Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 19:37
 
Malatya’da BİK’in organizesiyle Gazeteciler günü nedeniyle konferans düzenlendi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya'da bir etkinlik daha... Malatya’da Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şubesi ve Malatya İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliğiyle İletişim Fakültesi öğrencilerine ve basın mensuplarına yönelik İnönü Üniversitesi Kampüsü Hoca Ahmet Yesevi Salonu’nda konferans düzenlendi.
Gündem Haberi
Malatya’da BİK’in organizesiyle Gazeteciler günü nedeniyle konferans düzenlendi

Malatya’da BİK’in organizesiyle Gazeteciler günü nedeniyle konferans düzenlendi
Düzenlenen konferans öncesi konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Kızılay, İletişim Fakültesi’ne önem verdiklerini dile getirip, Halkla İlişkiler ile Gazeteciler bölümlerine öğrenci alındığını, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’ne de önümüzdeki öğretim yılında öğrenci almayı planladıklarını aktardı.


Basının önemine dikkat çeken Rektör Kızılay, “Yaptığımız çalışmaları ve faaliyetleri ancak basın yoluyla kamu oyuna duyuruyoruz. Bu nedenle, basın mensuplarının yaptığı görevi önemsiyoruz ve onların 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz” dedi.


BİK Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı, ise günün önemini dile getirdi. Abacı, “ Gazetecilere geniş haklar veren 212 sayılı kanun , 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılmıştır. O günden bu yana 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı” diyerek, Ayrıca, 2 Ocak 1961’de ise 195 sayılı kanunla ise Devletimizin resmi ilan ve reklamlarının adaletli olarak dağıtılması için Basın İlan Kurumu kurulmuştur” ifadelerini kullandı.
“Malatya Şube Müdürlüğü görevini yaptığım Basın İlan Kurumu’nun iki tane temel görevi var. Bunlardan bir tanesi, kamunun ilanlarının yazılı basında yayınlanmasını ve bunların duyurulmasını sağlamak. Bir başka görevi de gazetelerin desteklenmesi ve gazetelerin ekonomik olarak daha güçlü olmasını sağlamaktır” diyen Abacı, “ Haliyle demokrasinin güçlenmesi anlamında basının çok ciddi bir görevi var. Demokrasiyi nasıl güçlendiriyor gazeteler? Bir kere kendi bölge halkının sesini duyuruyorlar. Ciddi anlamda dördüncü kuvvet olarak basın, her zaman köprü görevi üstlenmiştir. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü bir güç, denetim ve kontrol mekanizması olarak biliniyor basın. Bu anlamda çok önemli bir görevi ifa ediyor. Bunu daha rahat, daha özgür bir şekilde yapabilmesi için de ciddi bir ekonomik güce ihtiyaç var. Birçok gazetenin yaşaması, alanında rahat hareket edebilmesi anlamında bu önemli. Basın İlan Kurumu, aracılık hizmetiyle bunu bir nevi sağlıyor” şeklinde konuştu.


Nitelikli bir gazetecilik, nitelikli bir yayın yapabilmenin önemini anlatan Abacı, “Bu ülkenin gelişmesi için, bu ülkenin kalkınması için, bu ülkenin halkının sesini dünyaya duyurulması için basına çok büyük görev düşüyor” ifadelerini kullandı.
Abacı, konuşmasının sonunda, “ Bugünkü etkinliğimize destek veren ve ev sahipliği yapan İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi yetkilileri ile konferans veren hocalarımıza teşekkürü borç bilirim” dedi.
Açılış konuşmalarından sonra, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Eylem Şentürk Kara tarafından, “Dünden bugüne gazetecilik ve basında dijitale dönüşüm”, Kişisel Gelişim Dünyası Derneği Başkanı Kişisel Gelişim Uzmanı Mehmet Sait Aytekin tarafından ise “İletişim Dili” konulu konferans verildi.
Doç. Dr. Eylem Şentürk Kara, basının gelişim tarihi hakkında bilgi aktardıktan sonra, günümüzdeki internet basınından da söz etti. Sine vizyon eşliğinde sunumunu yapan Kara, “Haber artık günlük değil, anlık hale geldi. İnternet ve cep telefonlarından haberler artık anlık takip ediliyor” dedi. İnternet medyası ile birlikte artık atlatma haberin de ortadan kalktığına parmak basan Kara, mobil haberciliğin günümüzde devreye girmesiyle artık gazete satışlarının da gündün güne düştüğünü ifade etti.


Kişisel Gelişim Uzmanı Mehmet Sait Aytekin de, iletişimdeki profesyonelleşmeden söz ederek, “Her kapıyı bir anahtar açar. Bu nedenle basında çalışanlar haber alacakları kişi iyi tanıyıp ona göre habere ulaşmaları gerekir” ifadelerini kullandı. “Kendinizi geliştirin ve değişime teknolojiye ayak uydurun” diyen Aytekin, “Haberlerinizde suçlayan değil, çözüm arayan olunuz.

Bunu haber dışında hayatınızda da uygulayınız” ifadelerini kullandı.
Konferans sonunda konuşmacılara, plaket ve çiçek buketini, İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Önal, Malatya valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Kemal Deniz takdim etti.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, BİK’in, organizesiyle, Gazeteciler, günü, nedeniyle, konferans, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı