazan Bayramı süresince ilimizde trafik tedbirleri kapsamında yoğun ve etkin bir şekilde denetimde bulunmak için MAŞTİ Trafik Kontrol noktamızda 12-24 esasına göre çalışan personelimize Ramazan Bayramı Tedbirleri dolayısıyla tedbirler artırılmış. Terminale giriş ve çıkış yapan bütün otobüs ve otobüs şoförleri üzerinde yapılan denetimlerde ;
İlimiz şehirlerarası otobüs kontrollerinde 655 araç çıkış yapmış, kural ihlali tespit edilen 5 (beş) araç sahibine, 1 (bir) araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddelerinden toplam 1.260 TL cezai işlem uygulanmıştır.
Emniyet kemerinin kullanımı ile ilgili olarak MAŞTİ terminalde 10 günlük bayram tatili süresince 655 otobüs içerisinde bulunan 14.793 yolcunun emniyet kemeri kontrol edilmiş, bunlardan 9.848’inin emniyet kemerini taktığı 4.945’inin emniyet kemerini takmadığı tespit edilerek gerekli uyarı yapılarak emniyet kemerleri takılması sağlanmış, Şehirlerarası yolculuk yapan otobüs firmalarında Emniyet Genel Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu Emniyet Kemeri Kamu Spotları izletilerek, güvenli yolculuk yapmaları sağlanmıştır.
Ramazan Bayramı Tatili Süresince:
Ø 2 adet ölümlü trafik kazası meydana gelmiş, 2 kişi hayatını kaybetmiş
Ø 34 adet yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, 92 kişi yaralanmıştır.
Ø 27 adet maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiş
Ø 48 adet araç trafikten men edilmiştir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Ø 6.980 araca toplam 972.872.00 ₺ para cezası kesilmiştir,
Alınan Ramazan Bayramı tedbirleri kapsamında 2019 yılında meydana gelen yaralanmalı trafik kazaları 2018 yılına göre 14 oranında , maddi hasarlı trafik kazaları 14 oranında, toplamda ise 11 oranında azalma meydana gelmiştir.
Ayrıca ilimiz genelinde 2019 yılı başından 12/06/2019 tarihine kadar meydana gelen ölümlü trafik kazaları 2018 yılı aynı zamana göre 67 oranında , yaralanmalı trafik kazası 21 oranında, maddi hasarlı trafik kazası 19 oranında toplamda ise 21 oranında azalma sağlanmıştır.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”
NARKOTİK’TEN  AF YOK…

Fotoğraf açıklaması yok.
İşte o açıklama…”Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında TCK’nın 188/3. (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak), ve TCK’nın 191. maddesinden (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) suçları ile ilgili olarak 05.06.2019-13.06.2019 tarihleri arasında İlimiz genelinde yapılan çalışmalarda;

Görüntünün olası içeriği: yazı
(9) ayrı olayda toplam; (169 adet ecstasy hap), (6,20 gram toz haline getirilmiş ecstasy), (satışa hazır sentetik ecza), yaklaşık olarak (20 kg sentetik kanabinoid) yapımında kullanılan (110 gram BONZAİ hammaddesi), (5,20 gram sentetik kanabinoid maddesi(Bonzai)), (boyları 1 ile 2 metre arasında değişen 37 kök kenevir bitkisi), (2 gram esrar maddesi) ele geçirilmiş, olaylarla ilgili olarak toplam (24) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
Gözaltına alınan şüphelilerden (6) şüpheli şahıs TCK 188/3 suçundan tutuklanmış, (3) şüpheli Adli Kontrol Hükümleri uygulanmak üzere serbest kalmış, (15) şüpheli şahıs hakkında TCK 191 suçundan yasal işlem yapılmıştır.”

Fotoğraf açıklaması yok.
DİKKAT…DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI VAR…
İşte o açıklama…“Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir.
Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.
Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.
Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;
 FETÖ/PDY terör örgütüne adının karıştığını, 
 Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, 
 Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, 
 Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, 
 Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,
 Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, 
 İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,
 Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği ve operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.
Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.
Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.
TELEFON YOLUYLA DOLANDIRICILIK SUÇUNUN MAĞDURU OLMAMAK İÇİN;
Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.
Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.
Suçla mücadelede en etkin yöntemlerden birisinin önleyici tedbirler olduğu göz önüne alındığında, iletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarının önüne geçilebilmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için belirtilen uyarıları dikkate almaları önemle rica olunur.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Emniyeti,, gece-gündüz, harıl, harıl, çalışıyor,, suçlulara, af, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı