Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 23:49
 
Malatya Bayramını, Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivalini kutluyor
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Bugün Malatya'nın Bayramı...Malatya Güneş'in Altın Yumurtası Kayısı Festivalini kutlamaya başladı...Bu yıl 23'ncüsü düzenlenen Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali, kortej yürüyüşüyle start aldı...Malatya'nın bayramının açılışını simgeleyen korteje on binler katıldı...Malatya dün olduğu gibi bugün de tek yürek oldu...
Kültür Haberi
Malatya Bayramını, Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivalini kutluyor

Malatya Bayramını;

Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivalini kutluyor...

Bugün Malatya'nın Bayramı...Malatya Güneş'in Altın Yumurtası Kayısı Festivalini kutlamaya başladı...Malatya'da yıllar sonra kutlanmaya başlayan Kayısı Festivali kortejine 10 binler katıldı...

6 YILLIK HASRET SONA ERDİ…

DESTAN ŞEHİR MALATYA BAYRAMINI GÜNEŞ’İN ALTIN YUMURTASI

KAYISI FESTİVALİNİ KUTLUYOR…

Malatya’nın bayramı…'Güneşin altın yumurtası” Kayısı Festivali  6 yıl aradan sonra şehrül emini Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan’la kutlanıyor…

Malatyalıların hasreti sona erdi… Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği tarafından organize edilen festival, geleneksel kortej yürüyüşüne pn binler katıldı.

MALATYA ÖZLEMLE BEKLEDİĞİ

KAYISI FESTİVALİNDE TEK YÜREK...

Kortej renge renkti…Coşku vardı…Mutluluk vardı. Yeniden Malatya var oldu…

Öğretmenevi önünde başlayan kortej, Mehteran ekibi eşliğinde valilik önü 15 Temmuz Millet meydanında hava fişek ve çeşitli gösterilerle sürdü…Yurt içinde yurt dışında festivale katılım vardı.

YOĞUN KATILIM...

Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Milletvekili Öznur Çalık,  2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat,MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Gazeteci Vahap Munyar,  STK temsilcileri, meslek odaları, üreticiler, çiftçiler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tüm ilçe belediye başkanları AK Parti, CHP ve MHP il başkanları, ilçe başkanları 7’den 77’ye Malatyalılar coşkuyu yaşadı.

VALİ BARUŞ NE DEDİ?

Vali Aydın Baruş, "Malatya’nın eşi bulunmadığı gibi Malatya kayısısının da eşi bulunmaz. Dünyada bu kadar lezzetli, bu kadar damağınızı hoş eden bir tat bulmanız zor. Bunu sağlayan ne? Bunu sağlayan şey Malatya’nın havası, suyu, güneşi ve en önemlisi, insanının ona kattığı sevgisidir. Malatya kayısısı tadını buradan alıyor.”dedi.

Dolayısıyla Malatya dışından böyle bir kayısı yetiştirmek mümkün değil. Onun için Malatya kayısının değerini çok iyi bilmemiz lazım. Kayısıyı ne kadar değerli kılarsak, buranın insanını da o kadar değerli kılarız. Hepimiz bunun farkındayız, bunun için de 5 yıldır düzenlenmemiş bu festivali inşallah bu yıl düzenliyoruz. Bundan sonra daha büyük festivallerde buluşmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

ŞEHRÜL EMİNİ BAŞKAN GÜRKAN'IN SÖZLERİ...

Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Selahattin Gürkan “Destan şehir Malatya” diye başldı konuşmsına halktan alkış tufanı koptu. Malatya hasret kalmıştı festivaline.

On binler alanlardaydı her yaştan Malatyalı…

Gürkan bakın neler dedi?

"Kayısı hakikaten Malatya açısından önemli. Kayısı Türk Milleti tarihi açısında da önemli. Kayısının geçmişi 5 bin yıllıktır. Türk milletinin de geçmişi 5 bin yıllıktır. Kayısının ana vatanı Türkistan’dır, Çin’den gelmiştir Anadolu’ya. Anadolu’dan da Malatya’ya ve bu yüzden diyoruz ki Malatya Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehrinin adıdır diyoruz. Güneşin Altın Yumurtası Avrupa Coğrafi işaret belgesi alan Türkiye’de ki 3 üründen biri. Kayısı festivalimizi hep birlikte coşkuyla kutluyoruz.”

TÜFENKCİ, ERDOĞAN'IN SELAMINI İLETTİ...

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, açık hava

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci'de, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatyalılara selamını ileterek sözlerime başlıyorum.

Kayısı Festivali Malatya’mızın markasıdır.  Malatya Kayısı festivalimiz hayırlı olsun"

Folklor, Mehter, Halk oyunları ve konser Malatyalılarla buluştu.

17-21 Temmuz tarihlerinde kutlanacak olan Malatya Kayısı festivaline Malatyalılar davetli.

ÇALIK "MALATYA BUGÜN ŞEN..."

AK Parti Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasında Malatya'nın Kayısı Festivali ile çoşkuyu halkla birlikte yaşadıklarını ifade edip"Malatya'm bugün şen. Festivalini kutluyor"dedi.

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR :

“Malatya ekonomisinin tarımsal lokomotifi olan dünyaca ünlü kayısımızı tanıtan Kayısı Festivalimiz için bir aradayız. 23. Kayısı Festivalimiz, başta Malatya’mız olmak üzere, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun!”

AKÇADAĞ BELEDİYE BAŞKANI ALİ KAZGAN NE DEDİ?

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Eyüp Gönültaş, Mesut İnce ve Cahit Zafer Leventoğlu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

“23.Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri Kayısı Festivali Malatyamıza hayırlı olsun.” Diğer belediye başkanları da birer konuşma yapıp festivalin Malatya’ya coşku yaşattığını ifade ettiler.

GÜNEŞ’İN ALTIN YUMURTASI KAYISI FESTİVAL PROGRAMI ŞÖYLE…:

17 Temmuz Çarşamba
-13.00 Kazak Gösteri Grubu (Kale İlçesi)
-14.00 Kırgız Gösteri Grubu (Akçadağ İlçesi)
-16.00 Kafkas Ekibi Gösterisi (Hürriyet Parkı)
-17.30 En İyi Kayısı Yarışması (Mişmiş Park Fuar Alanı)
-20.00 Konser (Rafet El Roman-Mişmiş Park Fuar Alanı)

18 Temmuz Perşembe:
-13.00 Kafkas Ekibi Gösterisi (Arapgir)
-14.00 Kazak Ekibi Gösterisi (Arguvan)
-18.00 Kırgız Ekibi Gösterisi (Kapalı Çarşı Üstü)
-20.00 Konser (Malatya Sıra Gecesi- Mişmiş Park Fuar Alanı)

19 Temmuz Cuma
-14.00 Kafkas Ekibi Gösterisi (Kuluncak)
-16.00 Kırgız Ekibi Gösterisi (Hekimhan)
-17.00 Kazak Ekibi Gösterisi (Kernek)
-20.00 Konser (Funda Arar- Mişmiş Park Fuar Alanı)

20 Temmuz Cumartesi
-15.00 Yemek ve Tatlı Yarışması
-16.00 Sanat Etkinlikleri (Kent Müzesi)
-17.00 Kafkas Ekibi Gösterisi (PTT Önü)
-18.00 Kazak Ekibi Gösterisi (Sümerpark)
-20.00 Konser (Yusuf Güney- Mişmiş Park Fuar Alanı)

21 Temmuz Pazar
-20.00 Konser (Ümit Besen- Mişmiş Park Fuar Alanı)

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Hanbey Dündar ve Burhan Kılıc dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve kalabalık

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Mehmet Ali Karataş dahil, açık hava

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Bayramını,, Güneşin, Altın, Yumurtası, Kayısı, Festivalini, kutluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı