Haber Detayı
11 Kasım 2013 - Pazartesi 04:46
 
Doğu ve Batı arasına 4 şeritli yol
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yeni Kömürhan Köprüsü ve Çift Tüplü Tünel Projesi’nin son 10 yıllık yatırımlar içerisindeki en büyük çalışma olduğunu söyledi
Yaşam Haberi
Doğu ve Batı arasına 4 şeritli yol

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kömürhan mevkiine yapılacak olan yeni köprü ve tünel projesi ile ilgili olarak incelemede bulundu. Kömürhan Köprüsünün Malatya ile Elazığ arasında çok önemli bir nokta olduğunu belirten Milletvekili Öznur Çalık, “Yıllara mashar Türkülere konu olmuş bu köprünün artık miadını doldurduğu, aslında baypass edilerek, yeni bir BSK kaplanarak geliş ve gidişleri çift şeritli olan bir köprü yapılacak. Mevcut köprü ile yeni köprü birlikte hizmet verecek. Yeni köprü Doğu ile Batı arasında çok önemli bir aks olacak. Yeni köprünün yapılması için Bakanımız, müsteşarımız ve Karayolları genel müdürümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda bu köprünün projesi hazırlanmıştı. Yaklaşık 251 milyon TL maliyeti olan proje, 160 milyon 989 bin TL’ye ihale edildi. Bu köprü ve tünel projesi 2.5 yıl içerisinde de tamamlanarak hizmete girecek. Bu proje, son 10 yıllık yatırımlarımız içerisinde en büyük yatırımlardan bir tanesi olacak. Biz duble yolları her tarafa düşedik. Malatya’nın bütün Doğu-Batı aksını duble yollarla çevrelerken Kömürhan Köprüsünün maalesef tek gidiş ve tek geliş hali hepimizi üzüyordu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu köprümüz ile birlikte Malatya’yı Elazığ’a bağlayacak olan 2 bin 400 metre uzunluğunda çok önemli bir çift tüplü tünel de yapılacak. Yaklaşık 15 kilometre Malatya-Elazığ arasındaki yol kısalmış olacak. Doğu Anadolu’nun incisi olan Malatya’yı çok önemli bir yol güzergahı ile buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

VİRAJ KABUSUNA SON

Proje hakkında bilgi veren Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ise, “Geçtiğimiz hafta içerisinde ihale sonuçlandı. Gülsan-Doğuş ortaklığı ihaleyi almış  Şuanda Adıyaman ile Diyarbakır arasındaki Nissipi Köprüsünü yapan tecrübeli bir firma. Burası 2.5 yılda bitirilecek. Toplam 660 metre uzunluğunda tek piyonlu ve eğik askılı sistemli olmak üzere 4 şeritli bir köprü yapılacak. Mevcut noktadaki Bayrağın bulunduğu mevkiinin altında ise çift tüplü tünelle girip, 2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüplü tünelle Elazığ tarafındaki kavurmacıların orada çıkacak. Mevcut yoldaki virajların tamamından kurtulmuş olacağız. Doğu-Batı aksımızda hemen hemen bölünmemiş olan nokta burasıydı. Kayseri’den Bingöl’e kadar tüm yolumuz bölünmüş, sadece Kömürhan Köprüsü iki şeritli olarak kalmıştı. Böylece bu projeyle bu kopukluğu da gidermiş olacağız. Önümüzdeki yıl ise, Kömürhan’dan Malatya’ya kadar olan kesiminde BSK’sını bitirdiğimiz zaman, bu prjoede iki yıl içerisinde bitirildiği zaman tamamen Malatya’dan Elazığ ve Bingöl’e kadar hem dört yollu ve hemde beton asfaltlı olarak konforlu bir hizmet sunmuş olacağız. Kömürhan Köprüsündeki proje inşaat çalışması önümüzdeki bahar döneminden itibaren başlayacak” dedi.

Köprüdeki incelemelere AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın  beraberinde Kale Kaymakamı Ferhat Sinanoğlu, Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Kale Belediye Başkanı Bayram Gökhan, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Murat Turgut, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Nevzat Diri, Belediye Meclis Üyesi Sıddık Özdemir, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Osman Güder ve partililer katıldı.

Kaynak: Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: AK, Parti, Malatya, Milletvekili, Öznur, Çalık, Yeni, Kömürhan, Köprüsü, Çift, T
Yorumlar
Haber Yazılımı