Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 18:13
 
Malatya’da kuru kayısı depoculuk ve girişimcilik merkezi anlaşmaları tamam
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da bugün iki önemli imza töreni vardı. kuru kayısı depoculuk ve girişimcilik merkezi anlaşmaları imzalandı.
Ekonomi Haberi
Malatya’da kuru kayısı depoculuk ve girişimcilik merkezi anlaşmaları tamam

KURU KAYISI DEPOCULUK PROJESİNİN PROTOKOL ANLAŞMASI İMZALANDI…
Fırat Kalkınma Ajansında Vali Ali Kaban ve İl Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey arasında Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesinin protokol anlaşması imzandı. TSO binası Fırat Kalkınma Ajansında protokol imzasında proje ile ilgili bilgiler veren Vali Ali Kaban, “Bölgede meydana getirdiği pozitif değişimle ülkemizin gelişmesine ilham kaynağı olmak Vizyonuyla faaliyetlerini yürüten Fırat Kalkınma Ajansı ulusal plan ve programların uygulamasını sağlayıcı faaliyet ve projelere destek sağlamakta ve bu planlara uygun olarak bölgenin kalkınma ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda 2010 yılından itibaren kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, gerçek ve tüzel kişilere toplam 587 adet projeyle yaklaşık 90 milyon TL hibe desteği sağlayan Fırat Kalkınma Ajansı, proje sahibi kurum ve kuruluşların eş finansmanı da dâhil bölge ekonomisine yaklaşık 160 milyon TL civarında yatırım bütçesi kazandırmıştır” diye konuştu.


10 bin ton kapasiteli lisanslı bir depo tesisi kurulacağının altını çizen Vali Kaban şunları ifade etti, “2017 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenecek olan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi, Malatya ilinin en stratejik tarım ürünü olan kayısının kalitesine göre sınıflandırılarak modern altyapıya sahip sağlıklı ortamlarda depolanmasına, daha iyi şartlarda pazarlanmasına ve Malatya ilinin kayısı ticaretinde çok önemli bir merkez olmasına büyük katkılar sağlayacaktır. Kayısıda fiyat istikrarını sağlamak ve uygun koşullarda finansman teminini oluşturmak suretiyle üreticilere önemli destekler sağlayacak proje kapsamında Malatya ilinde 10 bin ton kapasiteli lisanslı bir depo tesisi kurulacaktır. Tarım ürünleri ticaretini kolaylaştıran ve bir güven mekanizması oluşturan lisanslı depoculuk sistemi üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçılara önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Sanayici ve ihracatçı işletmeler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede ürüne istenilen zamanda ulaşılabilmesine ve ürünlerin fiziki dolaşımı yerine elektronik ürün senedi aracılığıyla alınıp satılmasını sağlayacak proje ile kayısı tarımı, ticareti ve sanayisi başta olmak üzere ilin ekonomisine büyük katkı sağlanacak, istihdam ve gelir artırılacaktır” dedi.
GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ VE ÖN-KULUÇKA MERKEZİ KURULUMU PROJESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI…
İnönü Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Ön-Kuluçka Merkezi Kurulumu Projesi için Fırat Kalkınma Ajansında protokol imzaları Vali Ali Kaban ve İnönü Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından atıldı. Protokol imzaları öncesi açıklama yapan Vali Kaban, “Bölgede meydana getirdiği pozitif değişimle ülkemizin gelişmesine ilham kaynağı olmak Vizyonuyla faaliyetlerini yürüten Fırat Kalkınma Ajansı ulusal plan ve programların uygulamasını sağlayıcı faaliyet ve projelere destek sağlamakta ve bu planlara uygun olarak bölgenin kalkınma ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Bu kapsamda 2010 yılından itibaren kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, gerçek ve tüzel kişilere toplam 587 adet projeyle yaklaşık 90 milyon TL hibe desteği sağlayan Fırat Kalkınma Ajansı, proje sahibi kurum ve kuruluşların eş finansmanı da dâhil bölge ekonomisine yaklaşık 160 milyon TL civarında yatırım bütçesi kazandırmıştır. 2017 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenecek olan İnönü Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Ön-Kuluçka Merkezi Kurulumu Projesi, üniversite öğrencileri ve akademisyenler başta olmak üzere bölgedeki potansiyel girişimcileri destekleyecek mekanizmaların ve altyapıların oluşturulmasıyla bölgede girişimcilik kültürünün ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.


Proje ile ilgili bilgiler veren Vali Kaban, istihdamın ve bölgedeki ekonominin artmasına katkı sağlayacağını belirterek şöyle konuştu, “Ar-ge ve katına değeri yüksek ürün odaklı üretim faaliyetlerini teşvik edecek proje kapsamında yeni iş fikirlerinin belirlenmesi, iş modellerinin kurgulanması, girişimcilerin eğitilmesi ve yönlendirilmesi görevlerini yürütecek bir girişimcilik merkezi ile fikirleri prototipleme, ticarileştirme ve pazarlama süreçlerine destek sağlayacak bir ön kuluçka merkezi kurulacaktır. İnönü Üniversitesi içerisinde 100 metrekarelik bir girişimcilik merkezi ile Malatya Teknokent Binasında 215 metrekarelik ön kuluçka merkezinin kurulacağı proje neticesinde, girişimci sayısının artması, katma değeri yüksek ürünler üreten yeni şirketlerin kurulması, üniversite-sanayi işbirliğinin artması, işsizliğin azalması gibi ilimiz ve bölgemiz ekonomisine önemli katkılar sağlanması beklenmektedir” dedi.
FKA MART AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MALATYA’DA YAPILDI…
Fırat Kalkınma Ajansı Mart ayı yönetim kurulu toplantısı Malatya’da yapıldı. Toplantıda bölge illerinde uygulanan yatırımlar ve projeler ele alındı.


Fırat Kalkınma Ajansı’nın Malatya Ticaret ve Sanayi Odası binasındaki yeni hizmet ofisinde gerçekleşen toplantıya Malatya Valisi Ali Kaban, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Bingöl Valisi Ali Mantı, Tunceli Valisi Tuncay Sonel ile bağlı illerin Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları, il özel idaresi müdürleri ve diğer yetkililer katıldı.


Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter vekili Abdulvahap Yoğunlu’nun da katıldığı toplantı öncesinde kısa bir konuşma yapan FKA Dönem Başkanı Malatya Valisi Ali Kaban, FKA’nın yeni hizmet binasına taşınması nedeniyle hayırlı olsun temennilerinde bulundu.
FKA bölgesinde turizmin ve endüstriyel üretimin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesini sağlamak amacıyla başlatılan Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek programına başvuruların Cuma günü sona ereceğini belirten Vali Kaban, “Söz konusu programın bölgemizin turizm ve endüstriyel gelişimine önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Bölge illerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.


Vali Kaban, FKA’nın Mart ayı toplantısında bölge illerindeki ilgili kurum, kuruluş ve STK’lar ile işbirliği içinde hazırlanan İl Yatırım Destek ve Tanıtını Stratejilerini değerlendireceklerini de söyledi. Vali Kaban ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından Malatya ve Elazığ’da uygulanan Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında ise Malatya Ticaret Borsasının ‘Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi ile ‘İnönü Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Ön-Kuluçka Merkezi Kurulumu Projesi’nin destek almaya hak kazandıklarını da söyledi. Her iki kurumu da başarılarından dolayı tebrik eden Vali Kaban, yapılacak toplantının bölge illerine hayırlı olmasını diledi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, kuru, kayısı, depoculuk, ve, girişimcilik, merkezi, anlaşmaları, tamam,
Yorumlar
Haber Yazılımı