Yeşilyurt Belediyesi
Battalgazi
Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 22:59
 
Malatya’da 19 Mayıs Bayramı Fener Alayına halktan yoğun katılım
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a Çıkışının 100. Yılında 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlamalarımız kapsamında Malatya’da yoğun katılımı ile Fener Alayı düzenlendi.
Gündem Haberi
Malatya’da 19 Mayıs Bayramı Fener Alayına halktan yoğun katılım

Malatya’da 19 Mayıs Bayramı Fener Alayına;

Halktan yoğun katılım...


Milli Mücadelemizin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Fener Alayı yürüyüşüne Malatya Valisi Aydın Baruş,  2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan başta olmak üzere her kesimden yoğun bir katılım vardı.


Coşkulu geçen fener yürüyüşü Ordu Evi önünde ki Atatürk Anıtında başlayıp Valiliğin önünde ki Millet meydanında sona erdi.


Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan 1Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümünde saat 19:19'da, 19 ülke 81 ilde eş zamanlı Atabarı oynandı.

Fener alayı düzenlendi. Halkımızla birlikte coşkuyla yürüdük ve 19 Mayıs’ı kutladık”dedi.


Fener alayında coşku vardı. Mehter katılanlara gösteri sundu. Çeşitli etkinlik Fener Alayında yer aldı.

Millet Meydanında Fener Alayının coşkulu kutlamaları vardı.

Millet Meydanında yapılan kutlama ve konuşmalarda birlik beraberlik mesajları verildi. Milli Mücadelenin 100 yıl önce bugün başladığına dikkat çeken Başkan Gürkan özetle, “Sevr Antlaşması imzalanmış, düşmanlar dört bir yandan Anadolu’yu işgal etmeye başlamışlardı. Düşman donanmasının İstanbul’u işgal ettiği 13 Kasım 1918 tarihinde Atatürk, tarihe düşen şu müthiş cümlesini kurdu:- Geldikleri gibi giderler.- Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları o gün yola çıktıklarında durum çok iç açıcı değildi. Ancak tüm zorluklara ve imkânsızlıklara rağmen Mustafa Kemal Paşa Türkiye Cumhuriyetini kurdu. O Cumhuriyet 100 yıldır ayakta, bugünde aynı düşmanlarla mücadele etmeye devam ediyor. Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle bir kez daha anıyorum” dedi.

100 BALON...

Malatya Şehri Emini Selahattin Gürkan “Zulme ve zalime boyun eğmeyen bu milletin varlık ve yokluk mücadelesinin ilk adımı olan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş, Türk milletinin kurtuluş müjdesi olan 19Mayıs1919’un 100. Yılı vesilesiyle Kutlamalarımızın finalin de 100 balonumuzu gökyüzüne bıraktık.”dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, 19, Mayıs, Bayramı, Fener, Alayına, halktan, yoğun, katılım,
Yorumlar
Haber Yazılımı