Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 15:19
 
Malatya Balaban’da Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu kütüphanesi açıldı
Ali Aldağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’nın Darende ilçesi Balaban Mahallesinde Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismini taşıyan kütüphane açılışı yapıldı.
Kültür Haberi
Malatya Balaban’da Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu kütüphanesi açıldı

Malatya Balaban’da;

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu kütüphanesi açıldı...


Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu kütüphanesinin açılış törenine MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Darende belediye başkanı İsa Özkan, E. Vali Ali Kolat, MHP Battalgazi ilçe başkanı Mesut Samanlı, Ülkü Ocağı İl başkanı Bayram Işık, MHP Darende ilçe başkanı Mehmet Altun ve kalabalık bir topluluk katıldı.

MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu “Balaban Kültür Etkinliklerinde hemşehrilerimiz ile bir araya geldik. Bu organizasyonda emeği geçen Balaban Muhtarımız ve Balaban Kültür derneğimize teşekkür ederim.”dedi.


Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu kütüphane açılışı töreninde şehidin annesi Özlem Çakıroğlu ile görüştü.

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU KİMDİR?

Fırat Yılmaz Çakıroğlu, 1 Ocak 1991'de Konya'nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. Çok genç yaşlarında Ülkü Ocakları’nda yer aldı. Çakıroğlu, eğitim hayatında çok başarılı bir öğrenciydi. Ege Üniversitesi'nde Ülkü Ocakları temsilciliği yaptı. Çakıroğlu, 20 Şubat 2015 tarihinde, Edebiyat Fakültesi'nde PKK ve Gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H terörist öğrenciler tarafından kahpe bir saldırı sonucu şehit oldu.

Ege Üniversitesi'nde öğrenciler arasında çıkan kavgada, 7 kişi yaralanmıştı. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan Sosyoloji Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutumlanmıştı. 7 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Fırat Çakıroğlu’nun ölümünden sonra Tarsus'da anısına yaşam boyu spor merkezi ve Nazilli'de adını taşıyan park yapıldı. Elvankent'de Çakıroğlu adına hatıra ormanı da bulunuyor.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Nurullah Semo, "kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "örgüt adına suç işlemek" ve "örgüt üyeliği" suçlarından 15 yıl hapisle cezalandırıldı.

Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu anısına "Ege'de Bir Yiğit" kitabı yayınlandı

Ülkücüler tarafından tarafından hazırlanan ve Fırat için yazılan mektuplardan oluşuyor. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının katkılarıyla basılan ”Ege’de Bir Yiğit” kitabı kitapçı raflarında yerini aldı. Gelirleri, Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun adını yaşatacak bir eser için harcanacağı belirtildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Balaban’da, Şehit, Fırat, Yılmaz, Çakıroğlu, kütüphanesi, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı