Haber Detayı
19 Kasım 2013 - Salı 01:31
 
Işığa Yürümek filmi gösterimde
Malatya’da 15 Kasım 2013 tarihinde açılış töreni ile başlayan Malatya 4. Uluslar arası Film Festivalinde yarışacak ve gösterimi yapılacak uzun ve kısa metrajlı filmler belirlendi.
Sanat Haberi
Işığa Yürümek filmi gösterimde

Tamamı Malatya’da doğal platolarda çekilen ilk uzun metrajlı sinema filmi olma özelliğini taşıyan yetişkinlerin eğitimini amaçlayan, aile ve eğitimi konu alan Işığa Yürümek, festival programı çerçevesinde merkezde ve tüm ilçelerde gösterime girecek. Malatya Valiliğinin desteğiyle Malatya’nın tüm ilçelerinde ve bazı beldelerde olmak üzere 20 noktada halka ücretsiz olarak gösterilecek filmin yönetmeni Ümit Ardabak, senaristi Bircan Kerem, başrol oyuncuları Şehnaz Dilan, Halit Sunal ve yan karakterlerden İbrahim Akyol, Enver Dönmez gibi sinema ve dizi film sanatçıları festival hazırlıkları için ilimize gelerek çalışmalarını hızlandırdı.

Festivalde Park AVM sponsorluğunda gala vizyonu yapılacak olan filmin iddialı eserler arasında yer aldığı bilinmektedir. Festival Yönetimi tarafından Bölgede film yapımcılığını ve dizi çekimlerini özendirdiği için örnek film seçilen Işığa Yürümek filminin yapımı iki yılda tamamlanmıştır.

30 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta yapılan basın toplantısı ile açılışı yapılan festivalde 103 film gösterilecek. Festivalin ulusal uzun metrajlı yerli filmler kategorisinde jüri üyesi olarak Malatya’ya gelen Kenan Işık, filmi izleyeceğini, ilerleyen süreçte Malatya’da yürütülecek sinema faaliyetlerini bir Malatyalı olarak yürekten desteklediğini belirtmiştir.

Bunun yanı sıra bu yılın onur konuklarından Filiz Akın, Eşref Kolçak, Muhterem Nur, Murat Soydan, Serdar Gökhan, Levent Çakır, Tuğrul Mete ve Yeşilçam’dan 50’ye yakın sinema sanatçısı filmin gala vizyonuna dakatılacak.

25 Kasım 2013 Pazartesi günü İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde Öğretmenler Haftası nedeniyle oyuncuların da katılımıyla öğrenci, öğretim üye ve elemanlarına ücretsiz gösterimi yapılacak filmin 2014’te DVD’leri halkımızın beğenisine sunulacak.

Filmin yapımcıları Ramazan Çiftlikçi ve Ramazan Sülük, Malatya sekiz bin yıllık eski bir kenttir. Çok zengin bir kültür birikimine ve birçok sanatçıya sahip olan ilimizin Türkiye’de ve dünyada yeterince tanıtılmadığını belirterek ilerleyen süreçte Malatya’da bu tür projelere devam edeceklerini açıkladı.

“Gündemimizde 12 Eylül dönemi Malatyasını ve Hamido olaylarını işleyen filmin ikinci bölümünü 2014 yılında çekmeye başlayacağız. Bu filmde İlyas Salman, Kenan Işık gibi ünlü sinema oyuncularına ve Mehmet Ali Ağca, Selahattin Alpay gibi Malatyalı ünlülere de yer vereceğiz.” dedi.
...
Yer - Yeşil Sinema 3. Salon
Saat : 16:00
Not: Işığa Yürümek Adlı Sinema Filmi İlk Gösterimi 3. Salonda Gala ve Kokteyl Yeşil Sinema Cafeteryasında Yapılacaktır Tüm Basınımız Davetlimizdir
Bilgi : Doç Dr Ramazan Çiftlikçi 0533 723 90 89

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, 15, Kasım, 2013, tarihinde, açılış, töreni, başlayan, Malatya, 4, Ul
Yorumlar
Haber Yazılımı