Kuruyemiş yemek kilo almanıza neden olur mu?
Haber
28 Şubat 2021 - Pazar 16:42
 
Kuruyemiş yemek kilo almanıza neden olur mu?
Şükrü Bingöl...:Dr. Öğretim Üyesi... Günün yazısı... Pandemi yasaklarında fiziksel aktivitelerin azalması nedeniyle evde televizyon karşısında en çok kuruyemiş yenir. Her gün küçük bir avuç olan 30 gr kuruyemiş yemenizi önermekteyim. Ancak çoğumuz kuruyemişlerin yüksek kalori ve yağ içerdiğini biliyoruz.
Sağlık Haberi
Kuruyemiş yemek kilo almanıza neden olur mu?

Kuruyemiş yemek kilo almanıza neden olur mu?
Cevizin en önemli özelliklerinden biri omega 3 ve omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesidir. Yüksek miktarda lif ve protein içerdiği gibi aynı zamanda iyi bir tekli ve çoklu doymamış yağ ile flavonoid (bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi parlak renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten )  kaynağı. Antioksidan değeri de oldukça yüksek. Ayrıca polifenoller,( bitkilerin içinde olan doğal kimyasallara verilen isim)  bitkisel steroller ve arginin içermesi de cevizin besin değerini artıran diğer önemli unsurlardan.
Kaliteli enerji kaynaklarından bir diğeri olan fındığın 62’si yağdan oluşur. İçerdiği yağ asitlerinin 82’si oleik asitken 9’u diğer çoklu doymamış yağ asitleridir. Bitkisel kaynaklı diğer besinlerle kıyasladığımızda protein kalitesi oldukça yüksektir ve yine bitkisel kaynaklı besinler içinde en fazla demir içeren besindir. 25 gram fındık, günlük E vitamini gereksiniminin 100’ünü, B6 vitamininin de 25’ini karşılar.
Öyleyse fındık yemeli miyiz?
Kısacası cevap evet, onları yemeliyiz, makul miktarlarda yenilirse kilo almamıza neden olmazlar. Kabuklu yemişlerdeki yağlar çoğunlukla "iyi" yağlardır. Bunun dışında vücudumuz fındıkta bulunan tüm yağı emmez. Ama sağladıkları besinleri emer.
Enerji miktarı yüksek olduğundan fındığı gelişigüzel tüketmemeliyiz.
Kabuklu yemişler yağ içerir ve yağ miktarı kabuklu yemiş türlerine göre değişir. Örneğin, 30 gramlık bir porsiyon çiğ kaju veya antep fıstığı yaklaşık 15 gram yağ içerir. Kuruyemişler çoğunlukla tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bu tür yağlar " iyi yağlar " olarak bilinir. Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar yediğimizde kolesterolün düşmesine yardımcı olabilirler.
Mevcut yağların türü kuruyemişe göre değişir. Örneğin, ceviz çoklu doymamış yağlar açısından zengindir, fındık türleri daha fazla tekli doymamış yağa sahiptir.
Fındıktaki yağ türü bize iyi gelse bile, yine de yağ ve kalori bakımından yüksektir. Ancak bu, kilomuzu yönetmek için onlardan kaçınmamız gerektiği anlamına gelmez. Uzun bir süre boyunca insanların beslenme alışkanlıklarına ve vücut ağırlığına bakan araştırmalar, düzenli olarak fındık yiyen kişilerin, yemeyenlere göre zamanla daha az kilo alma eğiliminde olduklarını ortaya koymuştur.
Kuruyemiş yemenin neden kilo almaya yol açmadığına dair birkaç olası açıklama 
Kabuklu yemişlerdeki tüm yağı emmiyoruz: Kuruyemişlerdeki yağ, sindirim sırasında kolayca parçalanmayan kabuklu yemişin hücre duvarlarında depolanır. Sonuç olarak, fındık yediğimizde tüm yağı emmeyiz. Bunun yerine yağın bir kısmı dışkımızla atılır.
Kuruyemiş yaktığımız kalori miktarını artırır: Sadece kuruyemişlerdeki tüm kalorileri emmiyoruz, aynı zamanda kuruyemiş yemek de yaktığımız enerji ve yağ miktarını artırabilir.
Kuruyemişler daha uzun süre tok hmemize yardımcı olur: Yağın yanı sıra, kuruyemişler protein ve lif bakımından zengindir. Bu nedenle, yemişler yedikten sonra bizim tok hmemize yardımcı olur, bu da daha sonraki öğünlerde muhtemelen daha az yememiz anlamına gelir.
Kuruyemiş yiyen insanların genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzları vardır.
Kuruyemişleri nasıl muhafaza etmelisiniz? 
Kısa sürede tüketebileceğiniz miktarlarda almaya özen göstermeliyiz.
Kuruyemiş çeşitleri uygun koşullarda saklanmazsa kolayca bozulan besinlerdir. Üzerlerinde kolaylıkla ve hızlı bir şekilde üreyen küfler zaman zaman yaşamınızı tehdit edecek boyutlara bile varabilir. Bu küflerin oluşumunu engellemek için kuruyemiş çeşitleri uygun zamanda hasat edilmeli, saklanan yerlerin nisbi nem oranı 60 ve tanelerin nem oranı da  5’ten fazla olmamalıdır. 
Genel olarak kanıtlar, kuruyemişlerin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu bize sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalık olduğunu gösteriyor. Günde önerilen 30 gr kuruyemişi, bel çevremiz ve ya vücudumuzun başka bölgeleri üzerindeki etkisi konusunda endişelenmeden,  güvenle tüketebiliriz. Sindirim organları, gecenin ilerleyen saatlerinde görevini yavaşlatır, tüketilen yiyeceklerin hazmı çok daha zor olur. Geç saatlerde karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli atıştırmalıklar yemelisiniz.
 Bu bilgiler ışığında, "Kuruyemiş kilo aldırır mı?" sorusuna, "Doğru bir şekilde diyete dâhil edildiğinde, hayır" cevabını verebiliriz.

 

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Kuruyemiş, yemek, kilo, almanıza, neden, olur, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı