Evren; Mesleki teknik okulları bitiren öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak
Haber
17 Aralık 2020 - Perşembe 14:42
 
Evren; Mesleki teknik okulları bitiren öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak haber... Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren “Mesleki teknik okulları bitiren öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak .”dedi.
Ekonomi Haberi
Evren; Mesleki teknik okulları bitiren öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak

Evren; Mesleki teknik okulları bitiren;

Öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak...

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evre, Covid-19 salgının da mesleki teknik ve Anadolu liselerinde yüzde 60’lara varan bir çok proje de yer aldıklarını ifade etti.

Malatya Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren yaptığı açıklamada şunları söyledi: “”Ülkemizdeki teknik ve mesleki okulların pratikteki çalışmaların yetiştirilmesinde ülkemizdeki bilime imalata yönelik okullarımızın    COVİD-19 salgınında mesleki teknik ve Anadolu liselerinde yüzde 50-60’a varan ön sergilemede birçok projelerde yer almışlardır.

Bu okullar çok başarılı işlere imza attılar. Dünya standartlarını yakaladılar. 1998 yılında 8 yıllık zorunlu eğitimin çıkması ile mesleki okullar ile sanayideki çıraklık okulları, imam hatip liseleri kapanma noktasına geldiler.

Sanayi sitelerinde bir dönem 5 bin üzerinde olan çırak ve kalfaların olduğu bir dönemde 500-1000 seviyelerine düşürüldü. Ara eleman esnaf ve sanatkarlarımız bulamaz hale geldi ve sanayide iş hacmi gittikçe düşme noktasına geldi. Şu an ülkemizde artık mesleki teknik okulları bitiren teknoloji ve bilimdeki sanatı hazır olmaktadır. Buradaki gelişmeleri çalışmalara yön verecek anne ve babalarımıza çağrımız çocuklarımızı mesleki teknik okullara gönderin. Burada okulu bitiren yavrularımızın işi aşı hazır olacak.

Burada bir çağrımızda Hükümetimize bu okullarda okuyan öğrencilerimize bazı iyileştirmeler yapılmalı, İŞ KURMAK İSTEYEN GENÇLERİMİZE de  5 yıl boyunca SGK’ları devlet tarafından ödenmeli, burada yatan pirimler emekliliğe sayılmalı, bir zamanlar üniversiteye giren gençlerimize mesleki teknik okullarda okuyanlar farklı bölümlere tercih ettiklerinde puanları düşürülüyordu. Şimdi bunun tersi olmalı mesleki teknik okullarda okuyan öğrencilerimiz kendi alanlarında tercih ettiklerinde ek puan vererek mesleki okulların önemi anlatılmalıdır.

Resim

Avrupa ülkeleri Almanya İngiltere Belçika Fransa gibi ülkeler gibi bizimde ülkemiz mesleki teknik okullara çok önem vermiştir. Çünkü nitelikli iş gücü oluşturulması için geleceğimiz için öğrencilerimizi buralara teşvik etmeliyiz.

Esnafların daha gelişmesi için mesleki eğitim merkezlerinde yeni uygulama ile esnaf ve sanatkarlarımızın menfaatine olan bir düzenleme ile mesleki eğitim merkezleri çıraklık okullarının kalfalık belgesi, ustalık belgesi ile en az ortaokul mezunu olanların mesleki eğitim merkezlerinde ilave derslere girerek lise mezunu diploması alabileceklerdir. Esnaflarımızın mesleki eğitim merkezlerine müracaat ederek bu hizmetten faydalanmalıdırlar.

Artık bizim ülkemizde mesleki teknik okulları bitiren öğrencilerimizin işi aşı hazır olacak.  Mesleki okulların gelişmesi ilerde sanayi sitelerinde verimliliği artıracaktır. Ülke teknolojisinin gelişmesinde ihracatın artmasında daha çok önem kazanacaktır. Bizim ülkemiz dünya ekonomisinde yer alacak diğer ülkelerle yarışacak. Bunun en bariz örneğini COVİD-19 gördük. Tüm dünya maske kolonya bulamazken bizim ülkemizde büyük ülkelere tıbbi yardımlar yapıldı. Gençlerimize güvencimiz tamdır. Başarılarının devamını diliyorum.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Evren;, Mesleki, teknik, okulları, bitiren, öğrencilerimizin, işi, aşı, hazır, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı