Haber Detayı
22 Kasım 2013 - Cuma 14:42
 
Gizem Akhan serbest bırakıldı
Hakkında holiganlıktan suçundan 7 yıl hapis cezası istenen Greenpeace Üyesi Gizem Akhan kefaletle serbest bırakıldı.
Dünya Haberi
Gizem Akhan serbest bırakıldı

CHP'li milletvekilleri Melda Onur, Veli Ağbaba ve İlhan Cihaner'in izlediği duruşmada, Gizem, milletvekillerine "Burada yanımda olduğunuz ve destek verdiğiniz için teşekkür ederim." dedi. "CHP'yi burada görmekten çok mutlu oldum." Diyen Gizem, mahkeme de kendisine yöneltilen suçlamalar ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir siyasi olay karışamadım. Sadece çevreyi düşündüğüm için buradayım. Dünyayı korumak benim hakkım, burada bulunma sebebim yaşam hakkını ve doğayı korumak istemem. Ben kimseyi tehdit etmedim, şiddete başvurmadım, sadece yaşam hakkını savundum. Dünyayı tehdit eden bir duruma, tehlike yaratan bir duruma dikkat çekmek için oradaydım, bunu yaparken benim tehlike oluşturmam mümkün değil. Tahliyemi istiyorum. Yurtdışına kaçmam mümkün değil. Çünkü kaçmamı gerektirecek hiçbir şey yapmadım."

Mahkeme başkanı daha sonra Gizem'in tahliye talebini kabul etti ve kefaletle serbest bıraktı. Karar'a sevinen Gizem, "Aileme kavuştuğum için çok mutluyum" dedi.

Duruşma bitiminde, Gizem'in çok mutlu olduğunu belirten CHP'li Milletvekilleri, "bizler Gizem'e destek olmak için St. Petersburg'a geldik. Doğayı savunanlara, yeşil için mücadele edenlere destek vermek için geldik. CHP, yeşil için, doğa için, insan hakları ve doğayı koruma mücadelesi için burada." dediler.

"Ancak bugün ve yarın burada nükleer enerji için pazarlık yapılacak. Akkuyu'yu zehirleyecek santral için Başbakan burada pazarlık yapacak. Bizim burada olma amacımızın tam tersi bir amaçla burada olduğunu herkes görüyor" ifadelerini kullanan CHP'li milletvekilleri "Nükleer enerji pazarlığı için gösterdikleri ilgiyi Gizem'in serbest kalması için göstermeyenler, aslında hiç bir girişimde bulunmamışlardır. Bir yandan Gizem'e destek verip diğer yandan nükleer enerji pazarlığı yapmak abesle iştigaldir." dediler.

 

"AKP'nin yeşile ne kadar değer verdiğini Gezi parkıyla gördük. Kimse AKP'nin doğayı, yeşili koruduğunu bunlar için mücadele edenleri desteklediğine kimse inanmıyor" diyen milletvekilleri "çünkü güneş balçıkla sıvanmaz, AKP'nin yeşil düşmanı, doğa düşmanı politikaları apaçık ortadayken; icraatlarını yeşil dostu, doğa dostu olarak pazarlamaya kalkması ucuz siyaset manevralarıdır" ifadelerini kullandılar.

kaynak:gercekgundemcom

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Hakkında, holiganlıktan, suçundan, 7, yıl, hapis, cezası, istenen, Greenpeace, Ü
Yorumlar
Haber Yazılımı