Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 21:46
 
Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Düny’yı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle, “Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir” denildi.
Sağlık Haberi
Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması  gerekmektedir

Evde Hasta Bakım teknikerlerinden

İstihdam oluşturması  gerekmektedir...
Kamuoyuna yapılan açıklama aynen şöyle: “Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen covid-19 ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir dizi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır.
 Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izalasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde  kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır. Bu süreç de Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve  kart artmıştır. Bütün sağlık bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreç de birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaç da evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağınıda bizlere göstermiştir. İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000 lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizler göstermiş bulunmaktadır. Bakanlığımızın verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknilerlerinin Pdc si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.  Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın  Pdc sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan Pdc sayılarına göre Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması  gerekmektedir.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Evde, Hasta, Bakım, teknikerlerinden, istihdam, oluşturması, , gerekmektedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı