Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 00:14
 
Dünya kayısı başkenti Malatya’da hasad sevinci yaşanıyor
Ali…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da 2019 yılı kayısı hasadı sevinci yaşanıyor. Dünya kayısı başkenti olarak ün salan Malatya’da çiftçiler, bugün ilk kayısı hasadına başladı.
Ekonomi Haberi
Dünya kayısı başkenti Malatya’da hasad sevinci yaşanıyor

Dünya kayısı başkenti;

Görüntünün olası içeriği: Nusret Aslan, ayakta ve açık hava

Malatya’da hasad sevinci yaşanıyor

Görüntünün olası içeriği: Nusret Aslan, ayakta, açık hava ve doğa
İnan sağlığı acısından besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra aroması ve lezzeti ile de dünyanın ilgisini çeken Malatya kayısısında bugün ilk hasadı Kale ilçesinde Nusret Aslan yaptı. “Bismillah” diyip hasada başlayan Nusret Aslan “Malatya ekonomisi açısından büyük önem taşıya kayısı hasadı Haziran ayı ile birlikte başladık”dedi.
Malatya nüfusunun yüzde 60'ının geçim kaynağını oluşturan kayısının yüzde 95'i ihraç edilmekte olup, ihracat yapılan yerlerin başında ABD ile Avrupa gelmektedir. Dünyada üretilen kuru kayısının yüzde 85’inin Malatya kayısısından olduğu biliniyor.

Görüntünün olası içeriği: meyve ve yiyecek
Kayısı hasadı tamamen insan gücüne dayanır. 
Nusret Aslan "Kayısı hasadı gerçekten çok zor. Bu işin sabahı akşamı yok. Sabah gün doğmadan kalkarız. Sergen dediğimiz kurutmaya başladığımız kayısıların toplanmasından sonra bahçeye gelip hasadı yaparız. Silkelediklerimizi götürüp güneşe serme ve kuruyanları toplama. Bir günün yirmi dört saati çalışırsak iş vardır." şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: Nusret Aslan, bitki, meyve, yiyecek ve açık hava
AKÇADAĞ KÜRECİK BAŞTA OLMAK ÜZERE,

BAZI NOKTALARI DOLU VURDU…
Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bazı bölgelerde dolu kayısıyı vurdu. Kürecik bölgesinde dolu ve rüzgar kayısıyı yere indirdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dünya, kayısı, başkenti, Malatya’da, hasad, sevinci, yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı