Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 22:29
 
Dünya Kayısı Başkenti Malatya'da Festival başladı; güneşin altın yumurtasında tarihi gün
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Güzel haber… Ve…Malatya’da tarihi bir gün…Destan şehir Malatya Kayısı Festivalini yıllar sonra kutlamanın coşkusunu yaşıyor.
Kültür Haberi
Dünya Kayısı Başkenti Malatya'da Festival başladı; güneşin altın yumurtasında tarihi gün

Dünya Kayısı Başkenti Malatya'da Festival başladı;

Güneşin altın yumurtasında tarihi gün...

Dünya Kayısı Başkenti Malatya da güneşin altın yumurtası Kayısı Festivalinin resmi açılış töreni coşku ile yapıldı.
23. Uluslararası Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Kayısı Festivalinde Malatya Mişmiş parka akın etti. Festival coşkusu Malatya’ya ayrı güzellik kattı.


Destan şehir Malatya’da tarihi gün…5 yıl aradan sonra Malatya yeniden Kayısı Festivalini kutluyor. Yıllar sonra Malatya’da Büyükşehir belediye başkanı seçilen Selahattin Gürkan, kayısı festivalini kutlayarak gönüllerde taht kurdu.


Malatya bugün şen…
Malatya bugün coşkulu…

Malatya bugün güneşin altın yumurtası Kayısı Festivalini 7’den 77’ye tek yürek olarak kutluyor.
5 yıl aradan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri Kayısı Festivali ve Fuarı öncesi düzenlenen Kortej ile tüm Türkiye’ye örnek olacak birlik ve beraberlik mesajı verildi. 5 yıl aradan sonra gerçekleştirilen Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivali ve Fuarı ile Malatya Malatya Bulunmaz Eşin dedirtti…

DÜNYA KAYISI BAİKENTİ MALATYA'DA YETİŞİYOR...

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR NE DEDİ?

“Malatya açısından ve ülkemiz açısından büyük bir öneme sahip olan kayısımızı ve Kayısı Festivali’nin 23’üncüsünü televizyonların mikrofonlarına değerlendirdik. Malatya festivali ile coşku yaşıyoruz.”

‘GÜNEŞİN ALTIN YUMURTASI’

KAYISI FESTİVALİ VE FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivalinin 23’üncüsü Mişmişpark Fuar alanında düzenlenen törenle açıldı.

Gerçekleştirilen açılış törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vakıf, dernek ve oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Demez: Fuarları önemsiyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Sayın Cumhurbaşkanının daveti üzerine Ankara’da gerçekleştirilen bir toplantıya katılmasından dolayı aralarında olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, “Bir ilin sosyal, kültürel ekonomik ve turizm potansiyelinin daha geniş kitlilere tanıtılması ve pazar payının artırılması noktasında fuarların büyük önemi bulunmakta. Büyükşehir belediyesi olarak ilimizin bu potansiyellerinin değerlendirilmesi noktasında yıl içerisinde çeşitli fuarlar düzenliyoruz.

Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz fuarımızın ilimiz ve ülkemizin tanıtımı noktasında katkısının olacağına inanıyorum. Özellikle Güneşin Altın Yumurtası kayısımızın yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması yeni pazarlar bulunması noktasında bu tür fuarları önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak çok kısa süre içerisinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı bir fuar organizasyonu gerçekleştireceğiz. Fuarımıza katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tunç: Kayısı Türkiye’nin önemli tarım ürünleri arasındadır

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç açılış programı sırasında yapmış olduğu konuşmada, “Yalnız Türkiye’nin değil dünyanın kayısı başkenti Malatya’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu sene 23’ncüsünü düzenlediğimiz Malatya Kayısı festivalinin tüm üreticilerimize ve Malatyalı hemşerilerime bereketler getirmesini temenni ediyorum.

Bugün bizi burada bir araya getiren ve Malatya’nın sembolü olarak dünyanın kabul ettiği kayısı sadece bu şehrin değil tüm Türkiye’nin en önemli tarım ürünleri arasındadır. Kayısı Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasında da kullandığımız ve burada yaklaşık 50 bin ailenin direk geçimini sağladığı bir tarımsal üründür. Kayısı ile ilgili sorunları ve gelişim alanlarını biliyoruz. Bunların çözümü ve kayısıdan elde ettiğimiz gelirin artması için gerekli teknik ve ekonomik çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Hepimizin bildiği gibi kayısı, Aydın inciri ve Gaziantep baklavası ile beraber Avrupa birliği coğrafi işareti aldığımız 3 üründen biridir. Bu noktada ürünümüzün tanıtımı ve kalite standartlarının korunması başta yerelde bulunan kurumlarımız olmak üzere hepimizin görevidir.

