Haber Detayı
10 Kasım 2013 - Pazar 16:57
 
Fazla söze gerek pankartlar her şeyi anlatıyor
Malatya'da bugün bir ptotesto vardı. Ak Parti'lisi CHP'lisi, MHP'lisi yan yana .
Sağlık Haberi
Fazla söze gerek pankartlar her şeyi anlatıyor

Amaç aynı idi.
Atılan sloganlar aynı.İstek aynı.
Lakin bu protestoda dikkati çeken bir pankart vardı ki...Her şeyi anlatıyordu...Oyunu Ak Parti'ye verdiğini söyleyen Ak Sakallı dedenin taşıdığı pankart...Her şeyi anlatıyordu...Bu pankarttan sonra Ak Parti Milletvekillerinin ya istifa etmeleri gerek ya da çıkıp Malatya kamuoyuna " Özür dileriz. Hata ettik " demeleri gerek..Ak sakallının yanında nur yüzlü ve oyunu Ak Parti'ye verdiğini haykıran nur yüzlü nine "Halk burada vekiller nerede " pankartını taşıyordu...
Vekillerden CHP Milletvekili Veli Ağbaba bir tek vardı...
Eski Devlet Hastanesinin kapatılmasını protesto eden 10 bine yakın vatandaş...Çoğunluğu bayan...Haykırdı ve sesini duyurmak için ayağa kalktı...
Yeni Devlet Hastanesi’nin sorunlar yumağı ile boğuşmasından vatandaşlar mağdur olurken, bir yandan da Eski Devlet Hastanesi’nin kapanması nedeniyle mağdur Malatyalılar bölgedeki vatandaşlar hastane bahçesinde bir araya gelerek protesto eylemi yaptı.
Elazığ Milletvekillerine çağrı: ‘Bize de sahip çıkın’
Siyasi partilerin de destek verdiği ‘Hastanemizi Geri İstiyoruz’ eyleminde, milletvekillerine tepki vardı. Eyleme katılan yaşlı bir vatandaş ‘Sayın Elazığ Milletvekilleri, bize de sahip çıkın’ yazılı bir döviz taşıdı.
Acil sağlık hizmetleri, tahlil ve tetkik, ameliyat ve yatarak tedavi hizmetlerini tümüyle kaldırıldığı Eski Devlet Hastanesi’nin bahçesindeki protesto eyleminde, sağlık hizmetlerinde yaşanabilecek aksaklıkların çeşitli vesilelerle duyurulmasına karşın milletvekillerinin vatandaşın taleplerine kulak tıkandığı dile getirildi.
Eyleme katılan vatandaşlar, hafta içinde Valilik, Kamu Hastaneleri Birliği ile Milletvekillerinden taleplerine yanıt verilmemesi durumunda şehir merkezinde birçok protesto eylemi yapacak.
KONUŞMALAR VE TEPKİLER
Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve Malatya Ziraat Odası Başkanı Çamurlu Köyü Muhtarı Bayram Polatbaş:“Malatya’nın pek çok değeri gibi Almanlar tarafından yapılan ve artık kent için tarihi değeri bulunan Devlet Hastanesi’ni de peşkeş çekmek isteyenler sırada bekliyorlar” diyen Polatbaş, bir milletvekilinin canlı yayında hastanenin kapatılmasına ilişkin ‘Halk tepki göstermedi, Bizde onun için hastaneyi taşıdık’ şeklinde konuştuğunu belirterek şunları söyledi: “Malatya Şeker Fabrikası alanına yeni hastanenin temeli atılacağı zaman Sayın Bakan’ı protesto etmiştim. Bunun Malatya’nın hayrına olmayacağını söylemiştim. Malatya Eski Devlet Hastanesi’nin akıbetinin de böyle olacağını bildiğimiz için tepkilerimizi koymuştuk ama bize ‘burası kapanmayacak ‘demişlerdi. Ve iş geldi, yeni yapılan hastane bitmeden apar topar, hastaları mağdur ederekten oraya taşıdılar. Biz o zamanda bunlara karşı çıktık ve en son muhtarlarımızla beraber Sayın Başbakanın Malatya ziyaretinden bir gün önce basın açıklaması yapmıştık. Değerli katılımcılar ben Malatya Şeker Fabrikası için bir koltuğu sizlere feda ettim. Bundan sonra muhtarlık da, başkanlık da, muhtarlar derneği yöneticiliği de gitse sizler için mücadele edeceğiz. Biz koltuk sevdalısı değiliz. Biz milletiz. Bizim hastaneyle ilgili açıklamamıza ne bir yetkiliden ne de bir milletvekillinden ses çıkmadı. Milletvekillerinin biri canlı yayında şunu söylüyor. ‘Halk tepki göstermedi, Bizde onun için hastaneyi taşıdık. Ey milletvekilleri halk burada. Sen neredesin? Malatya’nın değerleri gibi, Malatya’nın gözbebeği olan, Malatya için tarihi olan, Almanlar tarafından yapılan hastanenin yerini, bu memleketi peşkeş çekmek isteyenler yine sıradalar. Ama bu bizim ikinci uyarımız. Yetkililere sesleniyorum. Biz şunun bunun koltuk değnekçisi değiliz, halkın temsilcisiyiz. Birilerinin elini öperek muhtar olmadık. Yazıktır. Bu tatil gününde bu insanların buraya toplanmasına vesile olanlara yazıklar olsun. Milletle diyalog içerisinde olarak bunları çözmek istiyoruz. Çünkü bunlar sesimizi yukarıya duyurmuyorlar.O yüzden biz buradan kendimiz Sayın Başbakan’a sesleniyoruz. Halkın bu mağduriyetini çözmenizi bekliyoruz.”
‘Protesto etmiyoruz haklı talebimizi iletiyoruz’
Yıldıztepe Mahallesi Muhtarı Bayram Alışık, siyaset yapmak veya protesto etmek için toplanmadıklarını ancak hastanenin kapanmasından dolayı adeta sağlık hizmeti alamayan vatandaşların mağduriyetini ve haklı talebini dile getirmek için toplandıklarını belirterek, ‘Sayın Başbakan’dan istirham ediyoruz’ dedi.
‘Özel hastaneye de taksiye de verecek paramız yok’
Fırat Mahallesi Muhtarı Remzi Akdemir konuşmasında burada toplanan vatandaşın özel hastaneye veya yeni devlet hastanesine gitmek için vereceği taksi parası olmadığını söyleyerek, hastanenin açılmasını beklediklerini ifade edip Yetkililerden, soruna çözüm bulmasını istediklerini belirten Akdemir “Özel hastaneye ne de taksiye verecek paramız yok. Fakir insanlarız. Biz halkız. Hastanemiz bize iade edilmezse vatandaşlarımızın yapmak istediği her eylemde emirlerindeyiz”dedi.
CHP İL BAŞKANI ENVER KİRAZ
MHP YEŞİLYURT İLÇE BAŞKANI MEHMET ALİ KAYA
CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise, vatandaşların sağlıkta yaşadığı bu sorunun çözümü için gereken desteği vermeye devam edeceklerini söylerken eyleme destek veren bir başka parti olan MHP’nin Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Kaya ise amaçlarının siyaset olmadığını ancak Malatyalı olarak Malatya halkının yaşadığı bu mağduriyette vatandaşların yanında olacaklarını ifade etti. Protesto eylemine katılan vatandaşlara seslenen Kaya “Bakın bunları siz seçtiniz. Atamayla gelmediler. Sizin seçiminizle geldikleri için hesap sormak da hakkınız. Bu yaptıkları için hesap sormalısınız” dedi.
CHP Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı konuşmada "Burayı kimse size yapmadı. Dedeleriniz atalarınızın ödediği vergi ile yapıldı. Namus borcum TBMM'de dile getireceğim. Bu hastane burada kalacak"

 

CHP MİLLETVEKİLİ VELİ AĞBABA
"TBMM'DE DİLE GETİRMEK NAMUS BORCUM"
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da bir konuşma yaptı.
Ağbaba Gördüğü kalabalıktan, kimsenin burayı kapatmaya gücünün yetmeyeceğini anladığını belirten Ağbaba, “Kazanacağınızdan eminim’ dedi. Sonuç alınana kadar sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getireceği sözünü veren Ağbaba “Hakkınıza sahip çıktığınız için, Malatya’nın Devlet Hastanesine sahip çıktığınız için öncelikle hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bugün buradaki kalabalıktan anlaşılıyor ki, hiç kimsenin gücü bu devlet hastanesinin kapatmaya yetmeyecek. Kimse burayı yapmadı, burayı sizin dedelerinizin atalarınızın ödediği vergiyle yapıldı. Ben buranın önemini biliyorum. Daha önce TBMM’de Malatya’nın oylarıyla seçilmiş milletvekili olarak dile getirdim. Yine söz veriyorum. Önümüzdeki hafta, burada her siyasi partiden insanın çıkan sesini, TBMM’de dile getirmek benim namus borcum. Bunu bir aylık, bir haftalık değil hastanenin kapatılmayacağı sözü verilinceye kadar, TBMM’de sizin sesinizi olacağıma söz veriyorum. Milletvekili olarak emrinizde olduğumu belirtiyorum. Birlikteliğinizin, beraberliğinizin önünde saygıyla eğiliyorum”diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan konuşmaların ardından eyleme katılanlar sesizce dağıldı.

En küçük eylemci


Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatyada, bugün, bir, ptotesto, vardıAk, Partilisi, CHPlisi, MHPlisi, yan, ya
Yorumlar
Haber Yazılımı