Haber Detayı
24 Kasım 2013 - Pazar 02:37
 
Malatya'da Ehli Beyt Sevgisi
Malatya Belediyesi tarafından 2013 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında Muharrem ayı dolayısıyla 10. "Ehl-i Beyt Sevgisi" konulu panel düzenlendi.
Kültür Haberi
Malatya'da Ehli Beyt Sevgisi

İlk olarak açış konuşmalarının yapıldığı panelde birlik beraberliğe dikkat çekildi.Panelde bir konuşma yapan Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı HasanMeşeli, Malatya Belediyesi’nin 10 yıldan beri Ehl-i Beyt Sevgisi paneli düzenlemesindendolayı Belediye Başkan Ahmet Çakır ve eski belediye başkanı olan Milletvekili H. Cemal Akın’a teşekkür etti. Meşeli, günümüz Türkiye’sinde birlik ve beraberliğe son derece ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise panelin Türkiye’de bir rekor olduğunun altını çizerek, Malatya’nın yakaladığı birlik beraberliğin diğer 80 ilde de yakalanmasını Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi de Muharrem ayının İslam aylarınınilki olduğunu dile getirerek Muharrem’in barış ve oruç ayı olduğunu belirtti. Ünverdi, “Muharrem, barış ayıdır. Çünkü, haram aylardan bir tanesidir” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, Muharrem ayının barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ettiğini belirterek, “Bu tür etkinliklerin her ilde yapılmasını diliyorum. Muharrem ayında, Hz. Adem’den Hz. Nuh’a, Hz. Musa’dan Hz. İsa, Hz. İbrahim dönemlerinde bir çok olay vuku bulmuştur. Ama bu ayda gerçekleşen olaylardan bizleri derinden üzen, etkileyen İmam Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesi hadisesidir.Başkan Çakır: İbret almamız gerekiyor

Dolayısıyla bu yaşananlardan ibret almamız gerekiyor. Ama Irak’ta patlayan bombalar, Afganistan’ın durumu; Suriye’de, Mısır’da yaşananlara baktığımız zaman demek ki ye

teri kadar ders çıkaramıyoruz, anlayamıyoruz. Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’ı çok iyi anlamamız lazım. Onların hutbelerini iyi bilmemiz lazım. Onların yaşa

“Oğul, babanın sırrıdır”

mını, ahlakını kendi hayat tarzımıza eğer tatbik edebiliyorsak düzenlediğimiz bu programlar da amacına ulaşmış olacaktır. Hepimizi yasa boğan ve bugün de yüreğimizi kanatan Kerbela olayının bir daha yaşanmaması hepimizin ortak dileği. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra panele geçildi. Rahatsızlığı dolayısıyla Ehli Beyt Alimler Derneği Başkanı Kadir Akaras’ın katılamadığı panelde Ehl-i Beyt ve Kerbela hadisesi anlatıldı. Panel yöneticisi Prof. Dr. Hasan Kavruk, Muharrem ayı münasebetiyle Ehl-i Beyt Sevgisi paneli organizasyonu yapılmasının çok güzel bir etkinlik olduğunu belirterek, “Ehl-i Beyt’i sevmek; Hz. Hasan’ı, Hz. Hüseyin’i, Hz. Ali’yi, Hz. Fatıma’yı, Hz. Peygamber’i sevmektir; dolayısıyla Hz. Allah’ı sevmektir. Allah sevgisi, bunlarla beraber devam ettiği müddetçe çok daha kuvvetli, sağlıklıdır. Tarih boyunca büyük şairlerimiz bütün eserlerini bu sevgiyle, bu muhabbetle donanmış şiirleriyle açarlar. Klasik edebiyatımızda divanlar hep Allah sevgisiyle başlar. Tevhitler, Münacatlar (Allah’a yakarış şiirleri) Allah sevgisini işler. Naatlar, Hz. Peygamber sevgisini işler. Yine İlahiler, Allah sevgisini işler” dedi.

Kavruk, sevgi üzerinde durarak, “Sevmenin yoğun şekline, yani insanı sarmaşık gibi sarıpsarmalayan şekline aşk diyoruz. Mevlana, ‘aşk olmasaydı dünya kururdu’ diyor” ifadelerini Panelist Yazar-Senarist Ahmet Turgut, Resulullah’ın Muharrem ayına kendi mührünü vurmadığına dikkat çekerek “Evvelki birçok Nebi, Muharrem ayına mühür vurmuş ama Resulullah Muharrem ayına mühür vurmamış. Böylelikle bize bir işaret sundu; Oğul, babanın sırrıdır. Resulullah bu sözün altını defalarca çizdi; oğul, babanın sırrıdır, Hasan ve Hüseyin benim oğullarımdır. Hüseyin, dedesinin Muharrem ayına bırakmadığı mührü vurdu” dedi.

Turgut, konuşmasının devamında Kevser Süresi bağlamında Ehl-i Beyt’i anlattı.Panelistler, programın sonunda izleyicilerden gelen soruları da yanıtladılar.

   

 

Kaynak: Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Belediyesi, tarafından, 2013, yılı, kültürel, etkinlikleri, kapsamında,
Yorumlar
Haber Yazılımı