Bu vesileyle 23. Kayısı festivalinin başta Malatyalı üreticilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Beni davet ettiğiniz için organizasyonu düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Çalık: Kayısımızın tanıtımı noktasında çok önemli bir fuar

Malatya için önemli bir festivali yaşadıklarını belirten AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Bugün Malatya ve Türkiye için önemli bir gün. Kayısımızın tanıtımı noktasında çok önemli bir festivalin ilk gününü yaşıyoruz. Dün on binlerce hemşerimizin katılımıyla kortej yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Birliği, beraberliği ve kardeşliği tüm Türkiye’ye gösterdik. Bunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan başta olmak üzere tüm emeği geçen kardeşlerimizi canı gönülden kutluyorum.

AK Parti hükümetimiz döneminde tarıma büyük destek verildi. Bugün aramızda bulunan Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi Tunç da bizim Ankara’da en büyük yardımcılarımızdan biri oldu. Ne zaman yanına gitsek bize her türlü yardımda bulunuyorlar. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

16 yıl boyunca bakanlık yapanlara teşekkür ediyorum ama en büyük teşekkürü Sayın Cumhurbaşkanımıza ediyorum. Çünkü kendileri Malatyalı çiftçilerimize bugüne kadar 92 trilyon lira ödeme yapılmasında en büyük katkıyı vermiştir.” şeklinde konuştu.

Çalık, kayısının ulusal ve uluslararası tanıtımı noktasında katkı sağlayan üniversite rektörlerine ve emeği geçenlere de teşekkür ederek, 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali ve Fuarının hayırlı olmasını diledi.

Tüfenkci: Kayısımızın değerini bulması için birlik olmamız lazım

Gümrük ve Ticaret eski Bakanı AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Malatya için çok büyük önemi bulunan bir ürünün hasadının festivalini yapıyoruz. Kayısımız, ilimiz tarım ürünlerinin başında gelmekte ve baktığımızda dünyada bir numaralı üretici Malatya. Avrupa coğrafi işareti aldığımız ancak her daim değerini bulmadığından bahsettiğimiz kayısının hak ettiği değeri bulması için üreticilerimizin birlik olmasını, eğitimcilerimizin birlik oluşturmasını ve kooperatifleşerek hem üretimdeki sorunları hem de piyasadaki sorunları giderme noktasında hem devletimizin hem de Bakanlığımızın desteği ile yol almasını istiyoruz.

Burada üretici odaları başkanlarımız var ziraat odaları başkanlarımız var ve esasında onlar kayısının esas sahipleridir. Tarım Bakanlığımız kayısının üretimi ve ilaçlanması noktasında eminim ki üzerlerine düşün görevleri yerine getiriyorlar. Malatya’da Lisanslı Depoculuğun kurulmasıyla beraber Malatya’da kayısı anlamında bir sıçrama yapacak, değerinde alınıp sağlanmasına imkân sağlayacaktır.

Buradan ilimize teşrif eden Sayın Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum. Festival ve fuarın düzenlemesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan olmak üzere herkesi kutluyorum” dedi.

Baruş: Kayısı Malatya insanının hayat değeridir

Son olarak bir konuşma yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, Kayısının Malatya’ya Allah’ın bir lütfu olduğunu belirterek, “Kayısı Malatya'dan dünyaya yayılan doğal bir lezzet. Malatya ikliminin suyunun ve güneşinin hediyesi, kayısı Malatya'nın rengidir, kayısı Malatya'nın kültürüdür, Malatya'nın simgesidir, Malatya ekonomisinin bel kemiği ve markasıdır. Kısacası kayısı Malatya insanının hayat değerdir. Bu nedenle kayısı ile ilgili her mesele Malatyalıyı ilgilendirir. Kayısı Malatya ekonomisi içerisinde çok önemli bir yer tutuyor, biraz önce ifade ettiğim gibi tarımsal alanlarımızın yüzde 20'si kayısı ağaçları ile kaplı, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde yetmiş beşine yakını Malatya'dan karşılanıyor ve Türkiye'nin kuru kayısı üretiminin 90 üzerinde Malatya'dan gidiyor. 2018/2019 sezonu itibariyle Malatya'da ihraç edilen miktarı 91 ton bu yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 250 ila 300

milyon dolar gelir sadece kayısıdan Malatya geliyor ve Türkiye ekonomisine Malatya ciddi bir katkı sağlıyor.

Kayısıda sorunlarımız var ama bugün çok şükür ki kayısı hükümetimizin de desteğiyle, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteğiyle, Sayın Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcımızın desteğiyle, Sayın milletvekillerimizin yakın ilgisi ve alakası ile Malatya üreticisi için çok önemli bir değer haline geldi. Biz olumsuzlukları hep birlikte aşabiliriz. Çiftçimizi bilinçlendirmemiz lazım, her yere değil uygun arazi koşullarına kayısı fidanını dikmemiz lazım.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteğiyle İnşallah Akçadağ ve Battalgazi ilçelerimizde kayısı kükürtleme üniteleri kurulacak. Ziraat odalarımız ile birlikte bu üniteleri yaygınlaştırmamız lazım. Yani kayısıda kullanılan kükürt oranını çok iyi ayarlayarak ihracat de yaşadığımız zorlukları aşmamız gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

EN İYİ YAŞ KAYISILAR SEÇİLDİ...

Yapılan protokol konuşmalarının ardından En İyi Yaş Kayısı Yarışmasında dereceye giren üreticiler açıklandı.

Yarışma sonucunda Hacıhaliloğlu Kategorisinde;

1. Kale ilçesinden Ekrem Kıraç

2. Darende ilçesinden Murat Özdemir

3. Doğanşehir’den Fikret Mete

Kabaaşı Kategorisinde;

1. Yeşilyurt ilçesinde Mustafa Doğan

2. Darende ilçesinden İsmail Özdemir

3. Yeşilyurt ilçesinden Mehmet Koç oldu.

Daha sonra yarışmada dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri takdim edildi.

Fuar açılışının ardından, 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali programı start aldı. Mişmişpark Fuar alanında düzenlenen festival etkinliklerine Malatyalılar çok büyük ilgi gösterdiler.

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR NE DEDİ?

“Malatya açısından ve ülkemiz açısından büyük bir öneme sahip olan kayısımızı ve Kayısı Festivali’nin 23’üncüsünü televizyonların mikrofonlarına değerlendirdik. Malatya festivali ile coşku yaşıyoruz.”

KAYISI FESTİVALİ PROGRAM AKIŞI

17 TEMMUZ ÇARŞAMBA İLK GÜN

KAZAK, KIRGIZ, KAFKAS HALK DANSLARI MERKEZ VE İLÇELERDE GÖSTERİLERİ

15.00’DE ESKİ BELEDİYE MEYDANINDA MABESEM SANAT ETKİNLİKLERİ

17.30'DA FUAR AÇILIŞ

17.30’DA EN İYİ KAYISI YARIŞMASI FİNALİ VE ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAK(MİŞMİŞPARK)

20.00' DE KAYISI FESTİVALİ AÇILIŞ

20.00’DE MAHALLİ SANATÇILAR PROGRAMI

22.00’DE RAFET EL ROMAN KONSERİ

18 TEMMUZ PERŞEMBE İKİNCİ GÜN

KAZAK, KIRGIZ, KAFKAS HALK DANSLARI MERKEZ VE İLÇELERDE GÖSTERİLERİ

15.00’DE ESKİ BELEDİYE MEYDANINDA MABESEM SANAT ETKİNLİKLERİ

20.00’DE MALATYA MUSİKİ CEMİYETİ KONSERİ (MİŞMİŞPARK)

21.00’DE YAŞ KAYISI YEME YARIŞMASI FİNALİ (MİŞMİŞPARK)

22.15’DE KAYISI AMBALAJ YARIŞMASI FİNALİ (MİŞMİŞPARK)

22.30’DA VİTRİN YARIŞMASI FİNALİ (MİŞMİŞPARK)

SELAHATTİN ALPAY KONSERİ

19 TEMMUZ CUMA

13.30’DA PATİK YAPMA YARIŞMASI (ŞEMSİYE SOKAK)

HALK DANSLARI TOPLULUKLARININ GÖSTERİLERİ OLACAK

15.00’DE MABESEM SANAT ETKİNLİKLERİ

19.00’DA TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI AÇILIŞI  (RAMADA PLAZA)

20.20’DE MAHALLİ SANATÇILAR GÖSTERİLERİ

21.15’DE AYDIN AYDIN PROGRAMI

22.00’DE FUNDA ARAR KONSERİ 

20 TEMMUZ CUMARTESİ

09.00’DA TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI PANELİ (RAMADA PLAZA)

15.00’DE HÜRRİYET PARKINDA YEMEK VE TATLİ YARIŞMASI

16.00’DA MABESEM SANAT ETKİNLİKLERİ

20.20’DE MAHALLİ SANATÇILAR

21.15’DE HALK DANSLARI TOPLULUKLARININ GÖSTERİLERİ

22.00’DE YUSUF GÜNEY KONSERİ

21 TEMMUZ PAZAR

16.00         FİRMALARA TEŞEKKÜR PLAKETİ

20.20         MAHALLİ SANATÇILAR

21.15         KIRGIZ EKİBİ GÖSTERİSİ

22.00         ÜMİT BESEN KONSERİ

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dünya, Kayısı, Başkenti, Malatya'da, Festival, başladı;, güneşin, altın, yumurtasında, tarihi, gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı