Haber Detayı
30 Ekim 2013 - Çarşamba 06:11
 
Levent Vadisinin dünyada değeri var
İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülpınar Akbulut, Radyo Kampüs'de İnanç Kara Ölmeztoprak'ın hazırlayıp canlı yayında sunduğu Panorama Programına katıldı.
Bilim Haberi
Levent Vadisinin dünyada değeri var

Doç. Dr. Akbulut, gelişimine katkısı olan alanların '' ailesinin eğitimine verdiği önem, akademik terbiye ve bilimsel yaklaşımlara sahip bilim insanlarının örnek alınması, öğrencilik döneminde yurtiçi ve yurtdışı araştırma ve turistik gezilerle yeni insanlar ve kültürler tanımak'' olduğunu belirtti. 

Doğaya merakının küçük yaşlardan beri çok fazla olduğuna değinen Doç. Dr. Akbulut, bir coğrafyacı olarak doğru mesleği tercih ettiğini, coğrafya biliminin fen ve sosyal bilimler arasında bir köprü olması sebebiyle farklı disiplinlerle çalışma fırsatı bulduğunu belirtti. Öğrencilik döneminde akademik yaşama dahil olmaya karar verdiğini belirten Doç. Dr. Akbulut sözlerine şöyle devam etti: '' Eğer gerçek bir bilim insanı olacaksanız, merak duygusuna sahip olmanız, hedef ve amaçlarınızı belirlemeniz, son olarak mesleğinizi sevmeniz ve öğrenme isteğinizin tükenmemesi önemlidir. ''

Her mesleğin kendi içinde zorlukları olduğunu ifade eden Doç. Dr. Akbulut, coğrafyacılar için en büyük sorununun arazi çalışmaları noktasında yeterince zaman bulamaması ve ilgili prosedürler olduğunu belirtti. Arazi çalışmaları için kamplar yapıldığında ve çalışmalar devam ettiğinde, genelde ekipteki tek bayan olduğunu ifade eden Doç. Dr. Akbulut, '' arazinin zorlukları herkes için aynı şekilde belirir ve bilim insanları arasında cinsiyet kavramı ortadan kalkar, kendi adıma böyle bir kaygı da zaten taşımam, üstelik insan doğanın dilini anlamaya başladığında gerçekten çok mutlu olur'' dedi. Çalışmaların uygulama alanı bulmasının büyük önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Akbulut, meslek edinme açısından coğrafya bilimini kesinlikle tavsiye ettiğinin altını çizdi. Özellikle son yıllarda Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) coğrafya biliminin farkındalığını diğer disiplinler, kurum ve kuruluşlarda arttırdığını belirtti. 
Gerek Malatya ve gerekse Türkiye’nin farklı arazilerinde akademik çalışmalarının devam ettiğini belirten Doç. Dr. Akbulut, özellikle jeopark, ulaşım ve planlama konularında çalıştığını, yurt içi ve yurtdışında çok sayıda yayına sahip olduğunu, arazi çalışmalarına katıldığını bildirdi. Özellikle Levent Vadisi Jeopark alanında envanter ve eğitim boyutuyla katkı sağlayan Doç. Dr. Akbulut, yeryüzünün geçmiş tarihinde herhangi bir dönemde oluşan nadir, estetik ve bilimsel değer oluşturan jeositlerin bir arada topluca bulunduğu coğrafi alanlar olarak tanımlanan jeoparkların ülkemizde yeni bilinen bir kavram olduğunu söyledi. Jeositlerin korunması, eğitim çalışmaları ve ekonomiye sunduğu katkılarla birlikte jeopark alanlarının çok büyük getirilerinin olduğunu dile getiren Doç. Dr. Akbulut, jeoparkların kırsal alanlarda kalkınmaya destek oluşturduğunu ifade etti. Birkaç jeopark projesinin bulunduğu ülkemizde Levent Vadisi Jeopark alanıyla, Malatya’nın, diğer şehirlere göre şanslı olduğunu belirten Doç. Dr. Akbulut, bu kavramın gelişmesi amacıyla İnönü Üniversitesi Jeopark Topluluğunu kurduklarını ve bu topluluğun Türkiye’nin ilk ve aktif jeopark topluğu olması sebebiyle önemli olduğunu ifade etti. İnönü Üniversitesi Jeopark Topluluğu’nun aktif olarak çok ciddi çalışmalara imza attığını belirten Akbulut, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'e ve ilgililere verdikleri destek için teşekkür ettiğini söyledi. 

Ülkemizin her yöresinin doğal ve kültürel miras açısından zenginlik sunduğu belirten Akbulut, kendisini etkileyen yerleri Nemrut Kalderası (Bitlis), Ağrı Dağı , Hasan Dağı ve Levent Vadisi olarak açıkladı. Akbulut bu yıl 30 Ağustos 2013’te Zafer Bayramını, Türkiye'nin zirvesinde yani Ağrı Dağı'nın tepesinde karşıladıklarını Ağrı Dağından Doğubayazıt ovalarına doğru sokulan lav akıntıları ve parazit konileri görmenin açıklanamaz ancak yaşandığında anlaşılabilen farklı bir duygu olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Akbulut, insanların, öğrenmekten ve sormaktan asla korkmamalılarını, ne olmak istediklerini iyi bilmelerini, sevdikleri işi yapmalarını, çok yönlü düşünmelerini, bunun için de çok fazla çalışmaları gerektiğini belirtti. 

Haber: İnanç Kara Ölmeztoprak

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: İnönü, Üniversitesi, Eğitim, Fakültesi, Ortaöğretim, Sosyal, Alanlar, Eğitimi, B
Yorumlar
Haber Yazılımı