Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 03:26
 
Dutpınar Malatya’nın gururu ve Türkiye’nin markası oldu...
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Güzel haber… Malatya’da 2005 yılında aile şirketi olarak doğuşunu gerçekleştiren Dutpınar, Türkiye’de üretimleri ile söz sahibi olmaya başladı.
Ekonomi Haberi
Dutpınar Malatya’nın gururu ve Türkiye’nin markası oldu...

Dutpınar Malatya’nın gururu ve;

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Uğur Hanbey Aladağ, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Türkiye’nin markası oldu...

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
Dutpınar, kalite ve marka noktasında Malatya’nın gururu ve yüz akı oldu. Malatya’da ilkleri başaran Dutpınar kapılarını Malatya Olay Tv ve Malatya Olay Gazetesine açtı.


Malatya Akçadağ’da yola çıkan Dutpınar’ın Genel Müdürü Tahsin Öner ve kardeşleri “Zirve” yi yakaladılar.
Dutpınar Genel Müdürü Tahsin Öner “Nereden nereye?” diyip ardından ekliyor…”Yeni hedeflerimiz var…Malatya’nı kayısında diğer tüm ürünlerini yurt içine ve yurt dışına sunacağız kalitesi ile”
Dutpınar Genel Müdürü Tahsin Öner tesisleri gezdirirken “Önce kalite ve tüketici memnuniyeti” diyor…
Uğur Hanbey Aladağ, Ayşegül Canpolat’ın fotoğrafları ile sizlere Dutpınar’ı sunuyoruz.


Dutpınar Genel Müdürü Tahsin Öner, gece-gündüz işlerinin başında olduklarını aktarıyor.
TÜRKİYE’DE 1’NCİ…ÜRÜNLER HALKA SUNULDU…
Genel Müdürü Tahsin Öner anlatımı ile Dutpınar:

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Ali Aladağ, Namık Kemal Baki ve Uğur Hanbey Aladağ dahil, iç mekan
“Türkiye genelinde pekmez üretiminde en büyük kapasiteye sahip olan Dutpınar Gıda Süt ve Süt Ürünleri üretiminde de farkındalık oluşturarak kendi ürünlerini Malatya halkına da sunuyor.
Dutpınar Çiftliği adıyla Malatya’da süt hayvancılığına yatırım yapan ve 600 sağmalık çiftliği ile günde 12 ton süt üreten ve bölgede ilk hastalıktan arı belgesine sahip olan firma günlük çiğ süt satışına da izin alan firma oldu.
BAŞARI…

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
Bakanlığın istediği sağım sonrası 4 derece soğutulan çiğ sütü müşteriye ulaşana kadar aynı dereceyi muhafaza şartı ile müşterisine sunum yapan Dutpınar çiftliği bu başarıya da imza attı.
MALATYA’DA 10 ŞUBE…

Görüntünün olası içeriği: iç mekan
Malatya’da şehrin bir çok noktasında 10 şube ile günlük  taze süt ve süt ürünleri satışı ile hizmet veren Dutpınar farklı oluşumlarla dikkat çekiyor.
Öncelikle yoğurt ve diğer ürünlerimizde asla hiçbir katlı yoktur. Sizin evinizde yaptığınız usül nasılsa yoğurdu aynı metotla yapıyoruz.
İkincisi ve en önemlisi nasıl ürettiğimizi görmeniz için de kapımızı her zaman müşterilerimize halkımıza açık tutuyoruz.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan
MALATYA’DA TEK FİRMA…
Aslında ilk söylememiz gereken şuydu, çiftliğimizde ki tüm hayvanlarımızda yılda iki defa kan örneği alınarak Buresella ve Tüberkiloz gibi hastalıkların testi yapılmakta ve çiğ süt satışı bu belgeye sahip  olan çiftliklere verilmektedir.
Şehrimizde çiğ süt satışına izin alabilen tek firmayız ve bu ise en ölenlisi. Ayrıca et ürünlerinde kavurma ve sucuk da kalite olarak iddialıyız. Kendi üretimimiz olan kavurma ve sucukta ise Malatya’nın markası olacağız.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ ve Uğur Hanbey Aladağ dahil, oturan insanlar
BAŞTA KAYISI OLMAK ÜZERE MEYVE SEKTÖRÜNE YATIRIM…
Dutpınar gıda ayrıca Malatya’da bir ilke imza atarak Donuk meyve sektörüne yatırım yapmıştır. 
Şöyle ki; Kayısı, Çilek, Vişne, Nar gibi bir çok meyve işleyip şok odalarında -40 derecede dondurup -18 derecede muhafaza ederek satışa sunmak için bir yatırımı da yapmış bulunmaktayız.
Bölgemizde ilk olan bu yatırım Malatya kayısısının kısmen de olsa farklı değerlendirmesine, çilek-vişne gibi diğer meyvelerinde yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarımız vardır.
DUTPINAR GENEL MÜDÜRÜ TAHSİN ÖNER’İN AĞZINDAN:

Görüntünün olası içeriği: Uğur Hanbey Aladağ ve Ali Aladağ, oturan insanlar ve iç mekan
“DUTPINAR’IN HAKKINDA…
Gıda Sektörünün üreticilik dahil farklı dallarında uzun yıllar faaliyet gösteren Dutpınar Gıda beslenme kültürümüzün ve damak zevkimizin en önemli besinlerinden olan Pekmez’in birçok çeşidini üreterek insanlığın geleneksel ve doğal ürünlerle buluşmasına katkıda bulunmaktadır.Firmamız dünya ekolojik dengesinin hassas olduğu ve doğal gıda tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin çok daha iyi anlaşıldığı bir dönemde,2005 yılında üretime başlamıştır. Değişen tüketim değerleri  arasında yerini ilk günkü gücüyle koruyan Pekmez,ülkemizde yakın tarihlere kadar geleneksel ve ilkel koşullarda yapılmakta iken, günümüzde modern yöntemlerle üretilmektedir.Pekmezin tüm çeşitlerini endüstriyel bazda kontinü( tamamen dış atmosphere kapalı) bir sistemde meyve suyu teknolojisi kullanarak üreten Dutpınar Gıda, Pekmez üretim,ne farklı ve ciddi bir boyut kazandırmakta iddialıdır.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
Üretim tesisimiz Malatya 2.Organize Sanayi bölgesinde 20.000 m² alan üzerinde kurulu 4000 m kapalı alanda günlük 12 ton Pekmez üretim kapasitesine ve 2200 m kapalı alan içersinde Keçiboynuzı kırma ve işleme ünütesine sahiptir. TS-EN-ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ve  ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan firmamız, insan sağlığına elverişli şartlarda, modern ve bilimsel bir teknikle,analiz ve gözlemler sonucu gıdaya uygun olarak üretim yapmanın öz güveni içersindedir. “Pekmezin Yeni Adı Dutpınar” sloganı ile Pekmez üretimine yeni bir boyut kazandıran firmamız ; Uluslararası standartlardaki modern üretim tesisinde tüm persolneli ile birlikte titiz bir mühendislik çalısması sonucu sağlıklı ve doğal gıdaları üreterek konusunda örnek teşkil etmektedir.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
DUTPINAR’IN POLİTKASI…
Politikamız
Sağlık enerji ve lezzeti doğayla birleştiren isim Dutpınar Gıda, her aşamada kalite ve gıda güvenliğini sağlamak için;
Öncelikle gıda güvenliğinden  ödün vermeden müşteri memnuniyetini önemseyen bir sistemi uygulamayla işe başlayan  ve uyguladığı modern  teknoloji ile sektöründe Avrupa standartlarında üretim yapmaktadır. AR-GE çalışmalarına son derece önem  veren firmamız müşterilerini yeni lezzet  ve tatların yanı sıra  Osmanlıdan  bu güne devam eden Türk damak tadını dünyaya tanıtmayı da hedeflemektedir.
DUTPINAR  yöneticileri ve çalışanları olarak;
► Güvenli gıda üretmekten asla taviz vermemek
► Yasal Mevzuata uygun üretim yapmak

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Ali Aladağ dahil, oturan insanlar
► Gerekli analiz ve muayeneleri yapıldıktan sonra ürünlerimizi tüketiciye sunmak.
► Gıda Güvenliği temelinde müşteri beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda üretim yaparak, müşteri memnuniyetini sürekli en üst seviyede tutmak.
► Kalite ve gıda güvenliği konusunda  tüm çalışanlarımızı bilinçlendirmek çalışanlarımızın katılımını ve memnuniyetini sağlamak.
► İnsanlara ve çevreye zarar vermemek
► Kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemimizi gözden geçirerek sürekli iyileştirilmesini sağlamak.
► Tedarikçi, çalışan ve müşterilerimizle güven ve karşılıklı yarara dayalı ilişkiler geliştirmek 
Temel politikamızdır.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Uğur Hanbey Aladağ ve Ali Aladağ dahil, oturan insanlar ve iç mekan
NAR EKŞİSİ SOSU
Kutsal kitaplarda adı sıkça anılan ve sonbahar mevsiminde sevilerek yenilen, vitamin deposu Nar, şifa kaynağı bitkiler arasında yer alıyor. Çeşitli vitamin, mineral ve enzimlere sahip olan, demir ve potasyum yönünden zengin olan narın beslenmedeki önemi büyüktür. C ve E vitaminlerine sahip bu meyve güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor.Enerji verici, yorgunluğu giderici özelliğe sahip Nar aynı zamanda kolesterol ve kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir.Taze tüketiminin yanı sıra suyundan şurup, meyve suyu ve sos üretilen Nar, damaklarda kolay kolay vazgeçilmeyen bir tat bırakır. Sayısız yemek ve salatada kullanılan nar ekşisi mutfakların vazgeçilmeyen bir lezzet sırrıdır.

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Uğur Hanbey Aladağ, iç mekan
ÜRETİM PROSESİMİZ…
Sahip olduğu ISO 9.000 ve 22.000 Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri ile kalitesini tescilleyen firmamız oluşturduğu ekip ile birlikte Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Ege yörelerimizin üzümlerinden harmanlayarak Üzüm pekmezi, hammaddesi Anadolu’ya ait olan dut meyvesinden Dut pekmezi, Akdeniz bölgemizde yetişen keçiboynuzu meyvesinden Harnup pekmezi, Ortadoğu Bölgesinden ithal edilen hurma meyvesinden Hurma pekmezi üretiminin yanı sıra Elma pekmezi, Pancar pekmezi, Andız pekmezi, Kayısı pekmezi ve Nar Ekşili Sos gibi doğal ve sağlıklı ürünleri de üreterek tüketicisine sunmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan
Dutpınar Gıda Ekibi üretim aşamasına gelen hammaddenin kontrolüyle işe başlar. Uygunluğuna karar verilen hammadde eleme-yıkama gibi birkaç aşamadan sonra meyvelerin şırası alınmak üzere ekstraksiyon ünitesine gönderilir. Ekstraksiyon ünitesinde bir takım işlemlere tabi tutulan hammaddelerden elde edilen meyve şırası, ön filtrelerden geçerek vakumlama ünitesindeki dinlenme ve kaynatma tanklarına alınır.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ ve Uğur Hanbey Aladağ dahil, iç mekan
Bu ünite de kaynatma ve pH dengeleme işlemi tamamlanan şıra üç aşamalı seperatör, kizelgur ve kâğıt filtre gurubundan geçerek içerisindeki gözle görülmesi mümkün olmayan kalıntı maddelerden arındırılır.Elde edilen arıtılmış dinlendirilmiş meyve şırası laboratuar ortamında birtakım tahliller yapılarak test edilir, Uygunluğuna karar verilen şıra, içerisindeki suyun uçurulması ve viskozite oranının yükseltilmesi için evaperatör sisteminden geçirilir. Evaperatör sisteminden geçirilen kıvamlı meyve özü artık pekmezdir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar
Pastörize ünitesinden geçirilen pekmez laboratuar ortamında gıda kodeksi uygunluk testine tabi tutulur. Gıda kodeksine uygunluğuna karar verilen pekmez son olarak ambalajlama ve paketleme bölümünde hijyenik şartlarda, müşteri talebine göre, çeşitli şekillerde dolumu yapıldıktan sonra, sevkiyata hazır halde soğuk hava deposunda bekletilir. Alınan sipariş üzerine tüketiciye en kısa sürede teslim edilir. Uluslararası standartlardaki modern üretim tesisinde titiz bir mühendislik çalışması sonucu sağlıklı ve doğal gıdaları üretiyoruz.”

Görüntünün olası içeriği: Ali Aladağ ve Uğur Hanbey Aladağ, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dutpınar, Malatya’nın, gururu, ve, Türkiye’nin, markası, oldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı